ליברמן: דעתי בנושא אזריה לא השתנתה

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיע הבוקר (שני) לבסיס הקליטה והמיון ''מיטב'' בתל השומר, שם מתגייסים היום המיועדים לשרת בחטיבות החי"ר גולני וגבעתי.

ליברמן התייחס לשאלות עיתונאים, ובין היתר הבהיר כי לא שינה את דעתו בנושא היחס לחייל אלאור אזריה.

"אסור לדרג המדיני, בטח לשר בישראל, לקבוע את גורלו של החייל, בטח אם אתה שר הביטחון, לפני שההליך המשפטי יסתיים. בכל מדינה חופשית, בכל חברה חופשית ודמוקרטית, קודם כל בן אדם זכאי כל עוד הוא לא הורשע", אמר ליברמן.

לדבריו, "לקבוע מראש שחייל סרח, שהוא פגע בנורמות מוסריות של צה"ל, לפני שהבירור התחיל, לדעתי זאת היתה שגיאה חמורה ואני חושב ככה גם היום כמו שחשבתי אז".

שר הביטחון התייחס גם לנושא הגשת כתב האישום נגד תא"ל אופק בוכריס, "אני בודאי דיברתי עם הרמטכ"ל, אני לא חושב שבשלב זה לפני תחילת המשפט יש צורך ששר הביטחון יביע את דעתו. אני דוגל כמו במקרה הקודם, צריך לתת לרשויות המוסמכות לעשות את המלאכה כפי שמצופה מהן ללא משוא פנים בצורה הכי מקצועית. כולנו מבינים שפה מדובר בגורלות של אנשים".

ליברמן בלשכת הגיוס
ליברמן בלשכת הגיוס צילום: אריאל חרמוני - משרד הביטחון

בתשובה לשאלה נוספת העניק ליברמן גיבוי להחלטה למנות את אל"מ הרב אייל קרים לרבצ"ר, "אני בטוח שרב אלוף גדי אייזנקוט מכיר היטב גם את את כל המועמדים, מכיר את הצרכים של הצבא, ונתתי לו גיבוי מלא. הוא קיבל החלטה לא פשוטה, היו הרבה מועמדים והרבה לחצים, אני סומך על שיקול הדעת של הרמטכ"ל ומבחינתי יש להחלטה גיבוי מלא".

ליברמן התייחס גם לשיחת הנזיפה שערך עם מפקד גל"צ, ירון דקל, בעקבות התכנית על שירתו של מחמוד דרוויש, "אני מציע לכולם ללכת למטרות גלי צה"ל כשהיא הוקמה על ידי בן גוריון ומאז אף אחד לא הגדיר את זה אחרת. לדבר על מישהו שכל יצירה שניה שלו היא קריאה לעם היהודי להסתלק מארץ ישראל, מי שכתב שבשרו של הכובש יהיה למאכל, להפוך את זה מן מסר לעם ישראל, לנוער היהודי, מישהו פה קצת התבלבל.

''פרקים היסטוריים שלומדים על האויב ללמוד גם על מחמוד דרוויש. להפוך אותו למשהו מכונן בתודעה הישראלית ובנרטיב הישראלי זה משהו מעוות".

עם זאת, ליברמן לא הבהיר את עמדתו בסוגיית השארת תחנת גלי צה"ל בתוך הצבא, "דעתי פה היא בטח ובטח לא אובייקטיבית, אני מאוד סומך על הרמטכ"ל, אני סומך על מנכ"ל משרד הביטחון שבוחן את הנושא, אני סומך על שיקול דעתם של שני האנשים האלו".