משפחת ירד
משפחת ירד שי ירד

ליל שישי, 3:30 לפנות בוקר. שלוות הלילה הופרה באחת. כמה חבטות עזות בדלת, ועשרות שוטרים (חלקם רעולי פנים) פרצו ברעש אל ביתנו מהדלת ומהחלונות, עברו מחדר לחדר והאירו בפנסים על כל בני הבית הישנים.

"מצאנו אותו!" צעק מפקדם לבסוף. ללא מתן זמן לקשירת השרוכים הם הריצו את בננו אלישע בן ה-15 אל אחת הניידות שבחוץ, ובנסיעה מהירה ברחו מהמקום. אתם שואלים על מה המבצע המשטרתי הנרחב הזה? ובכן, את התשובה נתן רכז השב"כ של יצהר, שבמהלך המרוצה אמר לאלישע: "הורדת כבר את האיפור מערוץ 2?"

ובאמת, כמה שעות לפני כן התראיינתי עם בני אלישע לחדשות ערוץ 2 בקשר לצו המנהלי ההזוי המרחיק אותו מביתו ללא כל האשמה ומשפט! זהו אחד מעשרות צווים המופעלים כיום כנגד פעילי ימין ומתיישבים בניצול סמכות צבאית לשעת חירום, המופנית כיום כדי להעניש מתיישבים על דעותיהם ולחנכם מחדש ללא כל צורך להיזקק למערכת המשפט, שהרי אנשים אלו לא עברו על שום חוק.

אנשי ערוץ 2 פנו אלינו כיון שמדובר בקטין שבשל הצו גורש מביתו והורחק מהוריו, מחבריו וממקום לימודיו ללא כל אפשרות להתגונן. בשב"כ, שהם האחראים לצווים הללו, לא אהבו את החשיפה לציבור של צורת ההתנהלות הדורסנית שלהם ומיהרו לנקום ולהעניש את בננו.

למעשה, כבר כמה שבועות לפני כן היה על אלישע לעזוב את ביתנו בשל הצו, אך אנו התכתבנו עם לשכת האלוף נותן הצו ואמרנו שאין מחוץ לביתנו שום כתובת קבועה שהוא יכול לשהות בה בקביעות ולקיים שגרת חיים נורמלית, הכוללת לימודים, חברים ומשפחה, ועל כן הוא נשאר בבית. בפייסבוק החלה מחאה חברתית. אנשים רבים צילמו ספסלים בארץ ובעולם עם הכיתוב: "הספסל שמור לקטין מיצהר"...

בתאריך שהתקיים בו הריאיון הנ"ל אמרו אנשי השב"כ שאם לא נודיע על כתובת כזו, הם יחליטו עליה בעצמם! ואכן כך עשו. בתוך כמה שעות היה על בננו לעבור לחוות בודדים בדרום הארץ, שבה יהיה עליו לעבוד תמורת האפשרות לאכול וללון במקום. כשפנו לבעלי החווה מטעם ארגון 'חוננו' ושאלו אותם אם הם יודעים שזה צעד מנהלי ללא הסכמת הילד וההורים, ענו בעלי החווה שהשב"כ אמר שזו חלופת מעצר והם שמחו לעזור לילד, אך אם אין זה בהסכמתו ובהסכמת הוריו – מובן שאין הם מעוניינים בהסדר הזה.

לאחר שבננו נשאר בבית (בשל אי-רצונו לעבור לגור ברחוב), נחטף בכוח בידי השוטרים ו'בילה' שלושה ימים בכלא אופק לקטינים, קבע בית המשפט שאין עילה למעצרו ושחרר אותו... לרחוב.

עוד אמר השופט שאין באפשרותו לראות את 'החומר הסודי' שעליו הצו נסמך, אין לו מושג למה ניתן והאפשרות לערער עליו היא בוועדת ערר צבאית או בבג"ץ.

חשבתם שבזה נגמרה התעללות המערכת? אז זהו, שלא. חלק מתנאי הצו הם מעצר בית לילי בפיקוח המשטרה. ה'פיקוח' הזה כולל הטרדות גסות בכל שעות הלילה והפרעה לאלישע, למארחיו ולשכניהם, המקשות עוד יותר על מציאת כתובת קבועה.

כך מוצא את עצמו בננו אלישע נודד מבית לבית כבר כמה שבועות, נאלץ לעדכן תדיר את אנשי המשטרה על מקום הימצאו ולספוג את הטרדותיהם.

וכאן החלטנו אנו, בני משפחתו, לצאת בעקבותיו.

ברכב שכור, עם אוהל, שלטים ודפי הסברה, אנו נודדים משכונה לשכונה ומדשא לדשא. להיות עם בננו בצרתו ולעורר מודעות ציבורית לעניין.

עד עכשיו היינו בשכונת רמת עמידר ברמת גן, בכפר אברהם ובהדר גנים בפתח תקווה, בגבעת שמואל ובקריית משה בירושלים. התגובות וההזדהות של התושבים פשוט מדהימות. רובם (ודווקא מי שאינו מתנחל הרגיל לרדיפה בגלל דעותיו) מזדעזעים ממש!

– "למה אתם ישנים כאן על הדשא באוהל הזה?" נשאלנו בפעם ה-500.

– "אלו מטיילים שבאו מחוץ לארץ ואין להם איפה להיות", הסביר בידענות ילד אחד לחברו.

– "מה? לכולכם אסור להיות בבית?"

מצאנו את עצמנו מנחמים נשים מבוגרות שהמצב בעזרת ה' יהיה בסדר ועם ישראל עבר צרות קשות יותר; מצאנו את עצמנו מול בני נוער שמזדעזעים ואומרים: "מה זה? זה לא מדינת ישראל..."; מצאנו את עצמנו זוכים לשפע פרגונים משכנים, שתייה קרה, ממתקים ומשחקים לילדים, הזמנות רבות לבוא למזגן, לישון, להתקלח ועוד; מצאנו את עצמנו במפגש ישיר עם הלב החי והחם של עם ישראל על גווניו השונים, והתרגשנו.

יש גם (מעט) חשדנים שאומרים: "לא ייתכן שהוא לא עשה כלום" או: "הוא קשור לדומא?" "אדרבא", אנו עונים, "יש בית משפט. אם יש האשמות נגדו – שיאשימו!" הצו הזה עוקף את הצורך של המערכת להציג ראיות להרחקה מהבית ואת הצורך לבסס את הענישה על מעשים. יתרה מזו, הצו עוקף את זכויותיו האנושיות של הילד ואינו מאפשר לשום גורם רווחה להתערב בעניין כפי שמקובל בהליך משפטי כנגד קטינים.

אנו עובדים כרגע מול חברי כנסת כדי לקיים דיון דחוף בעניין בוועדה לזכויות הילד בכנסת.

התחלנו את סיבוב נדודינו במשמרת מחאה מול ביתו של אלוף פיקוד המרכז רוני נומה, החתום על צו ההרחקה וגר ברמת חן ברמת גן.

האלוף נומה היה ממפקדי כוחות גירוש היישובים בצפון השומרון בתכנית ההתנתקות; אנו גרנו אז בשא-נור וגורשנו מביתנו.

בננו אלישע היה אז בן ארבע. היום, 11 שנים לאחר מכן, קראנו לאלוף: "אל תגרש שוב יהודים מביתם!"

בציפייה לישועה השלמה, משפחת ירד – יצהר: 058-7149148

הצטרפו עכשיו למנויי "מקום בעולם", מגזין הנוער של עולם קטן.

לדפדוף בגליון לדוגמא לחצו כאן

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו