מלחמה עיקשת בשב"חים

"בחודשים האחרונים חווינו פיגועים קשים בלב ליבה של הארץ שבוצעו ברובם על ידי פלסטינים שחדרו באופן לא חוקי", אומר גורם צבאי.

תגיות: שב"חים
עוזי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בתמוז תשע"ו

מלחמה עיקשת בשב"חים  -ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בחודשים האחרונים החל מאמץ מוגבר נגד תופעת מעבר שב״חים (שוהים בלתי חוקיים) בקו התפר באיו"ש.

"תופעת השב"חים היא תופעה המעסיקה רבות את אוגדת איו״ש, בייחוד את החטיבות המרחביות הנמצאות בקו התפר"' מספר גורם בכיר באוגדת איו"ש.

"בחודשים האחרונים חווינו במדינה אירועים ופיגועים קשים בלב ליבה של הארץ, פיגועים אשר בוצעו ברובם על ידי פלסטינים שחדרו לארץ באופן לא חוקי. אירועים אלו רק מחזקים בצבא, מהמפקדים הבכירים ועד החיילים בשטח, את ההבנה כי יש להילחם בתשתיות, לעקור את התופעה מן השורש וליצור הרתעה", הוא מסביר.

לדבריו, התפיסה המבצעית באיו"ש היא כי יש לפעול ולהתמקד בסיכול תשתיות השב"ח, מתוך הבנה כי בכל סיכול של תשתית נמנע מעבר של מאות שב"חים פוטנציאליים.

הכוחות המבצעים תעסוקה מבצעית במרחב גדר המערכת, תופסים מדי יום פלסטינים אשר מנסים לחדור לשטח הארץ באופן לא חוקי. על מנת לייעל את תהליך הטיפול בשבחים הנעצרים על ידי הכוחות, החטיבות עובדות בשיתוף פעולה עם כוחות מג״ב ומשטרת ישראל.

הגורם מציין כי בחטמ״ר אפרים ובחטמ"ר עציון נרשמו לאחרונה הצלחות רבות בנושא. החטיבות מבצעות מבצעים ליליים לסיכול תשתיות שב״ח בגזרה. כמו כן מבצעות בימים פעילויות איסופיות עם כוחות מגדוד האיסוף 636, אשר מובילות לסיכול תשתיות שב״ח רבות.

רק בשבוע האחרון, נתפסו תשתיות שב"ח הכוללות מסיעים, מורי דרך, שב"חים וכן רכבים המשמשים להסעתם.