האשמה בסוריה: המערב אשם בפיגוע בניס

בסוריה מאשימים את המערב באחריות לפיגוע בניס בשל המאבק במלחמתו של אסד בדאע"ש ומתריעים מפיגועים נוספים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח בתמוז תשע"ו

האשמה בסוריה: המערב אשם בפיגוע בניס-ערוץ 7
הפיגוע הרצחני בניס
צילום: רויטרס

בסוריה מאשימים את המערב כאחראים על הפיגוע בניס בו נרצחו 84 בני אדם. זאת בשל מאבקו של המערב במלחמתו של בשאר אסד בדאע"ש.

במאמרים שפורסמו בעיתונות הסורית נטען כי המערב מעדיף עסקאות פיננסיות עם סעודיה, שהיא מקור הטרור, על פני מאבק רציני בטרור ובאידיאולוגיה הווהאבית, וכי המשך מדיניות זו של מנהיגי המערב תוביל לעוד פיגועים בארצותיהם. כך מדווחים חוקרי המכון לחקר התקשורת במזרח התיכון, ממר"י.

אנשי המכון מצטטים קטעים ממספר מאמרים המלמדים על טענות מסוג זה המתפרסמות בסוריה. מאמר המערכת ביומון תשרין טען כי הנשיא אסד כבר הזהיר בעבר את המערב מפני הסכנה הטמונה בתמיכה בטרור ובניצולו לקידום הישגים מדיניים, והציע למערב להקשיב לעצותיו ולאזהרותיו.

במאמר נכתב: "מזה זמן רב מזהיר הנשיא בשאר אל-אסד בדבריו אודות הטרור בסוריה, את המערב שתומך בטרור, מפני הסכנה הטמונה בתמיכה בו ובניצולו להשגת מטרות מדיניות. הוא גם הזהיר מפני ההשלכות של חזרת הטרור למערב כבומרנג. בפרט תצוין אזהרתו: 'אמרתי לבכירים המערביים, אל תנהגו בטרור כבמשחק מפני שאז הוא יכה בארצותיכם'. יש הכרח להזכיר כל פעם מחדש דברים אלו של הנשיא אסד, כיוון שהמערב למעשה כלל לא מודע לגודל הסכנה הנשקפת מטרור זה שחוזר אליו עכשיו כבומרנג. המערב עדיין משלה את עצמו ואינו מודע להשלכות של מעשיו ושל אמירותיו...".

המאמר ממליץ למערב "הקשיבו לעצות ולאזהרות... שאם לא כן תהפכו לתא סרטני מושרש שאין מנוס מלעקרו ולמחקו מהמפה. אם לא תתעוררו ותבינו את חשיבות משמעות המאבק בטרור בסוריה ושיתוף הפעולה עם ממשלתה - סוריה שאותה בחרתם כזירה לשאיפותיכם - אזי שאיפותיכם יחזרו אליכם כבומרנג, וסופכם לגלות עקרבים בכיסיכם. לכן, היכונו לכך היטב!! העמים האירופאים המשלמים בדמם, בביטחונם וביציבותם את מחיר הצביעות של שליטיהם ומדיניותם השגויה צריכים לומר שלא ניתן לתמוך בטרור במקום אחד ולהילחם בו במקום אחר. הטרור חד הוא ואין לו גבולות".

עוד מצטטים בממר"י את מאמרו של תחסין חלבי, בעל טור ביומון הסורי אל-וטן, המקורב למשטר אסד שטען גם הוא כי האחראים לפיגוע הטרור בניס ולכל פיגועי הטרור במדינות האזור בשנים האחרונות הם השליטים המערביים שאינם ניצבים לצד משטר אסד שנלחם נגד דאעש בסוריה.

לדבריו "גם אם נניח שהטרוריסט שביצע את פיגוע הטרור בעיר הצרפתית ניס עשה זאת על דעת עצמו, או שעשה כן תחת דגל דאעש, ג'בהת אל-נוצרה או אל-קאעדה, אין זה משנה כמה מהעובדות והגורמים המצביעים בבירור על הצדדים הנושאים באחריות לפיגוע הטרור הזה ולכל פיגוע טרור שהתרחש מזה שנים בסוריה, בעיראק, בתוניסיה, בלבנון, בלוב ובאלג'יריה. הראשונים שנושאים באחריות לכך הם כל מי שהפיצו את ההונאה התקשורתית... שהציגה את פיגועי הטרור בסוריה מהחודשים הראשונים של שנת 2011 כ'מעשי גבורה' וכ'מהפכה', בהאשימם את ממשלת סוריה ואת הצבא הסורי 'בהרג אזרחים ומפגינים', זאת בעת שהכתבים שעבדו אתם ידעו מי ביצע פיגועים ופיצוצים אלה. מי שעוד צריכים לשאת באחריות הם כל מי ששלחו נשק וכסף לגיוס הקבוצות החמושות ולהגדלת מספרן עד שהגיע היום ליותר מ-300 קבוצות בסוריה בלבד... על כן, האחראי הראשון במעלה לכל הטרור הזה המכה בצרפת, הם שליטי המערב שלא ניצבו לצד מי שנלחם נגד דאעש (קרי, משטר אסד) אלא ניצבו נגד כל מי שנלחם נגד דאעש בסוריה...".

עוד מציגים במכון את מאמרו של בעל הטור ביומון הממסדי אל-ת'ורה, דיב עלי חסן, טשען כי הפיגוע בניס לא יהיה האחרון שיכה במערב מאחר והמערב שקוע בעסקאות כספיות עם סעודיה ואינו עושה דבר כדי לשרש את האידיאולוגיות הנותנות השראה לארגוני הטרור וכדי לייבש את מקורות המימון שלו.

לדבריו "...מה שקרה בצרפת אינו בר חלוף, אינו מתרחש בחלל ריק ובשום אופן לא יהיה הפיגוע האחרון במערב. שורש הטרור שצמח וגדל על קרקע ידועה יישאר חזק ומסוגל לפעול במערב היכן שירצה משום שהוא משנה את שיטותיו ואת אמצעיו. הוא יישאר כך כל עוד המערב, נתון בעסקאות פיננסיות עם בני משפחת אאל סעוד ועם רכושם ועם ממלכות החול, ואינו נוקף אצבע - לא הוא ולא ארה"ב - כדי לעקור את הזרע הראשוני שלו ואת מקום הגידול של דאעש וג'בהת אל-נצרה ושל האידיאולוגיה הסלפית הרקובה וחסרת הסובלנות... המאבק בטרור לא מתבצע על ידי החלטות או על ידי שפיכת דיו על נייר, אלא באמצעות פעולה לוחמנית שאיש אינו מנהל כעת, מלבד צבא סוריה ובעלי בריתה. מדובר בפעילות רצינית ביותר למען עקירת שורשיו הוהאבּיים וייבוש מקורותיו. הכתובת ידועה וגלויה לעין ואינה רחוקה".