חברות הוועדה למינוי דיינים
חברות הוועדה למינוי דייניםצילום: שלומי כהן, פלאש 90

הוועדה לבחירת דיינים תתכנס היום (שלישי) בשעות אחר הצהריים לדיון מכריע במהלכו צפויים להיבחר שישה דיינים לבית הדין הרבני הגדול.

הוועדה מתכנסת בצל החלטת בג"ץ לפיה במידה שלא ימונו דיינים במינוי קבע עד ליום שישי - יפקעו המינויים הזמניים לבית הדין הרבני הגדול ולא ניתן יהיה לחדשם.

משמעות מצב כזה תהיה תפקוד בית הדין הרבני הגדול בהרכב אחד, ששניים מחבריו הם הרבנים הראשיים לישראל והדבר ישתק, בפועל, את בית הדין הגדול.

גורמים בכירים המעורים בהסכמות שהתגבשו לקראת הדיון היום בוועדה, מציינים כי על פי המסתמן גם הפעם ימשיכו החרדים ליהנות משליטה מלאה על המינויים.

לדבריהם, איש מהמועמדים להתמנות לדיינים בבית הדין הרבני הגדול ובבתי הדין הרבנים האזוריים, עליהם הוטל ווטו מצד מפלגות ש"ס ויהדות התורה - לא צפוי להתמנות בפעם הנוכחית.

בין השמות עליהם הוטל ווטו למינוי לבית הדין הרבני הגדול ניתן למצוא את הדיינים הרב אוריאל לביא והרב יאיר בן מנחם. בין השמות עליהם הוטל ווטו למינוי לבתי הדין האזוריים ניתן למצוא את הרב דוד בס, הרב בניהו ברונר והרב ניר ורגון.

הגורמים מאשימים בכניעה לווטו הן את יו"ר הועדה השר ד"ר יובל שטייניץ, שהוא לטענתם שליחו של ראש הממשלה נתניהו - והן את השרה איילת שקד אשר ניהלה את המו"מ הפנימי בתוך הוועדה מטעמם של אנשי הבית היהודי והנציגים הציוניים בוועדה. לטענתם נכנעו השניים לחרדים כניעה לא מוסברת, בשעה שהכוח היה מצוי בידיהם, וזאת משיקולים פוליטיים.