הביע תמיכה אך סירב להצהרה מחייבת. שר הדתות דוד אזולאי בסיור בעמונה השבוע
הביע תמיכה אך סירב להצהרה מחייבת. שר הדתות דוד אזולאי בסיור בעמונה השבוע צילום: אלירן אהרון, ערוץ 7

האם ניתן להגיע לפתרון שימנע את פינוי עמונה? השרים וחברי הכנסת שעמם שוחחנו השבוע משדרים אופטימיות, אבל בניגוד להצהרות הלוחמניות, פתרון עדיין לא נמצא.

בשבוע האחרון, מאז הוקם אוהל המחאה של תושבי היישוב, ביקרו בו שרים וחברי כנסת מהליכוד ומהבית היהודי והצהירו על מחויבותם למאבק, חלקם אף איימו על שלמות הקואליציה.

כך לדוגמה, אמר השר חיים כץ: "עברנו את זה נגד אריק שרון, ואני מקווה שלא נצטרך לעבור את זה מול בנימין נתניהו ובית המשפט. עשינו שגיאה בגוש קטיף - ועד היום מבכים את הגירוש. אנחנו לא יכולים לחזור על השגיאות שלנו".

גם נתניהו יושב על הגדר

השר זאב אלקין אומר ל'בשבע' כי ההצהרות לא מספיקות, וכי הזירה המשפטית היא שמעכבת את מציאת הפתרונות. "יש שתי אפשרויות, ושתיהן תלויות במידה רבה בשרת המשפטים. האחת היא לכפות על המערכת המשפטית פתרונות משפטיים קיימים. תהיה לזה ללא ספק התנגדות של הפרקליטות והיועמ"ש, אבל יש פתרונות כאלה וזה תלוי ביכולתה של השרה לכפות זאת על אנשי משרדה. אם זה לא ילך במסגרת המשפטית הקיימת, צריך ללכת באפיק החקיקה. גם כאן זה מאוד תלוי בשרת המשפטים, שהיא יושבת ראש ועדת השרים לחקיקה, והשאלה אם היא תוביל מהלך כזה.

"היא לא צריכה לחץ בנושא של עמונה. חזקה עליה שהיא מעוניינת בכך לא פחות מאיתנו. אני מאוד מקווה שהיא תדע להשתלט על אנשי משרדה. העמדה המדינית של רוב שרי הממשלה בעד עמונה ידועה. עכשיו זה מגיע למבחן המעשה על ידי הדרג המדיני מול הדרג הפקידותי של משרד המשפטים", אומר אלקין.

שרת המשפטים איילת שקד העדיפה שלא להגיב לפניית 'בשבע' בנושא.

ידוע לך היכן הדברים עומדים כיום?

"אני יודע שמקיימים התייעצויות, אבל אני לא רואה שהמערכת מוכנה להתיישר עם הפתרונות שהוצעו. אני לא מיואש. יש לנו הרבה קרבות אידיאולוגיים, הרבה פעמים אנחנו מצליחים ולפעמים אנחנו מפסידים. אנחנו זקוקים לרוב בעיקר בוועדת השרים לחקיקה".

באחרונה הודלף תוכן של ישיבה סגורה שהתקיימה בעניין עמונה, ובה אמר היועץ המשפטי לממשלה כי יש לכבד באופן מלא את פסק הדין, ואולי יהיה ניתן לבחון השארת נוכחות יהודית מינורית במקום, אך לא יותר מכך. הוא אף פנה לנוכחים, ביניהם שרת המשפטים ושר הביטחון, והבהיר להם שעדיף שלא להשלות את התושבים ולשדר להם שיש פתרונות אפשריים לפינוי.

ובחזרה לפוליטיקה. הרוב הדרוש בוועדת השרים לא מובן מאליו. לא בטוח שש"ס תתמוך בכל מהלך שיוצע. שר הדתות, דוד אזולאי, סייר השבוע בעמונה אך נמנע מלהצהיר על תמיכה בהצעות חוק להכשרת היישוב. "הצהרות אני משאיר למישהו אחר", אמר. גם סיעת כולנו אינה ששה להצטרף למהלך שיביא לפתרון סוגיית עמונה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן משקיע לא מעט זמן בניסיונות למצוא פתרון למצב בעמונה ומפלגתו מיישרת איתו קו. והיכן ראש הממשלה מצוי בסוגיה? מקורביו טוענים כי נתניהו אינו רוצה בפינוי ואף הנחה את כל הגורמים הרלוונטיים למצוא פתרון מניח את הדעת ולמנוע תמונות מזעזעות כפי שהיו בהרס ביישוב בשנת 2006.

