אפליית יוצאי אתיופיה: יש תקווה

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל הערב את דו"ח הצוות למיגור הגזענות נגד יוצאי אתיופיה.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ה בתמוז תשע"ו

מחאת יוצאי אתיופיה
מחאת יוצאי אתיופיה
צילום: פלאש 90

מנכ"לית משרד המשפטים עו"ד אמי פלמור הגישה הערב (ראשון) לראש הממשלה בנימין נתניהו את מסקנות והמלצות הצוות למיגור הגזענות נגד יוצאי אתיופיה.

הצוות הבין משרדי, בראשות פלמור, הוקם על פי החלטתה של ועדת שרים מיוחדת בראשות ראש הממשלה, ובעקבות מחאת יוצאי אתיופיה במאי 2015.

הדו"ח, שעל כתיבתו שקד הצוות מזה כחמישה חודשים, משקף תחושות קשות של אפליה וגזענות בקרב יוצאי אתיופיה ומפרט שורה של המלצות ליישום במשרדי הממשלה ורשויות המדינה.

הדו"ח כולל 53 המלצות ליישום במשרדי הממשלה השונים. בין ההמלצות המרכזיות: הקמת יחידה ממשלתית במשרד המשפטים לתיאום המאבק בגזענות, מינוי "ממונה על אפליה וגזענות" בכל משרד ממשלתי ויצירת מסגרת לנקיטת הליכים משמעתיים נגד עובדי מדינה ובעלי מקצועות מוסדרים במקרים של "הטרדה גזענית".

עוד ממליץ הצוות המיוחד על קביעת נהלים להגדרת סמכותם של שוטרים לפנות לאדם בדרישה להזדהות ואופן מימוש הסמכות בנסיבות שונות, ייצוג משפטי חינם בתביעות שעניינן אפליה על רקע גזעני בכניסה למקומות ציבוריים.

נתניהו ופלמור
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

כמו כן, מוצע ליצור מנגנון חדשני לקליטה מהירה של אקדמאים יוצאי אתיופיה לשירות הציבורי וכן להרחיב את הפיילוט לנשיאת מצלמות גוף על ידי שוטרים בתחנות משטרה בערים בהן שיעור גבוה של יוצאי אתיופיה.

נציין כי חלק מההמלצות הנוגעות למשטרת ישראל מיושמות כבר עתה במסגרת תכנית משטרתית לחיזוק האמון בקרב יוצאי אתיופיה, ומתוקפות בדו"ח כחיוניות למיגור הגזענות.

הדו"ח, על 171 עמודיו, סוקר ומשקף מקרים ואירועים המהווים גילויי אפליה וגזענות כלפי יוצאי אתיופיה בישראל, וביניהם דחיית תרומות הדם של יוצאי אתיופיה, מתן זריקות למניעת הריון לנשים ממוצא אתיופי, הפרדת יולדות בבתי-חולים, אי-קבלה לבתי-ספר והיעדר הכרה מהממסד הדתי.

לצד מקרים אלה, מתוארות בהרחבה פרשת יוסף סלמסה ז"ל ופרשת החייל דמאס פיקדה, אשר הציתו את מחאת יוצאי אתיופיה האחרונה והביאו למשבר אמון קשה ביחסים שבין יוצאי אתיופיה לבין מוסדות המדינה.

עבודת הצוות מצטרפת לשורה של מהלכים ממשלתיים קודמים, שראשיתם בתכנית הממשלתית "דרך חדשה", שהוביל משרד הקליטה בשנת 2014, וכן מהלכים פנימיים במשטרת ישראל.

יחד עם זאת, בשונה ממהלכים קודמים, דו"ח הצוות ייחודי ומהפכני בהיותו עוסק באופן ישיר בגילויי הגזענות ובפתרונות האפשריים להם, תוך הכרה בתחושותיהם של יוצאי אתיופיה וחוויותיהם כמי שחווים אפליה על רקע צבע עורם.

לקריאת הדו"ח המלא

במהלך עבודת הצוות עלו טענות רבות סביב יחסן של רשויות המדינה אל יוצאי אתיופיה, חלקן אף נתמכו בנתונים סטטיסטיים.

התברר כי אחוז כתבי האישום נגד יוצאי אתיופיה גבוה מפי שניים משיעורם באוכלוסיה (3.5%). אחוז כתבי האישום נגד קטינים יוצאי אתיופיה עמד על יותר מפי ארבעה מחלקם באוכלוסייה הכללית (8.5%).

אחוז הקטינים יוצאי אתיופיה המרצים עונש מאסר בפועל הוא כמעט פי עשרה משיעורם באוכלוסייה (18.5% מכלל הכלואים בכלא "אופק" נכון לחודש יוני 2016).

עוד התברר כי שיעור המתלוננים במח"ש שהם יוצאי אתיופיה בשלוש השנים האחרונות הינו 2.4% מסך כל הפניות בתקופה זו. מדובר בשיעור גבוה משיעור יוצאי אתיופיה באוכלוסייה הכללית.

יוצאי אתיופיה מסוקרים בתקשורת בעיקר בהקשרים שליליים. כך נוצר מצב, שהחשיפה ליוצאי אתיופיה באמצעי התקשורת היא מועטה, ובהקשרים המנציחים תדמית שלילית.

מנכ''לית משרד המשפטית אתי פלמור אמרה כי "הדו"ח כולל מעל 50 המלצות. אני מאמינה שיישומן יחזק את החברה בישראל ויתרום לבניה מחדש של האמון בקרב יוצאי אתיופיה. בתוך משבר האמון שהצית את מחאת יוצאי אתיופיה, החלטתו האמיצה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקים צוות זה ולהתמודד ישירות עם הגזענות כלפי יוצאי אתיופיה, הינה קרן אור של תקווה לשינוי.

''תקווה כי המסר של אפס סובלנות לגזענות כלפיהם יחלחל וישנה את מציאות חיינו. אני מודה לראש הממשלה על האמון שנתן בי, ומודה לחברי הצוות על מחויבותם, בלעדיה לא ניתן היה לעמוד במשימה", הוסיפה פלמור.