המכון לדמוקרטיה נגד מינוי הרב קרים

יאיר שלג, ראש התכנית לדת ומדינה במכון: "אסור לאפשר לרבנים המפרשים את התורה ב'העתק-הדבק' לתקופתנו לכהן במשרות ציבוריות בכירות".

אורלי הררי - ערוץ 7 , ז' בתמוז תשע"ו

יאיר שלג
יאיר שלג
צילום: אלירן אהרון

במכון הישראלי לדמוקרטיה מגיבים הערב (רביעי) לפגישת הרמטכ"ל היום עם הרב אייל קרים שבסופה הודיע דובר צה"ל - כי מינויו לרב הצבאי הראשי ישאר על כנו.

יאיר שלג, ראש התכנית לדת ומדינה במכון אמר, כי "תפיסותיו של קרים, כפי שבאו לידי ביטוי בהתבטאויות שצוטטו בתקשורת, בנושאים הלכתיים ואידיאולוגיים כמו היחס לאוכלוסית הלהט"ב, לעדות נשים, ולדינם של מחבלים פצועים וסירוב פקודה במקרים של התנגשות בין האתיקה הצבאית להלכה, היו צריכות לפסול אותו".

עוד הוסיף שלג, "הודעת צה"ל, כי במהלך השיחה בין הרמטכ"ל לקרים, הדגיש האחרון כי הרבנות תחת פיקודו תכבד כל אדם ללא הבדל דת, גזע או העדפה מינית, היתה צריכה להיות מלווה באמירה נוספת לגבי מעמדה של הפרשנות הדתית בחיי היומיום.

"האופן שבו רבים מרבני ישראל מתייחסים כיום לסוגיות אקטואליות והניסיון להקיש אחד לאחד בצורה של "העתק- הדבק" מהמציאות היהודית של לפני אלפי שנים למציאות הישראלית העכשווית - הריבונית והדמוקרטית, הינה בעייתית כשהדבר נוגע בחיים הציבורים".

"לכן", מסכם שלג, "רק פרשנות דתית שתצא מנקודת הנחה שאת חוקי התורה צריך לפרש לאור תנאי החיים שהשתנו באופן דרמטי מאז באו לעולם, ובעיקר לאור תפישת העולם ההומניסטית, היא שתביא כבוד לתורת ישראל. רק רבנים שזו דרכם ההלכתית, ראויים באמת לכהן במשרות ציבוריות בכירות והיה עושה נכון הרב קרים, לו היה מצהיר בפיו ובקולו כי זוהי עמדתו העקרונית וכך יפעל בתפקידו.

"משלא עשה כן, הדבר מחדד את בעייתיות המינוי, גם אם בפועל, יהיה הרב הצבאי הראשי החדש מתון וממלכתי מקודמיו".