"בתי הכנסת באיסטנבול התרוקנו למחצה"

ניסיון ההפיכה בטורקיה תפס את יהודי איסטנבול בעיצומה של סעודת השבת. למחרתו של יום בתי הכנסת היו ריקים למחצה.

חיים לב - ערוץ 7 , י"א בתמוז תשע"ו

ניסיון הפיכה בטורקיה, 265 הרוגים
ניסיון הפיכה בטורקיה, 265 הרוגים
צילום: רויטרס

ניסיון ההפיכה בטורקיה תפס את יהודי איסטנבול בביתם לאחר סעודת ליל שבת. למרות קדושת השבת לא ניתן היה שלא לחוש בדרמה המתחוללת ברחובות העיר.

מטוסי חל האויר אמנם הנמיכו טוס מעל אזורים מישובים רק באנקרה, אך תושבי איסטנבול היהודים הבינו שהמתיחות הביטחונית בחוץ עלתה לשיא, מה שהביא לכך שבבוקרו של יום שבת בתי הכנסת באיסטנבול היו ריקים למחצה.

"בליל שבת הלכנו לבית הכנסת כרגיל, ברחוב לא היה ניתן לראות כל שינוי או תכונה, לא משטרה ובודאי לא צבא, וזה גם ראיה שהכל הגיע בהפתעה מוחלטת", צוטט הבוקר בעיתון החרדי 'המבשר', אחד מיהודי טורקיה שסירב להתראיין בשמו המלא.

"רק בסביבות השעה 11.30 בלילה, כשהיינו בסיומה של סעודת השבת, הגיעו השכנים לספר בדרמטיות על הפיכה שמתרחשת ממש כעת במדינה, ועל עימותים אלימים בכמה מקומות.

"מטבע הדברים המחשבה הראשונה היא על הקרובים והחברים. מצד אחד לא היתה לנו אפשרות כמובן לדעת מה מתרחש עמם. אבל מהצד השני היינו רגועים כי ידענו שבשעה זו של ליל שבת כולם נמצאים בבית ובעזרת ה' לא יאונה להם כל רע.

לדבריו, התפילה נערכה בזריזות והנוכחים התפנו במהירות לביתם. "למרות מה שמתרחש החלטתי ללכת לתפילה בשבת בבוקר, היות ואני גר בסמיכות לבית הכנסת. הלכתי במהירות כך שאיני יודע לומר מה היה בדיוק ברחוב, אך היתה נוכחות גדולה של משטרה וגם צבא. קהל נכבד שגר כנראה במקומות מרוחקים יותר, לא הגיע לבית הכנסת. ערכנו את התפילות בזריזות ושבנו הביתה. כמובן שמטבע הדברים היה מתח באויר, למרות שכבר ידענו שנסיון ההפיכה לא הצליח.

"כידוע, זה לא נסיון ההפיכה הראשון, למרות שבצורה כזו קיצונית זה לא היה כאן. אנו יהודי טורקיה מעולם לא שותפים לכל דבר שהוא נגד השלטון. הקשרים של הקהילה עם השלטונות הם מצוינים וזה מתבטא בדברים רבים, באבטחה ובטחון ובדברים רבים אחרים, וכיהודים בטורקיה ככל שהשלטון הוא יציב ואיתן, זה גדליהו הימל טוב יותר ליהודים".