יהודים בריטיים מבקשים אזרחות פורטוגל

כ-300 יהודים שמוצאם מפורטוגל פנו לקבל אזרחות לאחר ההצבעה לעזוב את האיחוד האירופי.

גיל רונן , י"ד בתמוז תשע"ו

בית כנסת בפורטוגל
בית כנסת בפורטוגל
צילום: עפרה סתת מילוא

אחת הקהילות היהודיות בפורטוגל דיווחה כי הוצפה בבקשות התאזרחות של יהודים בריטיים מאז החלטת בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי.

כ-300 יהודים בריטיים שמוצאם מיהודים ספרדיים בפורטוגל ביקשו באחרונה לקבל אזרחות פורטוגלית באמצעות קהילת העיר פורטו. מספר המבקשים עמד על חמישה בלבד לפני ההצבעה הבריטית לצאת מהאיחוד, שנערכה ב-23 ביוני. כך מסרה קהילת פורטו לסוכנות EFE.

קהילת פורטו מונה רק כמה עשרות אנשים. היא וקהילת ליסבון הגדולה יותר קיבלו הסמכה מהממשלה לבדוק ולאשר בקשות איזרוח, המוגשות בהתאם לחוק מ-2013 שמציע אזרחות ליהודים ממוצא ספרדי. בפורטוגל ראו בחוק תיקון לעוול שנגרם ליהודי פורטוגל במאה ה-16, כאשר גורשו או אולצו להתנצר.

ואולם, סוכנות JTA מסרה כי בקהילת ליסבון המבוססת יותר – המונה כמה מאות – לא נרשם גל של בקשות איזרוח מאזרחים בריטיים. זאת, לדברי תרזה סנטוס, אחת מראשי הקהילה, המופקדת על בקשות מעין אלה.

לדבריה, הקהילה קיבלה עד כה 1,090 בקשות בסך הכל, וכי אלה כללו מעט מאוד פניות מאזרחים בריטיים.

"ייתכן גם שכמה יהודים ישראליים שיש להם גם דרכונים בריטיים ביקשו אזרחות על סמך האזרחות הישראלית שלהם, ואנחנו פשוט לא יודעים שהם בריטים", אמרה. "אבל לא ראינו עליה בבקשות מבריטניה".

רק בקשות ספורות אושרו מאז נכנס החוק לתוקף בשנה שעברה.

סוכנות EFE דיווחה לפני ההצבעה בבריטניה על עזיבת האיחוד האירופי על מידע שלא אומת, לפיו יהודים בריטיים מבקשים לעצמם דרכון נוסף ממדינת איחוד אירופי למקרה שבריטניה תעזוב את האיחוד. כך יוכלו להמשיך להיחשב אזרחים של האיחוד האירופי, ויהיו זכאים לעבוד ולהשתקע בארצות האיחוד ללא צורך בוויזה.