עם זאת, גורם פוליטי בקואליציה מעריך כי "ראש הממשלה כרגע יושב על הגדר. אם יימצא פתרון הוא יצטרף אל הגל בסוף המהלך ויבהיר למתנחלים כי הוא הוביל את הצעד. אם לא, יוכל לומר להם שעשה מאמצים רבים – אך הם לא צלחו".

עם סגירת הגיליון נודע כי חוק ההסדרה של ח"כ שולי מועלם-רפאלי יעלה ביום ראשון להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה.

"לא מפעילים מספיק לחץ פוליטי"

נכון לעכשיו יש כמה פתרונות על השולחן. אחד מהם, שנבחן באופן רציני מאוד בימים אלה, הוא אפשרות השימוש בחוק נכסי נפקדים. מדובר בחוק עתיק, שמקנה למדינת ישראל את נכסיהם של מי שעזבו אותה לשטחיהן של מדינות עוינות במהלך מלחמת העצמאות. על פי המסתמן, חלק משמעותי מהקרקעות של עמונה יכול לעמוד בקריטריון המשפטי – אבל בינתיים גם הפתרון הזה טרם הבשיל לגמרי.

כאמור, שרת המשפטים והשר נפתלי בנט מהבית היהודי העדיפו שלא לשוחח איתנו השבוע בנושא, אבל השר בנט התראיין באחרונה בערוץ 7 והשמיע דברים ברורים בתגובה לביקורת של ראשי יש"ע על מיעוט הלחץ הפוליטי שהוא מפעיל בסוגיה. "אין מצב שבו ממשלת ימין תהרוס יישוב ותיק. לא באנו לממשלה כדי לפנות יהודים מביתם. ראש הממשלה קיבל מסר מאוד ברור מאיתנו - חיוני וחובה לתת פתרון לעמונה. נפעיל את כל הכוח הפוליטי הנדרש כדי למצוא פתרון".

מי שמעורב בניסיונות למציאת פתרון הוא סגן שר הביטחון, ח"כ הרב אלי בן דהן. "אנחנו נמצאים באמצע המהלך של חיפוש פתרון. יש כיוון משפטי שיש הסכמה שאפשר ללכת בו. הוא לא פשוט, אבל הוא ניתן למימוש, בהנחה שהנתונים העובדתיים יתבררו כנכונים", אומר בן דהן ל'בשבע' בהתייחס לשימוש בעניין נכסי הנפקדים.

הוא מוסיף: "אנחנו כרגע פועלים עם המינהל האזרחי לברר את נושא הבעלויות על הקרקעות. הם התחייבו עד יום ראשון הקרוב לתת תמונה ברורה ורחבה על הבעלויות ואז נדע כיצד אנחנו מתקדמים".

אחת הטענות שלפי שעה לא משתמשים בה אנשי עמונה, היא הלקח שיכול להילמד מתקדימי שכונת האולפנה ומגרון. גורמים שהיו מעורבים במאבק ההוא מספרים שאותן קרקעות שלמדינה היה כה דחוף לפנותן בשל תביעות הערבים לבעלות על הקרקע – פונו לחינם. לדבריהם, לא היה דורש לאף אחת מן הקרקעות והן עומדות עד עצם היום הזה בשיממונן ובחורבנן.

הראל כהן, תושב שכונת בתי האולפנה בבית אל, רואה מדי יום את האדמה שבה היו פעם הבתים שנעקרו. "אף אחד לא דרש את הקרקע. היא עומדת סתם ריקה. רואים שברים של בניינים שהיו שם פעם ויש שם קוצים שגדלים – זה הכול".

ולא היה שום ניסיון של התובע הערבי לתפוס בעלות? לשתול עץ?

"שתלו שם כמו ששתלו בעבר. הרי הם מעולם לא היו כאן, אז כמו שלא באמת הייתה דרישה לקרקע, כך אין לה דרישה עכשיו. לא חשבנו אחרת גם לפני כן".

