ירידה משמעותית בפשיעה של נוער-עולה

ב-15 השנים האחרונות חלה ירידה משמעותית בעבריינות של נוער-עולה. מכ-23% מכלל הקטינים המעורבים בפשיעה בשנת 2001, ל-כ-6% בלבד בשנת 2013.

כך נחשף היום (שני) בדיון של וועדת עלייה וקליטה ע"י מחקר של ארגון "ידידים".

יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) הדגיש כי "לאור הצלחתה של תכנית 'סיכויים' שמפעיל הארגון, חובה על משרדי החינוך, הרווחה, הקליטה וביטחון-הפנים להגדיל משמעותית את תמיכתם בתכנית, בעיקר לאור העובדה כי שיקום ומניעה חוסכות למדינה מאות-אלפי שקלים בעתיד".

לדבריו, מכלל הנוער-העבריין הכלוא, כ-30% הם יוצאי אתיופיה כשלרבים מתוכם זו הפעם השנייה בכלא.

שמעון סיאני, מנכ"ל "ידידים" סיפר כי הארגון הוקם לפני 22 שנה ומטרתו סיוע לילדי-עולים, והמחקר הנוכחי הוא פרי נתון שהציגה המשטרה ולפיו עבריינות של אוכלוסייה זו גבוהה ממספרם באוכלוסייה.

"התכנית שאנו מציגים הוא פרי שיתוף פעולה של משרדי הממשלה, המשטרה והארגון, והיא עובדת עם הילד שעבר על החוק ועם משפחתו. מדובר כאן בדיני נפשות ובהצלת ילדים ומשפחותיהם מידרדרות כללית", אמר.

פרופ' דויד לייזר, עורך המחקר מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, ציין כי על כל שקל שהמדינה משקיעה במניעת עבריינות או בשיקום ילד שעבר על החוק - היא חוסכת למדינה 10-5 ש''ח בעתיד, בכליאתו, בפיצוי הניזקים, באובדן הכנסות מעבודה ועוד.

אפי ברוור, מנהל שירות המבחן לנוער במשרד הרווחה הוסיף כי שורת תכניות מופעלות לשיקום נוער עבריין, ביניהם "סיכויים" המשותפת למשרדי הקליטה, החינוך המשטרה ו"ידידים", המעניקה סטודנט כחונך פרטני וקבוצתי לכל נער, ופועלת ב-32 ישובים בארץ, בהם נרשם ריכוז משמעותי של נערים שנפתח להם תיק במשטרה.

התכנית החלה בהשתתפות 90% נוער-עולה, כאשר כיום ירד שיעורם ל-50% - והשאר ילידי הארץ.

אדווה מלצר, עובדת סוציאלית המנהלת את התכנית, סיפרה על שיקום של 620 נערים באמצעות כ-400 חונכים שמטרתם לשלב מחדש את הנער בקהילה ע"י התנדבות וסיוע לאוכלוסיות חלשות, הענקת כישורי-חיים וליווי ההורים, תוך דגש על רב-תרבותיות.

אילן שמש, מנהל קידום נוער במשרד החינוך, שיבח אף הוא את התכנית, את הצלחתה ואת הנחיית הסטודנטים-החונכים, אך לצערו משרדו מעניק לה תקציב צנוע בלבד. בשונה ממאות מיליוני שקלים המושקעים מטעם המשרד בנערים-כלואים, כפרי-נוער וכפרי גמילה, רבים מהם מצליחים להשלים את השכלתם ולהיות זכאים לתעודת בגרות.

לדברי שרה כהן, מנהלת אגף הרווחה במשרד הקליטה, התכנית החלה ביוזמת הממשלה ומנוהלת על-ידה, ו"ידידים" נבחר כארגון-מפעיל ו"הוא עושה זאת בהצלחה רבה ובמסירות".

היא ציינה כי משרד הנגב והגליל סייעה במימון התכנית בערים נוספות, והסיבות הנוספות למניעת שיבה לעבריינות הן תכניות וליווי להורים.