"הגיע זמן ריבונות במעלה אדומים"

החוק להחלת הריבונות, אותו מובילה שדולת ארץ ישראל בכנסת הוגש היום. הוא זוכה לתמיכת כל הסיעות החברות בקואליציה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב בתמוז תשע"ו

הקמפיין להחלת הריבונות על מעלה אדומים, אותו מובילה שדולת ארץ ישראל בראשות חברי הכנסת יואב קיש ובצלאל סמוטריץ עבר היום (שני) לפסים מעשיים.

בכנס מיוחד שהתקיים בכנסת הוגש החוק ליו"ר המשכן - לקראת הנחתו על שולחן ועדת השרים לחקיקה בקרוב.

על החוק הקובע כי "המשפט, השיפוט והמנהל של המדינה יחולו בשטח מעלה אדומים" - חתומים כיוזמים מלבד ראשי השדולה, גם ראשי סיעות הקואליציה: ח"כ דוד ביטן (ליכוד), ח"כ יואב בן צור (ש"ס), ח"כ רועי פולקמן (כולנו), ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) וח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) ולצידם חברי הכנסת יצחק וקנין, עודד פורר ואלי כהן.

במהלך הכנס הוסיפו השרים וחברי הכנסת את חתימתם על מגילת הריבונות. "אנו מכריזים בזאת על תמיכתנו בתכנית 'מעלה אדומים ישראלית', על הזדהותנו עם הקריאה 'הגיע זמן ריבונות במעלה אדומים', ועל מחויבותנו לפעול למימוש התכנית להחלת הריבונות הישראלית על מעלה אדומים, כי זה הצעד הישראלי הנכון והמתבקש", לשון המגילה.

יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר באירוע, ״המסרים שאנחנו מעבירים שנים, הם מסרים הססניים שרק מרחיקים את השלום. היפוך המגמה כאן הוא מאוד חשוב. נכון ללכת על הקונצנזוס. ומעלה אדומים היא קונצנזוס. יש פה מהלך שאנחנו יוצאים איתו היום ואנחנו ננצח. אנחנו נעבור ביחד את את הדרך הארוכה לאישור החוק, ונעבור אותה בהצלחה".

ח"כ יואב קיש, יו"ר השדולה הוסיף, "גם מול הלחצים הגדולים ביותר למניעת המהלך, אנו נציג את האמת שלנו, נעמוד בשער - שערה של העיר שנבנתה במטרה לשמור על השער המזרחי של בירתנו ירושלים. למען הסר ספק - זוהי שריקת הפתיחה למאבק הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון. מעלה אדומים היא התחנה הראשונה במסע ארוך לחיזוק המפעל הציוני".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' המשמש גם הוא כיו"ר השדולה ציין כי "המהלך הזה של ריבונות במעלה אדומים אמור לשקף מעבר לשיח של פתרון שמבוסס על איחודה של הארץ. מי שרוצה להביא חיים של שלום ודו קיום, חייב לזנוח את פתרון חלוקת הארץ ולעבור לבסיס איחודה של הארץ. אנו מתחילים היום במעלה אדומים. מעלה אדומים תחילה ולאחר מכן נציף את השיח סביב כל יהודה ושומרון".

שרת המשפטים איילת שקד טענה כי "גם פנימה כלפי אזרחי ישראל וכלפי העולם צריך להבהיר שאת מעלה אדומים צריך לפתח. הקואליציה כולה רתומה לפתח את ההתיישבות ביהודה ושומרון ובמעלה אדומים. ואני מאוד מקווה שיגיע היום ונזכה לרגע הזה ושנצליח לעשות את זה".

שר התיירות יריב לוין ציין כי "מעלה אדומים היא עיר שבלעדיה אי אפשר לדבר על בטחונה אחדותה ושלמותה בירושלים. היא חיל חלוץ ראוי ומכובד כדי להוביל את המהלך הזה. צריך להכשיר את הלבבות בציבור, להעמיק את המהלך הזה ולמוסס את הפחדים שישנם. לצד הנחת התשתית החקיקתית. אם נשמור על שני הקווים הללו בנחישות ובסבלנות נגיע ליעד".

כינוס השדולה
צילום: ערוץ 7

בני כשריאל, ראש עיריית מעלה אדומים אמר כי "הגיע זמן הריבונות כי מאז ומתמיד היה קונצנזוס על העיר מעלה אדומים. מעלה אדומים תחילה ואחריה כל היישובים היהודים ביהודה ושומרון. הגיע הזמן הריבונות כי יש כאן רוב של חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה ויש רוב בוועדת השרים. הגיע הזמן ריבונות, כי 80% מהציבור רוצה וברגע שנהיה חזקים בדעות שלנו גם העולם יהיה איתנו".

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס הוסיף כי "אין שום סיבה בעולם שזוג צעיר במעלה אדומים לא יקבל דירה כמו כל זוג צעיר בתל אביב ובדימונה. אנחנו צריכים לבוא ולומר לכולם בכל מקום - אין מצב שלא נוכל להמשיך ולבנות ולעשות למען הדורות הבאים והשלטון המקומי מתייצב ראשון בנושא הזה".

יו"ר מועצת יש"ע אבי רואה סיכם, "אנו בזמן חשוב שצריך לקבל הכרעות היסטוריות. בכל העולם יש שינויים ואירועים דרמטיים, והגיע הזמן שאנחנו נחליט החלטות בהירות ונחושות. אם נאמר בצורה ברורה שזו ארצנו, גם העולם יתיישר לפי זה. אנחנו כל ראשי הרשויות תומכים במהלך זה שהוא ההתחלה של החזון להחלת ריבונות על יהודה ושומרון".