כביש המנהרות
כביש המנהרות צילום: נתי שוחט, פלאש 90

תושבי גוש עציון והסביבה סובלים כמעט מידי יום מחסימות ופקקים ארוכים בכביש המנהרות, דבר המשפיע על יכולתם להגיע בזמן לעבודה וללימודים ולתכנן את יומם באופן סביר.

ראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין פנה למערכת הביטחון בדרישה להשקיע מאמץ ולפתור את הבעיות בציר המרכזי והחשוב כל כך.

"כביש המנהרות מהווה את עורק החיים התחבורתי של תושבי ביתר עילית והאזור כולו", כותב רובינשטיין, "סדירות, זמינות ומהירות המעבר בכביש ובבידוקים הקודמים לו, הינם גורמים המשפיעים באופן ישיר על חיים של התושבים, ומהווים תנאי ליכולתם להתפרנס, ללמוד ועוד ועוד.

"דא עקא, בעת האחרונה חלה הרעה משמעותית בתנאי הנסיעה בציר זה, כאשר במשך זמנים משמעותיים הציר פקוק למשך שעות ארוכות במקרה הטוב, ואף סגור לתנועה במקרה הפחות טוב".

לדבריו, "לפני כמה שנים, עברו עמדות הבידוק במחסום שיפוץ והרחבה לארבעה מסלולי בידוק, זאת בהשקעה של מיליוני ש"ח, בכדי להקל ולזרז המעבר במחסום, כשבנוסף הוכנו מעברי בידוק לאלו המעוכבים לבידוק מקיף, שלא יפריע למעבר סדיר.

"אולם למרות הנ"ל, בפועל המציאות הינה כי רק מעבר אחד או שניים מאוישים, דבר שגורם לעיתים קרובות פקקים בלתי נסבלים. איוש העמדות הללו בזמני העומס, עשוי לחסוך זמן רב וקריטי לעשרות אלפי אנשים הממהרים לעיסוקיהם".

מעבר לכך, טוען ראש עיריית ביתר עילית כי יש צורך בהרחבת הכביש: "זהו מסלול עם נתיב אחד לכל כיוון, שנועד במקור עבור 30 אלף תושבים, היום משתמשים בו מאות אלפי איש. המצב כעת הינו, שנסיעה דרך הכביש המשובש והארוך של עין כרם, לוקחת לעיתים פחות זמן מאשר בדרך המהירה של כביש המנהרות.

"עניין זה צריך להיות מטופל ע"י משרד התחבורה, אולם יש צורך שנציגי מערכת הביטחון יבהירו בפניהם את הצרכים הנ"ל", כתב רובינשטיין.