ברק אובמה
ברק אובמה Yonatan Sindel/Flash 90

מחלקת המדינה האמריקנית מתחמקת מהטענות לפיהן העבירה כספים לארגון שמימן קמפיין להדחת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"אינני הולך להיכנס לפרטים – אבל להבנתנו הדו"ח מבהיר שאין הוכחה שארגון 'קול אחד' השתמש בכסף כדי להשפיע על הבחירות בישראל", אמר דובר מחלקת המדינה ג'ון קרי.

הוא התייחס למסמך שחיברו סנאטורים רפובליקנים ודמוקרטים שנטלו חלק בועדת חקירה מטעם הסנאט, ממנו עולה כי מחלקת המדינה שילמה כ-350 אלף דולרים מכספי משלם המיסים האמריקני לארגון השמאל הקיצוני "קול אחד" שהשתמש בסכום בין היתר עבור קמפיין "V15" שכל תכליתו היתה הדחת נתניהו.

הכסף אגב, הועבר בשנת 2014 לארגון במטרה לתמוך במאמציו לקדם משא ומתן מדיני והקמת מדינה פלסטינית – שכן למטרה זו הוא הוקם. אלא שאז הוקדמו הבחירות וייעוד הכסף שונה.

ארגון 'קול אחד' נמצא על הכוונת של הקונגרס והסנאט כבר כשנתיים לאחר שהואשם בהזרמת כספים לקבוצות פוליטיות – שמטרתן היתה להחליף את השלטון בישראל. לטענת גורמים אמריקניים התנהלות כזו מצד עמותה כמו "קול אחד" שמקום מושבה בארצות הברית – עלול להוות עבירה על חוקי המס שם.

החקירה העלתה כי הארגון ניתב את הכסף באופן מכוון לעמותות הפועלות נגד נתניהו – וכי באורח חשוד נמחקו כל התכתובות שהעידו על מערכת היחסים של הממשל עם הארגון – שפועל כעמותה ללא כוונת רווח. מעבר לכך, דו"ח וועדת המשנה בסנאט מותח ביקורת חריפה על העובדה שהממשל האמריקני לא עוקב אחרי המטרה של הכספים במיוחד במקומות בהן מערכת היחסים עם המדינה בה מושקע הכסף בעקיפין – רגישה מאוד.

בארה"ב מייחסים חשיבות לסיפור השמדת התכתובת – שכן הקונגרס פועל באחרונה לשינוי שיטת התכתובות במחלקת המדינה – בעקבות כשלים חמורים שהתגלו בה.

בפני הוועדה העיד מייקל ראטני, הקונסול האמריקני הכללי המשרת בקונסוליה בירושלים. הוא הודה שמחק תכתובות אימייל הנוגעות לתיאום מול "קול אחד". בעקבות כך כתבה הוועדה כי מחלקת המדינה לא מסרה את כל המסמכים והתכתובות בנוגע לארגון והדבר מתמיה. המחיקה של הודעות הדוא"ל – נחשבת להפרה של החוק הפדרלי, המחייב לשמור בארכיון תכתובות מסוג זה.

בכירים במחלקת המדינה העידו בפני הסנאטורים וטענו כי לו היו יודעים על התוכניות של ארגון "קול אחד" - היו עוצרים את הזרמת הכספים. לדידם, שמעו על הנושא רק בדיעבד.

כותבי הדו"ח לא ממש מאמינים לאותם בכירים. הם מציינים כי אנשי "קול אחד" מסרו את שינוי התוכניות והחבירה ל-V15 לקראת הבחירות למספר בכירים במחלקת המדינה - אבל האחרונים לא עשו דבר. הם מבהירים שמחיקת המיילים - מונעת מהם מלהגיע לחקר האמת בנושא.

בירושלים לא מגיבים באופן רשמי לדיווח, אבל גורמים מדיניים אומרים כי מדובר בהוכחה לטענות שהועלו בזמן הבחירות על התערבות אמריקנית – והמסמך של הסנאט מדבר בעד עצמו.

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה לנושא הבוקר ואמרה, "זה דבר חמור ביותר – שממשל אחר מתערב בבחירות במדינה אחרת. זה אחד הדברים החמורים שיש בעיני. אני העברתי השבוע את חוק השקיפות – וזה ממחיש כמה הוא חשוב. במדינת ישראל מדינות אחרות לא מכבדות את ריבונותינו לפעמים ובוחשות בעניינים פנימיים. זה חייב להיפסק".