משרד האוצר. ארכיון
משרד האוצר. ארכיוןצילום: פלאש 90

הרשות לניירות ערך ומשרד האוצר מגבשים בימים אלה שינוי חקיקה שתכליתו לשינוי ימי המסחר בבורסה בתל אביב וכחלק מובנה מהצעת החוק לשינוי מבנה הבעלות בבורסה.

בעקבות כך שיגר איגוד קרנות הנאמנות, בניהולו של אלי בבלי, מכתב לפרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע, ובו הציג בפניו את עמדתו המתנגדת לשינויים העתידיים בהבהירו כי שינוי ימי המסחר בבורסה לשני עד שישי צפויים ליצור למנהל קרנות הנאמנות "קשיים תפעוליים שאף עלולים להביא את מנהלי הקרנות לכדי חילול שבת", כלשון המכתב. בבלי אף שיגר העתקים לח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים בכנסת (יהדות התורה) ולח"כ יצחק כהן, סגן שר האוצר (ש"ס).

קרנות הנאמנות, שכיום מנוהלים בהן נכסים בשווי מצרפי של כ-215.5 מיליארד שקל, טענו כי "לפיכך, למעשה, לא יהא בידי מנהלי הקרנות לבצע יצירות או פדיונות של יחידות בקרנות שבניהולם בימי ו' בשבוע מבלי לחלל שבת, שכן לא יספיקו לבצע פעולות בני"ע הנדרשות לצורך עמידה בהוראות הדין ומדיניות ההשקעות".

"לעמדת האיגוד, אין לבצע מהלך של החלת מסחר בבורסה בימי ו' בדרך של חקיקה ראשית, שכן אם יבוצע בדרך של חקיקה ראשית, יהיה מורכב מאוד לבצע בו תיקונים בעתיד אם יתברר שיש לעשות כן", הבהיר בבלי.