הצצת הרכבים בכפר יפיע
הצצת הרכבים בכפר יפיע צילום: דוברות המשטרה

שני קטינים בני 15 מואשמים בהצתת כלי רכב של ערבים בכפר יפיע ממניע גזעני, וזאת בתגובה לפיגוע הרצחני במתחם שרונה בתל אביב בו נרצחו ארבעה יהודים ונפצעו שישה עשר.

קטין נוסף מואשם באי מניעת פשע. עבירות הביטחון בהן נחשדו השלושה כדי לאפשר את מניעת המפגש שלהם עם עורך דין, לא מופיעות בכתב האישום.

על פי כתב האישום שהוגש בבית המשפט המחוזי בנצרת, שני הקטינים החליטו לנקום על גל הפיגועים שמבצעים ערבים בשנה האחרונה, ולצורך כך הצטיידו בתרסיס צבע ובקבוק בנזין. לאחר ששמעו על הפיגוע במתחם שרונה בתל אביב החליטו לבצע הצתת כלי רכב בכפר יפיע.

למחרת, בשעת לילה מאוחרת, יצאו השניים ממגדל העמק כשהם לבושים בקפוצ'ונים ועל ידיהם כפפות, וברשותם תיק עם ספריי הצבע ובקבוק בנזין.

השניים הבחינו תחילה במשאיות עליהן היה כיתוב של חברת שטראוס ומכיון שחששו שמדובר במשאיות בבעלות יהודים המשיכו לתוך הכפר, הגיעו לחניון רכבים בכפר יפיע וטיפסו על גדר המקיפה אותו.

אחד הנאשמים ריסס על שלוש משאיות חונות את הכתובות: "נקמת נרצחי תל אביב", "נקמה" ו"תג מחיר", ולאחר מכן הציתו רכב שחנה במקום. כתוצאה מהשריפה עלה באש רכב נוסף וניזוק חלקית. לאחר מכן חזרו השניים למגדל העמק.

שני הקטינים מואשמים גם בשיבוש הליכי חקירה מאחר וזרקו לפח זבל את התיק, תרסיס הצבע ובקבוק הבנזין הריק.

קטין שלישי מואשם באי מניעת פשע, מאחר ועל פי כתב האישום ביקש ממנו אחד הנאשמים כי ישאר ער ויתצפת על השביל המוביל לכפר יפיע, ובמידה ולא יחזרו בתוך שעתיים יודיע על העדרם.

בעקבות בקשת הפרקליטות, מעצר שני הקטינים הוארך עד ליום חמישי הקרוב לצורך קבלת תסקיר שירות מבחן בעניינם. הקטין המואשם באי מניעת פשע שוחרר כבר בשבוע שעבר למעצר בית.

את השלושה מייצגים עורכי הדין עדי קידר וליאור בר זוהר מטעם ארגון חוננו אשר דיווחו כי הקטינים הודו במעשה רק בעקבות חקירות אגרסיביות, איומים ומניעת שינה, וכי על בית המשפט יהיה לבחון את קבילות ההודעה.

עו"ד ליאור בר זוהר אמר בתגובה, "הקטינים הוחזקו בתנאים לא אנושיים ונחקרו במשך רוב שעות היממה. מלכתחילה העבירות החמורות, שהן החברות בארגון טרור, לא מופיעות בכתב האישום. העבירות נוספו בהתחלה בשביל למנוע מהנאשמים את המפגש עם עורך דין, מה שבאמת נעשה.

''יש חשש גדול שהנאשמים הודו בדברים שהם כלל לא עשו לאחר שההודאות חולצו מהם בחקירת שב"כ אינטנסיבית, תוך פגיעה בזכויות שלהם ומבלי שנפגשו עם עורך דין", הוסיף.