סגן השר בן דהן מתייחס לסוגיה הזאת. "אני מסכים שיש דוגמאות מהעבר. לא בטוח שכל מקרה דומה לזה, ובכל אחד היו בעיות משפטיות מסוימות. כאן יש כיוון. אין ספק שמדובר בפסק דין חלוט של בית המשפט, וחלק מרכזי בבעיה נובע מזה שהמדינה ענתה תשובות לבג"ץ ברוח מסוימת שהובילה לפסיקה. יש פה קושי גדול אבל אני אופטימי".

בינתיים התחושה של תושבי עמונה היא שהלחץ על המערכת הפוליטית אינו חזק מספיק. מרבית שרי הליכוד הביעו תמיכה פומבית במהלך נגד הפינוי, אבל דווקא צעירי המפלגה לא מרפים. לידי 'בשבע' הגיע מכתב ששיגרו צעירי הליכוד לחברי הכנסת של המפלגה, ובו קריאה לפעולה אקטיבית נגד הריסת עמונה. "לא ניתן להסכים להריסת וגירוש היישוב עמונה. בלתי אפשרי שתחת ממשלת הליכוד יבוא חורבן על יישוב ביהודה ושומרון. אנו דורשים מכם: מצאו פתרון להסדרת עמונה, חזקו את ההתיישבות".

"נתניהו ושקד, תדפקו על השולחן"

אביחי בוארון, יו"ר מטה המאבק של עמונה, אומר ל'בשבע' כי הוא מצפה לפתרון החוקי שיושג בממשלה: "נכון להיום משרד המשפטים ומשרד הביטחון יושבים על המדוכה במטרה למצוא פתרון שיסדיר את בתי התושבים ואת היישוב עמונה במקומם. כל פתרון אחר אינו רלוונטי ואינו לגיטימי, ומי שמקדם אותו - לא טובתנו עומדת לנגד עיניו והוא עושה זאת בניגוד לדעתנו ועמדתנו".

בוארון מציין כי התושבים שומעים מרוב מוחלט של שרי הממשלה וחברי הקואליציה קביעה לפיה עמונה לא תפונה. "השר לוין קבע שהממשלה לא תשרוד את פינוי עמונה, השר בנט קבע שממשלת ימין לא תפנה את עמונה והשר אלקין קבע קטגורית שאסור לפנות את היישוב. השר חיים כץ הוסיף שעל ראש הממשלה להתעשת ולא לחזור על מעשיו של שרון. גם יו"ר הכנסת אמר שעל ראש הממשלה לעשות כל מאמץ להסדיר את היישוב ויו"ר הקואליציה ח"כ ביטן מסר שמדובר בנושא שהוא בלִבה של הקואליציה. עכשיו צריך לעשות את זה. הפתרון נמצא בין פקידי מערכת המשפט לפקידי מערכת הביטחון ומשרד ראש הממשלה.

"אנחנו קוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו, שרת המשפטים איילת שקד ושר הביטחון אביגדור ליברמן - אנחנו יודעים שאתם רוצים לפתור את הבעיה ומשקיעים מאמץ בכך, אבל זה לא מספיק. רק אם תטילו את כל כובד משקלכם, רק אם תדפקו על השולחן, הפקידות תתיישר, תרים רגליים ובחמשת החודשים שנותרו תייצר פתרון בר יישום.

"אם לא תדפקו על השולחן הפתרון יתמהמה והרגליים ייגררו ונמצא את עצמנו כולנו באירוע של מחאה המונית, שעה שחמישה עשר אלף איש, רובם ככולם הבוחרים שלכם, יבואו לעמוד לצדנו כשיבואו לפנות את עמונה. אנחנו נערכים לכך. אנחנו לא אלימים ולא נרים חלילה יד על חייל או שוטר. אבל אם ניאלץ לעשות זאת ואם יבואו לפנות אותנו מהבית שבו אנו חיים, נוביל מחאה עממית רחבה של אלפי אנשים. מחאה שתאמר: די לפינויים, די לסבל משפחות שכל חטאן הוא שהן באו לעשות ציונות. אנחנו לא רוצים להגיע למצב הזה. אנחנו לא רוצים להיות גיבורים. אנחנו מבקשים מכם: תסדירו את עמונה עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי".

בשבוע הקרוב, כאמור, צפויות התפתחויות בנושא הפתרון הנוגע לנכסי נפקדים. אם יתברר שיש לו היתכנות – יחל הלחץ על המערכת המשפטית למצוא את הדרך לאשרו. אם לאו – יעבור הלחץ לזירת החקיקה ולכנסת, שבקרוב יוצאת לפגרת קיץ ארוכה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו