איילת שקד
איילת שקד צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הוועדה לבחירת דיינים החליטה הערב (שלישי) על מינוי תשעה דיינים לבית הדין הרבני הגדול, מתוכם שלושה דיינים ציוניים.

שרת המשפטים איילת שקד, חברת הוועדה, השיגה תקנים נוספים ממשרד האוצר וכך סייעה לפתור את המחלוקת הקשה עם המפלגות החרדיות.

הדיינים שמונו: הרב אלמליח יצחק, הרב הישריק אליהו רפאל, הרב זמיר יעקב, הרב כץ אהרן, הרב לוז-אילוז ציון, הרב נהרי מימון, הרב עמוס מיכאל, הרב שינדלר אברהם והרב שפירא שלמה.

שניים מהדיינים משתייכים לציונות הדתית - הרב שלמה שפירא והרב ציון לוז. אלה מצטרפים למינוי שכבר נעשה של הרב אליעזר איגרא.

הרב מיכאל עמוס שגדל במוסדות הציונות הדתית, היה מועמד מוסכם על הציונות הדתית והחרדים. לשרה שקד היה חשוב גם למנות דיין מהעדה התימנית, ומשכך מונה הרב מימון נהרי.

ההסכמות בין המפלגות החרדיות, הליכוד והבית היהודי, הושגו לאחר משא ומתן אינטנסיבי שהובילה השרה שקד יחד עם סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן וח"כ רויטל סוויד מהמחנה הציוני, המשמשת כחברת הוועדה.

"היסטוריה בבית הדין הגדול", בירכה שרת המשפטים. ''לראשונה ארבעה דיינים מהציונות הדתית. בית הדין ייתן שירות לאזרחים. זהו הישג של מדינת ישראל, של אזרחי מדינת ישראל. היום מונו דיינים עילויים ומצויינים שייקחו קדימה את בתי הדין הרבניים. אני מודה לכל חברי הוועדה שעשו מאמצים אדירים על מנת שבית הדין יפרח וישגשג".

הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבת אור עציון ויו"ר מרכז ישיבות ואולפנות "בני עקיבא", אמר כי "הציונות הדתית זכתה היום בהישג גדול. מונו שני דיינים מובהקים: הרב שלמה שפירא והרב ציון לוז לבית הדין הגדול, בנוסף לרב אליעזר איגרא שכבר מונה לא מזמן. הישג זה הוא לאמיתו של דבר הישג גדול לעם ישראל ולמדינת ישראל", אמר.

''על כך תבורך שרת המשפטים איילת שקד כי היא היתה צריכה להשקיע בזה רבות עד שהיה אפשר היום לברך על המוגמר", הוסיף הרב דרוקמן.

הוועדה לבחירת דיינים התכנסה בצל החלטת בג"ץ לפיה אם לא ימונו דיינים במינוי קבע עד ליום שישי - יפקעו המינויים הזמניים לבית הדין הרבני הגדול ולא ניתן יהיה לחדשם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו