שחקני פורטוגל חוגגים
שחקני פורטוגל חוגגיםצילום: רויטרס

דמעות של שמחה. לא כך קיווה כריסטיאנו רונאלדו שיראה הערב הגדול בחייו. כוכבה של נבחרת פורטוגל, שבגמר ב-2004 הפסיד את תואר אליפות אירופה לנבחרת יוון, באצטדיונה הביתי של נבחרתו, כבר ראה כיצד הוא מפספס פעם נוספת את התואר היחיד בו לא זכה בקריירת המשחק שלו. אך אז, משום מקום, נגד הלך הרוח במשחק, הגיע חברו לנבחרת, אדר ובדקה ה-109, עמוק בתוך ההארכה כבש בבעיטה אדירה את השער שקבע - נבחרת פורטוגל ללא רונאלדו הפצוע היא אלופת אירופה.

לצערו של רונאלדו, כמו לצערם של אוהדי כדורגל רבים בעולם, נפצע הכוכב הפורטוגלי בדקה ה-25, ולמרות ניסיונות שלו שלא לרדת מהמגרש, לא הצליח להתגבר הוא על הכאבים וירד ממרר בבכי מכר הדשא במחשבה כי לא יזכה להביא בעצמו את הנבחרת להישגה הגדול ביותר בתולדותיה, בלעדיו לא יצליחו חבריו?

המשחק הערב באצטדיון הלאומי של צרפת, אצטדיון הסטאד דה-פרנס שהיה חלק מרכזי מיעדי התקיפה של המחבלים שביצעו את מתקפת הטרור בפריז לפני כחצי שנה, הפגיש בין שתי נבחרות שונות מאוד. מצד אחד הייתה זו צרפת, מארחת הטורניר, הפייבוריטית הגדולה לזכייה שבמדיה משחקים כוכבים רבים מרחבי אירופה, ומהצד השני הייתה זו פורטוגל שהגיעה למעמד הגמר לאחר 4 תוצאות תיקו בתום 90 דקות של משחק, כשכל כולה תלויה בשני שחקנים מרכזיים: כריסטיאנו רונאלדו ונני.

כשבדקה ה-25 נפצע הכוכב של הפורטוגלים וירד מהדשא בדמעות, חשבו כולם - הניצחון בכיס של צרפת. האמנם?!

הצרפתים אמנם היו עדיפים בהרבה על הפורטוגלים, לאורך מרבית שלבי המשחק, אך ללא מחץ בהתקפה וניצול מצבים לוקה בחסר, נראה היה כי זהות האלופה תוכרע בדו קרב פנדלים.

לאחר מחצית ראשונה די מסוכנת של הצרפתים, נרגע קצב המשחק במחצית השנייה ושתי הנבחרות החלו להתכונן לקראת ההארכה. אחרי רבע שעה ראשונה של הארכה, שהסתיימה גם היא בתוצאה 0:0, הצרפתים נקלעו לשאננות ובדקה ה-108 שלחה נבחרת פורטוגל רמז עבה לקראת מה שעתיד לקרות כשגריירו סובב כדור ענק שהרעיד את משקופם של הצרפתים.

נראה שהמאחרים מצרפת לא הבינו את הרמז, וכעבור דקה אחת בלבד שילמו על כך מחיר אישי וכבד כשספגו מרגליו של אדר. הפורטוגלי קיבל כדור, התנער משחקן היריבה קוסיילני ומ-25 מטרים שלח כדור שטוח וחזק לפינה של הוגו לוריס, שוערם של הצרפתים, לו לא נותר מה לעשות מלבד לקבל את העובדה כי נבחרתו עומדת לקראת אחת ההפתעות הגדולות בטורניר, דווקא במשחק הגמר.

בסיום, הדמעות של רונאלדו שהיו נראות כדמעות של ייאוש ופספוס הפכו לדמעות של שמחה, כשפורטוגל נבחרתו עושה היסטוריה כשזוכה היא באליפות אירופה לנבחרות בפעם הראשונה בתולדותיה, זאת למרות שניצחה רק משחק אחד מתוך שבעה במהלך הטורניר ב-90 דקות של משחק.

בדומה לנבחרת יוון, לה הפסידו הפורטוגלים ב-2004, ניצחו אלה את הצרפתים העדיפים בזכות משחק טקטי נכון ומדוייק שכלל עמידה טובה על הדשא ועבודה קבוצתית בהגנה ובהתקפה. ככה, גם בלי רונאלדו, אפשר לזכות באליפות אירופה.

צרפת? היא יכולה לסמן וי על טורניר טוב, שעבר בשקט מופתי ביחס לאירועי הטרור מהם חששו מאוד, אך רמת כדורגל ירודה לאור השיטה החדשה שהנהיג מישל פלאטיני.