אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמןצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נפגש בצהריים (חמישי) עם מפקד גל"צ, ירון דקל, על רקע שידורה של תוכנית בתחנה בנושא שירתו של המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.

בפגישה אמר השר ליברמן, "אין כל התערבות של הדרג הפוליטי בתכנים המשודרים בגל"צ, אך ייעודה של תחנת רדיו צבאית בחברה דמוקרטית ומורכבת כמו החברה הישראלית הוא לחזק את הסולידריות בחברה ולא להעמיק שסעים ובוודאי שלא לפגוע ברגשות הציבור".

השר ליברמן הבהיר, "יש הבדל גדול בין חופש הביטוי לחופש השיסוי ומחובתם של מפקדי התחנה להבהיר זאת למגישים, לכתבים ולעורכים בתחנה".

ליברמן הוסיף וטען באוזניו של דקל כי מחמוד דרוויש שקרא בשיריו להסתלקותו של העם היהודי מארץ ישראל וכתב ש"בשרו של הכובש יהיה לי למאכל" – אינו יכול להיות חלק מהנרטיב המכונן של הישראליות כפי שהוצג בתכנית ששודרה בגל"צ. לדבריו, "לפי אותו היגיון ניתן גם לצרף לנרטיב הישראלי את מורשתו של המופתי אל-חוסייני או לשבח בשידור את האיכות הספרותית של 'מיין קאמפף'".

השר ליברמן הזכיר בשיחה כי גם סגן שר הביטחון ממפא"י, צבי דינשטיין, אמר בעבר בכנסת, "מחמוד דרוויש מסית בצורה בלתי מרוסנת נגד מדינת ישראל והעם היהודי היושב בה וכי הוא מעורר בשיריו ובהופעותיו הפומביות רגשי איבה כלפיהם".

מפקד גל"צ, ירון דקל, אמר בפגישה כי הוא רואה חשיבות בשמירה על חופש הביטוי וטקסטים לימודיים אין פירושם הזדהות עם הנאמר אך ייתכן שהקונטקסט של הדברים כחלק מנרטיב ישראלי עשוי להיתפס באופן שגוי.