הרב אייל קרים ימונה לרב הצבאי הראשי

למרות המתקפות בתקשורת ובשמאל על התבטאויות של הרב קרים מן העבר, הודיע רא"ל גדי איזנקוט כי הוא רואה בו מועמד מתאים לתפקיד

שמעון כהן - ערוץ 7 , ח' בתמוז תשע"ו

בסביבתו של הרב אייל קרים כמעט לא הופתעו מהבליץ התקשורתי, אפילו נערכו לכך.

מדובר בלא יותר ממחזור תקופתי של אותן טענות שהופרכו והוסברו כבר בעבר, בשנת 2012. דובר צה"ל הצטרף אז להדיפת המתקפות על הרב קרים, ראש ענף הלכה ברבנות הצבאית אז, וכתב שהדברים "הוצאו מהקשרם מבלי שהובנו או מבלי שנלמד דין אשת יפת תואר בצורה ברורה".

אבל כל זה לא הפיס את דעתם של עורכי 'ידיעות אחרונות', שהכתירו השבוע את הרב הצבאי הראשי הבא של צה"ל כתומך במעשי אונס במצב מלחמה. ארגונים וחברי כנסת, בהם חברת הכנסת מיכל רוזין וחבר הכנסת עופר שלח, דרשו לבטל את המינוי.

"הרב קרים לא חזר בו"

התקשורת מיהרה גם לדווח שבפגישה שקיים ביום שלישי עם ראש אכ"א, האלוף חגי טופולנסקי, חזר בו הרב קרים מהתבטאויותיו על סוגיית אשת יפת תואר, כמו על יחסו לקהילה הלה"טבית, יחס למחבל פצוע, סירוב פקודה המנוגדת להלכה ועוד.

בסביבתו של הרב קרים לעומת זאת, קובעים נחרצות כי הרב קרים לא חזר בו במאומה מדבריו, אלא מדובר במפגש מתוכנן לקראת המינוי הצפוי, מפגש שבו בירך האלוף טופולנסקי את הרב קרים על המינוי. מאחר שלא ניתן היה להתעלם מהכותרות הרועשות שמסביב, הזכיר האלוף את הדברים וביקש לערוך מעין "ניקוי שולחן". הרב קרים הבהיר את עמדותיו והאלוף השיב וקבע באוזני הרבצ"ר המיועד כי הצבא ומפקדיו עומדים מאחורי המינוי ואיש אינו שוקל את ביטולו.

עם כל זאת, נדרש הרב קרים לפגישה עם הרמטכ"ל, רא"ל איזנקוט, לבירור הפרשה. בתום המפגש ביניהם קבע איזנקוט כי המינוי לא יבוטל, זאת לאחר שבשיחתם נדונו הסוגיות ההלכתיות שעליהן כתב ושזכו לכותרות בתקשורת. לאיזנקוט הוברר כי הוא והרב קרים רואים עין בעין את סוגיית מעמד הרבנות הצבאית.

בשיחה הביע הרב קרים את מחויבותו לשמירת כבוד האדם באשר הוא, וקבע כי הוא וכלל חיילי צה"ל כפופים לפקודות הצבא ולרוח צה"ל באופן מלא. הרמטכ"ל הביע בשיחה את הסתייגותו מניסוח הדברים כפי שהובאו באותן תשובות, וקבע כי מדובר באמירות שאינן עולות בקנה אחד עם ערכי צה"ל. עם זאת, בתום הדברים קבע הרמטכ״ל כאמור כי הרב קרים הוא הרב הצבאי הראשי המיועד, והוא עומד מאחורי המינוי.

לאחר הפגישה שיגר הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, איגרת לרמטכ"ל ובה בירך על מינויו של הרב קרים. הרב לאו תיאר בהערכה את עבודתו ההלכתית של הרב קרים בסוגיות שונות, שעל חלקן עבדו במשותף. עוד הוסיף: "איני חושב שכלי התקשורת או גורמים בעלי נגיעה הפועלים בניסיון לשנות את אופיו של צה"ל, אמורים להכתיב מיהו הראוי לתפקיד חשוב וקריטי זה של הרב הצבאי הראשי, ובוודאי שאין זה מן הראוי להוציא משפטים מתוך דברי פרשנות, אשר נאמרו על הבנת הפסוקים בתורה, ולנסות להשליך מהם על אישיותו או יכולתו של הרב לכהן בתפקיד זה".

תמיכה גורפת: מח"כ שטרן עד הרב יוסף

לכהונתו המיועדת מגיע אל"מ הרב קרים (59) לאחר שנים בהן הוא מכהן כראש תחום הלכה ברבנות הצבאית. לתפקיד זה הגיע על פי בקשתו של הרב אביחי רונצקי עם כניסתו לכהונת הרבצ"ר. קודם לכן כיהן כראש המכינה הקדם צבאית עטרת כהנים. את הפרק הראשון של שירותו הצבאי חתם בדרגת סגן אלוף, כאשר בין השאר שימש כמפקד סיירת צנחנים, מפקד בסיירת מטכ"ל ובתפקידי פיקוד שונים בעוצבת האש.

