"מר 5 יח' מתמטיקה עשה סיבוב מכוער"

הרצוג בפתח ישיבת הסיעה על ביטול החוק המחייב לימודי ליבה בחינוך החרדי: האחים בנט ולפיד רבים והחברה הישראלית מפסידה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ט בתמוז תשע"ו

האחים רבים והחרדים מפסידים. הרצוג
האחים רבים והחרדים מפסידים. הרצוג
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), פתח את ישיבת הסיעה בהתייחסות לביטול החוק המבטל את חובת לימודי הליבה בחלק ממוסדות החינוך החרדיים.

"בחודשים האחרונים אני פוגש קבוצות רבות של חרדים, אברכים ואנשים עובדים, צעירים ומבוגרים, מחסידויות וחצרות שונות ומגוונות. אני מגיע לחוגי בית בערים החרדיות, יושב איתם בשעות הלילה המאוחרות ושומע על הקושי במציאת עבודה, על המצוקות הכלכליות, על הרצון להתקדם, לרכוש השכלה ומקצוע, על השינויים שעוברים על הציבור החרדי בכל גווניו", סיפר הרצוג.

לדבריו, "זה לא קורה לאור הזרקורים, לא מקבל כותרות בתקשורת החילונית אבל התהליך בשיאו. זרמים תת קרקעיים שמזיזים את הלוחות הטקטוניים בחברה החרדית".

"אסור להתעלם מזה", קבע הרצוג, "אסור להשאיר את הציבור הזה בבורות כפויה ובהיעדר כלים למקצוע, פרנסה ורווחה כלכלית. מהצד השני, אני לא מוכן ללבות את שיח השנאה הגזעני כלפי החרדים".

"את הקרעים בחברה הישראלית לא פותרים במכות גסות לאוכלוסיות שלמות. אי אפשר לתקן את מערכת החינוך החרדית בבעיטות ובכפייה כמו לפיד ואי אפשר להתעלם מהבעיה הקשה של מאות אלפי ילדים שלא מקבלים חינוך ראוי כמו שבנט מנסה לעשות", הוסיף הרצוג.

"לפיד עשה סיבוב מכוער כשניסה לדרוך על החרדים בחקיקה אלימה ואח שלו, מר '5 יחידות מתמטיקה' ממשרד החינוך, עושה סיבוב עוד יותר מכוער ואולי אפילו מסוכן כשהוא מבטל את לימודי הליבה בחקיקת בזק פחדנית", תקף הרצוג.

הרצוג הוסיף ותקף את בנט, "כשר חינוך הוא מחויב להקניית כישורי חיים בסיסיים, יכולות שפה, מתמטיקה וידע, כלים פרקטיים שיצמצמו את הפערים ההולכים וגדלים ויובילו לשילוב בעולם התעסוקה, בכלכלה ובחברה הישראלית. אבל בנט לא מייצר שום פתרון לסוגיה הבוערת הזו. הוא מעדיף שזו תהיה הבעיה של מישהו אחר".

"האחים בנט ולפיד רבים והחברה הישראלית מפסידה", חתם הרצוג, "הם עסוקים בכותרות, לא בחינוך, לא באיחוי השסעים. למה להם? הם מרוויחים מהוויכוח והקרע. הם מרוויחים והילדים מפסידים. בקיצור, שוב ציון נכשל. והפעם, זה על חשבון הילדים של כולנו".