סלומינסקי תוקף: איפה הדמוקרטיה?

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), מספר בראיון לערוץ 7 על מאחורי הקלעים של חוק ההדחה שעבר השבוע בכנסת.

"החוק עבר ברוב של 62 וקיבל מעמד של חוק יסוד עם רוב מוחלט", הדגיש סלומינסקי. "ידע כל חבר כנסת שאם הוא רוצה להיות גזען או תומך טרור, רוב של חברי כנסת יכולים לסלק אותו. נכון שמהתחלה אין לנו כוונה להשתמש בחוק אך אם נראה שיש משהו שאי אפשר לעבור לסדר היום וכלו כל הקיצים בסנקציות אחרות ויש רוב גם של קואליציה ואופוזיציה כנגד התנהגותו של חבר כנסת אזי נפעל להדחתו".

סלומינסקי מעריך שעיקר כוחו של החוק יהיה בהרתעה, "החוק עצמו ישמש גורם מרתיע וכל חבר כנסת יחשוב עשר פעמים לפני שהוא יהיה גזען או תומך טרור".

לדבריו, "הח"כים הערבים טוענים שהחוק מופנה רק אליהם, 'על ראש הגנב בוער הכובע' אם הם חוששים כנראה שיש בהם אולי נטייה לתמיכה בטרור. החוק לפסילת רשימות הופעל עד היום רק נגד יהודים, הרשימה של הרב כהנא, ומעולם לא הופעל כנגד ערבים".

סלומינסקי מספר כי היה סיכום בין הקואליציה לאופוזיציה שהם יוכלו לדבר 8 שעות, וההצבעה תידחה ל-6 בבוקר. "הצגתי את החוק וכל חברי הקואליציה התפזרו והנחייה הייתה לא לעזוב את גבולות ירושלים כדי שיהיה אפשר להזעיק אותם לקראת ההצבעה. מאחר ואני למוד מלחמה ואני מציג החוק נשארתי במליאה. האופוזיציה החליטה לעשות תרגיל ולהסיר את כל ההסתייגויות ורצו ללכת להצבעה למרות שכל הקואליציה מפוזרת בירושלים והחוק היה נופל. ביקשתי לסכם והתחילה מהומה לבסוף יו"ר הכנסת נתן לי לדבר 2 דקות".

סלומינסקי מציין כי הוא תכנן נאום ארוך, "אני תכננתי לדבר שעתיים עד שיאספו את כולם, כולל לתת שיעור ברמב"ם. על כל מילה שהוצאתי הם צעקו וככה עברו 30 דקות ולאט לאט התחילו להגיע חברי הקואליציה ואחרי דיבר השר אלקין ומשך עוד קצת זמן עד שכולם הגיעו ובכך חסמתי את הפתעה שלהם".

למרות שמדובר בחוק שעורר מחלוקת, סלומינסקי מעריך שבג"ץ לא יתערב, "הערכה שלי שבג"ץ לא יתערב בחוק ובמיוחד שמדובר בתיקון חוק יסוד עם רוב של 62 חברי כנסת והוא לא נוהג להתערב בחוק יסוד. גם היועץ המשפטי לממשלה והכנסת אמרו שהחוק הוא חוקתי אז שלא נראה לי סביר שבג"ץ יתערב".

בהמשך הראיון מתייחס סלומינסקי לדברי שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, שאמר כי החברה הדתית לאומית עוברת הקצנה ויש להעניש את המכינה בעלי, "דבריו של יעלון מדהימים. יש הרבה מכינות, דתיות וגם חילוניות, ואני בטוח שחלק מראשי המכינות מתבטאים בכל מיני נושאים אחרים שאני חושב שלא מתאים להתבטא בהם. כל פעם שמישהו מראשי המכינות יתבטא שלא על פי תפיסת עולמי אני אפגע לו בתקציב? איפה נשמע דבר כזה? איפה הדמוקרטיה ? אז מישהו אמר דברים שלא מוציאים חן בעיניו - זו לא סיבה להעניש".

"אני לא חושב שיש הקצנה בציבור הדתי", הוסיף סלומינסקי. "יש הקצנה בכנסת, בתקשורת. ההקצנה באה משני הצדדים. שמישהו מצד אחד מקצין ועושה מצעד גאווה אז הצד השני מתבטא בצורה קיצונית. אם צד אחד לא היה עושה משהו קיצוני אז הצד השני לא היה מקצין. צריך לחפש את המחבר ולא את המפריד והשונה שבכל אחד".