במרוצת שנות כהונתו כראש ענף הלכה זכה הרב קרים להוקרה והערכה ממגוון גדולי תורה גם בציונות הדתית וגם במגזר החרדי. רבנים כמו הרב עובדיה יוסף זצ"ל והרב קנייבסקי הביעו לא אחת את הערכתם לרמתו התורנית הלכתית כמשיב ופוסק הלכות.

לצד הקולות הצפויים במחנה הציונות הדתית שבירכו על המינוי, תמכו בו גם אישים כדוגמת השר צחי הנגבי וחבר הכנסת אלעזר שטרן שבירך על המינוי, אם כי העיר שלטעמו הדברים שנאמרו ראוי היה להם שלא ייאמרו, גם אם נאמרו בהקשר של פלפול תורני.

גם בסביבתו של הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, הביעו מורת רוח לנוכח המתקפה על הרב קרים אותו הגדירו כ"אדם מתון ונעים הליכות". עוד הוסיפו שם ואמרו כי "כל ניסיון להטיל דופי באישיותו הוא ניסיון שנועד לכישלון מראש. אנחנו כבר מורגלים שדיונים תיאורטיים הלכתיים מעוותים והופכים לכותרות ענק, תוך סילוף הדברים והפגנת בורות מוחלטת בהוויה התורנית".

חברו של הרב קרים מזה עשרות שנים, אל"מ במיל' חבר הכנסת מוטי יוגב, מספר על ימי היכרותו הראשונים עם הרב קרים. היה זה כאשר כיהן הוא עצמו כמ"פ בגדוד 202 של הצנחנים, והרב קרים היה אז מפקד צוות ביחידת עורב של הצנחנים. "מאז נעשינו חברים", הוא מספר ומתאר היכרות עם מי שהוכיח לאורך שנים מנהיגות שקטה ואומץ לב בתפקידיו השונים בגדוד 202, בסיירת מטכ"ל ובסיירת צנחנים. "כל מפקדיו ופקודיו אהבו אותו ומעריכים אותו".

על דרכו ההלכתית בתוך הצבא מספר יוגב כי זו כללה התמודדות עם שאלות וסוגיות סבוכות, כדוגמת קביעת מותם של אורון שאול והדר גולדין ז"ל, מערך הגיור הצה"לי ועוד. "הרב אייל מוכר בפסקיו על ידי כל עולם התורה. מתקופת הרב גורן לא היה כמותו מי שחקר ובירר פסקים וסוגיות שלא עסק בהן איש לאורך כל שנות הגלות, מה שנקרא חידושי הלכה של דור הגאולה", אומר יוגב ומוסיף: "לדוגמה פסיקה המתירה לקיחת כלב חולה מיחידת עוקץ לווטרינר בשבת, פסיקות שנוגעות למערכות חשמל הנדרשות להפעלה, פסיקות הנוגעות לגופי ביטחון נוספים שבהם נמצאו יותר ויותר משרתים שביקשו תשובות. מדובר במוסד, בשב"כ ובסוכנות החלל הישראלית".

הרב דרוקמן: "לתבוע את 'ידיעות'"

דברים חריפים על תוקפיו של הרב קרים השמיע השבוע הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבות בני עקיבא. בריאיון לערוץ 7 אמר הרב דרוקמן כי לו הוא במקומו של הרב קרים, היה תובע את העיתון 'ידיעות אחרונות' תביעת דיבה על כותרות הענק שהוציא בגנותו.

"זו רשעות לשמה. אין מילה אחרת בפי. אם 'ידיעות אחרונות', שהוא פשקוויל, בעמודו הראשי כותב שהרב הראשי החדש לצה"ל אומר שמותר לאנוס במלחמה, שזה שקר מוחלט ולא היו דברים מעולם, ואפילו לא על יד, זו סתם הכפשה והוצאת דיבה".

הרב דרוקמן חובר למברכים את צה"ל על בחירתו של הרב קרים ואומר: "אין כמו הרב אייל קרים שמתאים להיות רב ראשי לצה"ל. בתקופת כהונתו עד כה הוציא הדרכות הלכתיות לכל החילות איך להתנהג הלכתית בשבת וכו', ומי שחתום על ההוראות הללו זה לא רק הוא אלא מפקדי כל חיל וחיל", עובדה המעידה על הגיבוי הנרחב שמקבלות פסיקותיו של הרב קרים.

באשר לדבריו של הרב קרים אודות האיסור למלא פקודה המנוגדת לצו התורה, תוהה הרב דרוקמן: "מה הם חושבים? שיכול להיות רב בישראל שיגיד שאם נותנים לחייל פקודה לעבור על דברי תורה הוא יקיים את הפקודה? בוודאי שהוא ימצא פתרון על פי ההלכה".