הסופר אלי עמיר בראיון לערוץ 7

הסופר והתסריטאי אלי עמיר שעלה בילדותו מעיראק לארץ ישראל, וכתב את הספר "מפריח היונים" מספר בראיון לערוץ 7 על הספר שהפך ברבות הימים לסרט ועל חוויית העלייה והמתח העדתי בישראל.

עמיר מתאר את ההוויה של עליית יהודי עיראק עליה מתבסס ספרו. "'מפריח היונים' סיפר את הפרק האחרון של יהדות עיראק, יהדות שהייתה שם 2750 שנה מתחסלת ועולה ארצה תוך שנה ולמעשה כמעט לא נשאר זכר ממנה שם".

מהספר הופק סרט שזכה להצלחה גדולה בארץ ובעולם, "הדבר המדהים והמפתיע הוא שקהילות ועדות אחרות - פולנים, הונגרים, בולגרים, רומנים ואחרים - הרגישו שהסרט הוא הסיפור שלהן".

עמיר התייחס גם לפרשת גידי אורשר שהתבטא באופן גזעני ואמר, "אני לא חושב שצריך לפטר אותו או לפגוע בפרנסתו. אין לנו סבלנות אחד לשני בגלל שאנחנו מדינת מהגרים ותמיד משתמשים בכינויים מעליבים אחד כלפיי השני".

האם נתקלת בקיפוח?

"לא אגיד שנתקלתי בקיפוח, עשיתי את דרכי בעשר אצבעותיי מנער שליח למנהל כללי. עשיתי עשרים תפקידים, למדתי ועבדתי קשה, נתקלתי בתופעות של אי קבלה, קשה היה לקבל יהודים שבאו מארצות ערביות. לארצות ערב היה ועדיין יש להן דימוי של ארצות נחותות חסרות תרבות שנלחמות אחת בשנייה, וזה לא אירופה.

"כולנו נתקלים בדעות קדומות, אבל המפתח הוא לקבל חינוך, לדאוג לחיים הוגנים ומכובדים, לעבוד קשה ולפלס דרך למעלה ולהפריך את כל הדעות הקדומות ולהוכיח שאין להן שום בסיס.

"אם אתה בוחן את יהדות עיראק למשל אליבא דכולי עלמא מדובר בהצלחה פנומנלית כי בתוך שישים שנה אין תחום שבו יהדות עיראק לא נמצאת בטופ, ממה זה בא? כי היא מוכשרת כמו כל היהודים האחרים, אבל יש לה תכונה נוספת שזה החריצות, העבודה הקשה, העמל הרב והשקט הזה לא להטיל אשמה על האחרים אלא לשחות בזרועות עצמך.

"ש"ס הביאה אסון ליהודי המזרח, היא הביאה את החרדיות שלא הייתה במזרח - לא במרוקו, לא בעיראק, לא בסוריה ולא במצרים - לא היינו דתיים פאנטים, יהדות מסורתית ששומרת שבת, חגים, דיני ישראל ולא התבוללה. ש"ס הפנתה יהודים לכיוון החרדי, אריה דרעי נשלח ע"י הרב שך להקים את ש"ס.

"אני חושב שהיא לא מסייעת לשכבות החלשות, את הדגל הזה היא נושאת לשווא. זה לא משרת אותם לפתור את הבעיות של השכבות החלשות, כי בשם זה היא רוכשת קולות ובשם ההסתה העדתית היא רוכשת קולות. וזה חבל כי זה גורם מעכב.

"רבני ארצות המזרח היו הליברליים ביותר מבין הרבנים היהודים בעולם, הם היו צריכים להרים את הדגל של הליברליות ושל הקדמה בארץ ושל הסובלנות אחד כלפיי השני, ובמקום זה הפכו להיות חרדים וקשים מאוד לאחרים".

עמיר פונה לחברה הישראלית, "אנחנו צריכים ליצור כאן בארץ, עם כל הגלויות שישנן, תרבות ישראלית, מסורת ישראלית. מסורות הגולה שהבאנו לכאן לא יחזיקו מעמד לאורך שנים לפי דעתי. ניתנה לנו הזכות להתחלה חדשה בארץ ישראל.

"חלק מהמסורות שכל קהילה הביאה יכולים להוות הבסיס למסורת הישראלית. המסורת העיראקית או המרוקאית או האחרות לא מקודשות בעיני, אני חושב שהאתגר הכי גדול הוא ליצור בארץ מסורת משלנו שתהיה ישראלית אבל שתכיל בתוכה גם את הכלל הישראלי הזה שבא מכל קצוות העולם".