"דרשנו מהטורקים חסינות תמורת פיצוי"

השר שטייניץ שהיה ממובילי ההסכם עם טורקיה קובע כי אין בהסכם כל פגיעה בחיילי צה"ל אלא להיפך - וגם מסכם שנה להסכם הגרעין עם איראן.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד בתמוז תשע"ו

השר יובל שטייניץ
השר יובל שטייניץ
פלאש 90

במלאת שנה להסכם עם איראן מתייחס השר יובל שטייניץ, האחראי על הועדה לאנרגיה אטומית ומי שהיה גורם מרכזי במגעים עם האמריקאים לקראת חתימתו של ההסכם, להתנהלות האיראנית שנה אחרי ומידת העמידה של האיראנים בסעיפי ההסכם.

לדבריו "ההסכם נשמר ככתבו אבל לא כרוחו. האיראנים עד עכשיו לא נתפסו בהפרה משמעותית של ההסכם. הם עמדו במה שההסכם מחייב אותם", אומר שטייניץ ומציין כי חלק ניכר מהסעיפים שעליהם נאלצו האיראנים לחתום נקבע כתוצאה משיחות של הצוות הישראלי בראשותו מול האמריקאים, הצרפתים, הבריטים והגרמנים.

בין השאר מדובר בסעיף המחייב את הורדת רמת ההעשרה, בחיובם של האיראנים להוציא את רוב האורניום אל מחוץ לתחומי איראן, לפירוק הצנטריפוגות והתשתיות האיראניות.

"האיראנים יצקו בטון אל כור המים הכבדים באראק", מספר שטייניץ הקובע כי "מבחינה מעשית הם לא מרמים, או לפחות לא נתפסו במרמה", אך עם זאת הוא מעיר כי לא יופתע אם בתוך שנתיים ישובו האיראנים אל הפעילות הגרעינית הקודמת.

כאמור, לעומת הסעיפים אותם שומרים וממלאים האיראנים, מוצא שטייניץ בהתנהלותם בעייתיות חמורה אחרת: "כולם ציפו שאיראן תרסן את עצמה, אבל האיראנים לא רק שלא מרסנים את עצמם אלא הם הפכו תוקפניים יותר, הם מעורבים בלוחמה סוריה ובתימן, הם מחמשים את חיזבאללה וארגוני טרור נוספים, הם מפתחים טילים בליסטיים ארוכי טווח תוך הפרה של החלטת מועצת הביטחון וקונים חומרים תוך הפרה של החוק הבינלאומי".

בהמשך השיחה עמו התבקש שטייניץ להתייחס להסכם עם טורקיה, הסכם שגם בניסוחו ובהגעה אליו היה שותף מרכזי.

שטייניץ נשאל אם ההפיכה הטורקית אינה עשויה להיות משמעותית ומשליכה על יישומו של ההסכם עם ישראל, והוא משיב כי "עדיין מוקדם לקבוע. הבענו תקווה שהפיוס והנורמליזציה תימשך. אנחנו מצפים מכל המדינות לעמוד בסיכומים איתנו, וזו גם התגובה ששמענו מטורקיה, שלא תהיה פגיעה בהחלטה לשקם את היחסים עם ישראל".

עוד נשאל שטייניץ אם אינו שותף לתחושה שישראל בלעה צפרדע לא פשוטה לעיכול בדמות פגיעה בחייליה, ואם אין משמעותו של ההסכם למעשה הוא שלא היו אלה מחבלים שנהרגו על המרמרה, שהרי למחבלים לא היינו משלמים פיצוי.

"ההיפך הוא הנכון", קובע שטייניץ ומדגיש כי את ההסכם ניתן היה לחתום מבחינתם של הטורקים גם ללא סעיפי הפיצוי, אך ישראל עמדה על כך שייכללו סעיפים אלה ובכך ייקבע בחוק הטורקי כי חיילי צה"ל, מפקדיהם וכל המעורבים בדרגים השונים של ההשתלטות על המרמרה יהיו מוגנים מתביעות כאלה ואחרות בזירה המשפטית הטורקית.

"דרשנו שההסכם יגן על חיילי צה"ל שהשתתפו במבצע ומי שעמד מעליהם, שיהיה מנגנון של פיצויים אבל שכתוצאה ממנו הממשלה הטורקית תביא לפרלמנט חוק שמבטל את כל התביעות נגד חיילי צה"ל והגורמים הישראלים. יש היום המון תביעות כאלה שהיו יכולים להביא לצווי מעצר בינלאומיים לא רק לחיילי השייטת. ההסכם נותן חסינות בחקיקה לחיילי צה"ל".

עוד מוסיף שטייניץ כי "אין בהסכם כל הכרה בשום טענה נגד חיילי וקציני צה"ל. אין פירוש קרן הפיצוי הסכמה לכך שמישהו מחיילי צה"ל פעל באופן לא הוגן. זו הייתה דרישה שלנו להחליט יחד על מנגנון שייתן חסינות מוחלטת בחוק מיוחד נגד טענות ותביעות".