קצין משטרה לדין משמעתי

בארגון חוננו טוענים כי הפרקליטות ממנת את הגנתו של קצין משטרה שהיכה קטין ומכחישה את המעשה, בעוד מח"ש הודיעה כי הוא יועמד לדין.

אורלי הררי , ט"ו בתמוז תשע"ו

קצין משטרה יועמד לדין משמעתי בגין עבירה של שימוש בכוח שלא כדין, זאת בעקבות תלונה שהוגשה למח"ש בידי ארגון חוננו בשם קטין אותו היכה.

האירוע התרחש לפני כחצי שנה, במהלך הפגנת מחאה בצומת התשבי על עינוי העצורים בפרשת דומא בידי חוקרי השב"כ. קטין כבן 15 תושב בית שאן שהשתתף בהפגנה נעצר בידי שלושה שוטרים ורותק בכוח לניידת משטרה. לאחר שרותק לניידת הגיע קצין המשטרה וסטר על פניו, וזאת ללא סיבה וכאשר הנער מרותק ואינו יכול להגן על עצמו.

בארגון חוננו אליו פנה הקטין עם תיעוד האירוע פעלו בשתי חזיתות: הגישו תלונה למחלקה לחקירות שוטרים וכן תביעה אזרחית על סך 32,000 שקל.

"אולם מתברר כי המדינה מדברת בשני קולות. בכתב ההגנה שהגישה הפרקליטות בהליך האזרחי, מוכחש כי הקצין נתן סטירה לנער, בעוד בהודעה של מח"ש שקיבלו בחוננו שלשום, מודיעים במחלקה לחקירות שוטרים כי הקצין פעל באלימות כלפי הנער ובכוונתם להעמידו לדין משמעתי", אומרים בארגון.

עו"ד מנשה יאדו מהמחלקה האזרחית בחוננו, המטפל בעניינו של הקטין הודיע למח"ש כי הוא מבקש לקבל את חומר החקירה בכדי לבחון הגשת ערר ודרישה להעמיד את הקצין לדין פלילי.

עו"ד יאדו מסר בתגובה כי "בכוונתנו לבחון מדוע לא יואשם הקצין בעבירה פלילית, שכן בשעה שהאלימות המשטרתית גואה יש לבחון את החמרת האכיפה כנגד שוטרים אלימים. צר לנו שבה בעת שמח"ש מורה על העמדה לדין שלה הקצין, הפרקליטות הגישה כתב הגנה בו כפרה באשמתו של השוטר והסכימה לתת לו גיבוי משפטי מכספי המסים של אזרחי ישראל. אנו מציעים לפרקליטות לערוך חשבון נפש ולקבוע אמות מידה בריאות בנוגע לנכונות להגן על עבריינות שוטרים".