שכר עובדי הרשויות המקומיות יעלה

הסכם שנחתם בין ההסתדרות, האוצר ומרכז השלטון המקומי, יביא כבר מהמשכורת הקרובה לעלייה בשכרם של עשרות אלפי עובדים.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ח' בתמוז תשע"ו

חיים ביבס (מימין) וארנון בר-דוד
חיים ביבס (מימין) וארנון בר-דוד
צילום: לחורחה נובומינסקי

יו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר-דוד ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס חתמו בצהריים (חמישי) על הסכם היסטורי שיביא לשיפור בשכרם של כ-80 אלף עובדים מהרשויות המקומיות ברחבי המדינה.

ההסכם נחתם בהמשך וכחלק מההסכמות שעוגנו בהסכם המסגרת בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן לשר האוצר משה כחלון, אשר אחד מעקרונותיו המובילים היה חיזוק העובדים החלשים ברשויות המקומיות, המשתכרים ברמות השכר הנמוכות.

בראש ההסכם, החל על כל העובדים השייכים לדירוג המנהלי ולדירוג המח"ר, נקבע כי העובדים יקבלו תוספת שכר בגובה 6.3%. כמחצית מהתוספת תהיה שקלית והיתרה תינתן כתוספת אחוזית. התוספת תינתן בפעימות, בהתאם למועדים אשר נקבעו בהסכם המסגרת. הפעימה הראשונה נכנסה לתוקף החודש, כך שהעובדים ייהנו משיפור שכרם כבר במשכורת שתיכנס לחשבונם בתחילת אוגוסט.

בנוסף לתוספת האמורה, כ-90% מהעובדים יקבלו גם תוספת שכר מיוחדת שתגיע עד ל-600 שקל בהתאם לדרגתם, באופן שיעניק לעובדים בדרגות הנמוכות יותר את התוספת הגבוהה יותר.

על פי ההסכם, אוכלוסיות "ייחודיות" כגון מזכירוֹת בתי ספר, אבות בית/שרתים, פקחי חנייה וחשבי שכר יקבלו תוספת שכר נוספת של 10%. תוספת זו תיכנס לתוקף מינואר 2017.

לצד זאת, כל העובדים החדשים (שהחלו עבודתם משנת 1999 ואילך) ונמצאים בתפקידי ניהול, יקבלו תוספת שכר של 2.5% נוספים.

לכל התוספות שצוינו לעיל משמעות גדולה עבור עשרות אלפי עובדי הרשויות המקומיות, ועובדים מסוימים אף יקבלו במסגרתן עד כ-30% תוספת מצטברת לשכרם.

ההסכם גובש בשיתוף סגן הממונה על השכר במשרד האוצר, דיאא אסדי. את המו"מ לחתימת ההסכם מצד ההסתדרות הוביל יו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר-דוד ולצדו מנהלי חטיבות הרשויות המקומיות בהסתדרות המעו"ף אלי טרבלסי, גיל בר-טל ורונן אהרוני.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מסר עם חתימת ההסכם "הסכם זה הוא הוכחה שהסכם המסגרת הביא עמו בשורה של צמצום פערים. חרטתי על דגלי ועל פועלי את מטרת הגברת השוויון בכל סקטור וסקטור, ולראייה ההישגים אליהם הגענו עבור עובדי הרשויות המקומיות. אני מברך את יו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר-דוד על דרכו ופועלו ועשייתו לצמצום פערים ומודה לשר האוצר משה כחלון על העבודה החברתית המשותפת וליו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס על השותפות וההבנה שיש לצמצם את הפערים בחברה הישראלית".

שר האוצר משה כחלון ציין כי ההסכם משנה את השיטה שמנציחה את הרחבת הפערים החברתיים בחברה שלנו. "במשך יותר מדי שנים העובדים שמשתכרים פחות קיבלו פחות ונשארו מאחור והחזקים הלכו והתחזקו. נושא צמצום הפערים החברתיים בישראל נמצא בראש סדר העדיפויות שלנו וזה יתבטא בתקציב הקרוב".

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין-מכבים-רעות חיים ביבס אמר כי "מזכירות, עובדים סוציאליים, שרתים, פקחים עובדי ניקיון ושאר עובדי עירייה מסורים, הדואגים מדי יום לרווחת התושבים, יזכו סוף סוף לשכר הגון וראוי, כפי שמגיע להם. שיתוף הפעולה בין האוצר, ההסתדרות והשלטון המקומי הוביל לרפורמה חברתית חשובה במעלה שתיטיב עם עובדי הרשויות המקומיות הזוטרים ותאפשר להם לקבל תמורה הולמת ותגמול אמיתי לשירותים אותם הם מעניקים לכלל תושבי מדינת ישראל".

יו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר-דוד אמר לאחר חתימת ההסכם "השגנו הסכם היסטורי ופורץ דרך שמביא לצמצום פערים ברשויות מקומיות, וזאת תוך קידום העובדים החדשים והעובדים ברמות השכר הנמוכות. הסתדרות המעו"ף, ביחד עם ההסתדרות הכללית, תמשיך להיות לאורך כל הדרך לצד העובדים, ותפעל לצמצום הפערים ולחיזוק מעמד העובדים החלשים".