ירון לונדון
ירון לונדון צילום: פלאש 90

איש התקשורת ירון לונדון תוקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת תמיכתו בערוץ 20.

במאמר שפרסם הבוקר (שלישי) בעיתון ''ידיעות אחרונות'', מזלזל לונדון באמירה שהשמיע ראש הממשלה ולפיה הוא חותר לשוק תקשורת חופשי המציע מבחר גדול של ערוצים.

לדברי לונדון, דעתו המוצהרת של נתניהו סותרת את מעשיו. ''יש לכך הוכחות רבות, ואפנה את תשומת ליבכם לאחת מהן: ראש הממשלה רוצה לאפשר לערוץ 20 לפתח חברת חדשות. מבקשים זאת מפעילי הערוץ, אך דומה שהחוק אינו מתיישב עם בקשתם. לא לכך נועד ערוצם''.

לכאורה, מציין לונדון, אין רע בעוד גוף תקשורת שמספק חדשות, אלא שבעלי ערוץ 20 ''ביצע השתלטות עוינת על משאב ציבורי והפך אותו למונופול אידאולוגי שנזקו חמור מנזקי מונופול המשווק מוצרים חומריים. ערוץ המורשת היהודית אינו אלא מתקן תעמולה, שופרה של כת המתנחלים האורתודוקסים".

"אני תומך בשוק חופשי של רעיונות שבו מוכר כל זבן את מרכולתו הרוחנית, אבל אין להרשות מונופול אידאולוגי כפי שאין להרשות מונופול כלכלי שאין מטילים מגבלות דקדקניות על פעולתו''.

לטענתו, הזכיין של ערוץ 20 חתם על חוזה שבו התחייב לגיוון, והפר את התחייבותו. "הוא הבטיח מוצרי תרבות ומנפק תעמולה. הרגולטור בגד בשליחותו מפני שלא הפקיע את המשאב הזה מידי הזכיין שהוליך אותו שולל".

"יעלון לקה בריביליניזם"


לונדון מבקש להזכיר את "תנאי לידתו" של ערוץ 20. ''מחמישה ערוצים ייעודיים שהקמתם נקבעה בחוק, הקצתה מועצת הכבלים והלוויין ערוץ אחד למורשת ישראל. למה שלא תסייע

"הממלכה להקמתה של זירת תרבות המרחיבה דעתו של אדם? אני בעד. במכרז לשם קבלת הרישיון נכתב כי שידורי הערוץ 'יקיפו מגוון רחב של נושאים הקשורים למורשת ישראל, לדת היהודית, להיסטוריה, לתרבות ולמסורת של העם היהודי בתפוצות ובמדינת ישראל'.

''לא קל למלא אחר כל הדרישות האלה, לא רק בגלל רוחב היריעה אלא גם מפאת ריבויים של מוקדי מריבה. מצד שני, דווקא ריבוי הרבדים והמחלוקות מהווים מכרה עשיר ובו מחצבים שמזינים טלוויזיה טובה''.

לונדון מדגיש, ''כמה מרתקות ומרחיבות תודעה יכלו להיות תוכניות על הסיבות ההיסטוריות לחלוקת ממלכת דוד ושלמה, על הוויכוחים בין חכמי התלמוד, על התפלגות הנצרות מהיהדות... על התנגשות האורתודוקסיה והרפורמה, על ההבדל בין ההלכות והמנהגים של הספרדים והאשכנזים, על ציונים ואנטי ציונים לסוגיהם.

"אנחנו מרבים לומר כי היהדות היא תרבות של מחלוקת. האם לא ערוץ המורשת הוא הבמה המתאימה להציג את המחלוקות ולהסבירן. כמעט דבר מכל זה אין למצוא בו, אך פרשנות פוליטית חד־צדדית יש למכביר".

בסיום המאמר טוען לונדון כי דיוקנו של הערוץ נובע מזהות בעליו. ''יצחק מירלשווילי, מיליארדר בן 30, חוזר בתשובה וחסיד חב"ד. חב"דניקים הם אנשים נושאי שליחות, שלא יניחו לך עד שיכרכו תפילין סביב זרועך ויכריחו אותך למלמל תפילה''.

לדבריו, לחב"ד יש סדר יום פוליטי ברור ומוכרז. ''חצרם תומכת בימין. במופעיה בזירה הפוליטית היא יותר ימנית מאשר חרדית, בדומה לעמדתן של הכנסיות האוונגליסטיות באמריקה המכורות למפלגה הרפובליקאית. נתניהו אוהב את זה''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו