הרב וייס: כשמגזימים - החבל נקרע

הרב הצבאי לשעבר מתייחס לדרכו של מחליפו, הרב אביחי רונצקי - על רקע מינוי הרב אייל קרים לתפקיד הרב הראשי לצה"ל.

ערוץ 7 , ו' בתמוז תשע"ו

תוקף. הרב ישראל וייס
תוקף. הרב ישראל וייס
צילום: חזקי עזרא

הרב הצבאי הראשי לשעבר, תא"ל (מיל') הרב ישראל וייס, התראיין הבוקר (שלישי) לקלמן ליבסקינד בגלי ישראל, על רקע ההחלטה למנות לתפקיד הרב הצבאי הראשי את אל"מ הרב אייל קרים, רמ"ח רבנות.

בראיון התייחס הרב וייס בין היתר לעימות שנוצר בצבא סביב פעילות ענף תודעה יהודית שהוצא מאחריות הרבנות לאחריות אגף כוח אדם - והאשים במצב שנוצר את מחליפו בתפקיד, תא"ל (מיל') הרב אביחי רונצקי.

הרב וייס סיפר על פגישה שהיתה לו עם שר הביטחון לשעבר יעלון, אשר בתקופתו כרמטכ"ל שימש הרב וייס בתפקיד הרבצ"ר - בה שאל את יעלון על הוצאת ענף תודעה יהודית מהרבנות, "מה אתם עוקרים את הלב מבית החזה?".

לדבריו, יעלון השיב לו, "כשאתה היית הרב הראשי בצה"ל ידעת לשמר את הדברים בתוך מסגרת של קונצנזוס ולא להקצין ולהקטין ומאז חלו תמורות בעניין הזה ולכן החלטנו את מה שהחלטנו".

הרב וייס הוסיף, "כשמגזימים בכיוון מסוים כי רואים שהמערכת בעצם סופגת את העניין הזה, אז שוברים כלים והחבל נקרע".

לטענת הרב וייס, "הרב רונצקי לקח את הרב הראשי לצה"ל והפך אותו להיות יותר קצין קרבי מאשר רב. כשאנו מערבבים או מפירים את האיזון בין הרב לבין הקצין הקרבי, אנחנו חוטאים למטרה. הרב רונצקי ראה את עצמו לוחם. זה יפה, אבל לא על חשבון הרוח".

"החיילים, המפקדים, מרגישים שאתה נכנס להם לוורידים ולא במקום הנכון", ציין הרב וייס, "פה, לעניות דעתי, המפקדים התחילו להתרגז. די, כאילו אל תיכנס לנו לוורידים. יש מקום שהרב הראשי נמצא בו ויש מקום שהוא לא נמצא בו".​