אמו של אליהו חושפת את שלט ההנצחה
אמו של אליהו חושפת את שלט ההנצחהצילום: אלי ברט

משפחת אשרי מאיתמר חנכה בימים האחרונים טרמפיאדה חדשה בצומת תפוח לזכר הבן אליהו אשרי הי"ד שנחטף ונרצח על ידי מחבלים לפני כעשר שנים.

אליהו הי"ד (18), בן בכור להוריו, נחטף בעת שהמתין בצומת הגבעה הצרפתית בירושלים לטרמפ לכיוון מכינת ''אלישע'' בה למד. כעבור זמן קצר רצחו המחבלים את אליהו וגופתו נמצאה בשכונה ברמאללה כעבור שלושה ימי חיפושים.

ההורים יתרו ומרים סיפרו לערוץ 7 על בנם, "הוא היה בסוף השנה האחרונה שלו במכינת אלישע, ולמד ברצינות גדולה. אליהו התפלל מעומק ליבו. סיפרו לנו שבתפילה הוא היה שקוע ושום דבר לא הפריע לו".

מרים מספרת שהבקשה האחרונה של אליהו מהחוטפים הייתה לשתות מים ולברך ברכת ''שהכל נהיה בדברו''. היא מתארת כי "אחרי השבעה סיפרו לנו מהשב"כ שבתחקור של המחבלים, החוטף הראשי אמר שהוא שאל את אליהו מה הבקשה האחרונה שלו, ואליהו ביקש כוס מים ובירך 'שהכל'.

''אלה היו מילותיו האחרונות והמחבלים אמרו שהוא ברך בהתלהבות. הייתה כאן קבלת רצונו של המקום ללא סייג. זה גם מה שנחקק על הטרמפיאדה שנקראת תחנת 'עליות אליהו'''.

האם השכולה מתארת את השנים ללא בנה האהוב. "אלה שנים קשות ומצמיחות, הילדים התחתנו, נולדו נכדים אבל תמיד הוא חסר. את התמונה האחרונה שלו שיש כאן בכל פינה, זו התמונה ממכינת אלישע, אליהו יושב עם הכיסא אחורנית וצוחק צחוק פרוע ומלא שמחה, זה ממלא אותנו גם היום שמחה למרות החסר הגדול".

האב יתרו מסביר את ההחלטה לבנות טרמפיאדה לזכר אליהו. "רצינו לציין בעשור לרצח משהו משמעותי, חיפשנו דרך לעשות משהו בעולם המעשה, אז כמו שרבי שמעון בר יוחאי כשיצא מהמערה תיקן דרך לכהנים מטבריה לשוק העירוני בלי חשש לטומאת מתים, כך אנחנו עשינו תיקון לציבור הטרמפיסטים.

''בננו נחטף כטרמפיסט ורצינו לעשות משהו מועיל, טרמפיאדה ידידותית בצומת תפוח, שיהיה נוח לשבת ולהמתין לטרמפ".

יתרו עומד על כך שטרמפים אינם דבר מסוכן, "היום בכל מקום יש סכנה - גם מי שמחכה לאוטובוס בתחנה מוסדרת, חוץ מזה שאי אפשר לכבול את הנוער לטרמפים מתוך היישובים או לתחבורה הציבורית הדלילה. אז עשינו כאן משהו שאולי לא מנחם אותנו אבל זו הנצחה מעשית ואנחנו בטוחים שאליהו היה מרגיש טוב מאוד עם זה".

צילום: אלי ברט