"עם ישראל לא קונה את הזיוף הרפורמי"

על רקע אישור חוק המקוואות, מנכ"ל אולפני הגיור "עמי" מעריך שהרפורמים לא אמרו את המילה האחרונה. "הם ינסו להיכנס בדלת האחורית".

בני טוקר , כ' בתמוז תשע"ו

כיתת גיור באולפני 'עמי'
כיתת גיור באולפני 'עמי'
צילום: יח"צ

בשעת לילה מאוחרת אושר אמש (שני) ''חוק המקוואות'' המעגן את סמכות הרבנות הראשית על המקוואות בתחום הגיור במטרה למנוע שימוש של רפורמים וקונסרבטיביים במקוואות ציבוריים.

נפתלי קנדלר, מנכ"ל אולפני הגיור ''עמי'' בראשות הרב חיים דרוקמן, מברך על החוק בשיחה עם ערוץ 7. "סוף סוף ההיגיון היהודי גבר, הציבור החילוני בישראל לא קונה את הזיוף ולמרות הריחוק של רבים מתורה ומצוות הציבור החילוני מזדהה ואוהב את התורה המקורית והנצחית שקיבלנו מסיני".

לדבריו הדרישה של הרפורמים לבצע טבילת גיור במקווה היתה מלכתחילה דרישה תמוהה, "מי שלא רואה חשיבות בשמירת ההלכה על פי מסורת ישראל, שלא יצפה שיתחשבו בו דווקא בסוגיית המקוואות.

''כאן בארץ יש מיעוט קטנטן של רפורמים שמבצעים גיור, לעומת 2,000 גיורים בשנה שאנחנו מבצעים. זה חלק מהשקר הרפורמי, לדרוש טבילה במקווה, הרי הם לא מכירים בתורה שבעל פה אז מה להם ולמקווה כשר שעשוי ממים שאובים וארבעים סאה. ההלכה לא מחייבת אותם אז למה הם רצו בכלל לטבול במקווה אורתודוכסי?".

קנדלר מעריך שהקרב לא נגמר, "כבר עשר שנים שמשרד הפנים מכיר בכאלה שעברו גיור רפורמי בחו"ל כזכאיי עלייה מטעם חוק השבות, למרות שהרבנות לא מכירה בהם, יש להם מעמד בארץ.

''החוק הזה הוא ניצחון נקודתי בלוח השחמט בויכוח בין הרפורמים לאורתודוכסים אבל גם הם מצליחים לנגוס מפעם לפעם דרך חוקים שהם מצליחים להעביר. אני מעריך שלא נאמרה המילה האחרונה ולא מן הנמנע שהם יגישו בג"ץ".

ח"כ משה גפני
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אמש, בתום דיון ממושך ולאחר הסתייגויות רבות, מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את ''חוק המקוואות'' של חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה). בהצעת החוק תמכו 41 חברי כנסת והתנגדו 35.

החוק קובע כי מועצה דתית לא חייבת להתקשר עם גופים רפורמיים וקונסרבטיביים לצורך טבילת גיור במקווה. כך תוכל הרבנות הראשית למנוע טבילה לצורך גיורים רפורמיים או קונסרבטיביים.

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) זעמה על הצעת החוק ואמרה במליאת הכנסת ''זו פעם ראשונה שמקווה, שהוא מקום של טהרה, הופך למקום של הדרה. אנחנו רואים כאן אפליה בחקיקה ראשית".

ח"כ יהודה גליק מהקואליציה ביקש להסתייג גם הוא, ''למה גם במקוואות שזה הדבר היחיד שעוד משותף לנו אנחנו עושים מקוואות לאלה ומקוואות לאלה. ח"כ גפני מה מפריע לך שאישה רפורמית טובלת במקווה? היא לא מפריעה לך לטבול. למה לנו הפילוג הזה?

''אמרתם שהסוכנות תבנה מקוואות ונציג הסוכנות אמר לי שהם לא מתכוונים לבנות שום מקוואות. זה לא טובל ושרץ בידו זה טובל ושקר בידו. אני מקדיש לכם 30 שניות שכולו קול דממה דקה שכולו תחנונים בשם השם אנא תמשכו את החוק הזה שמפלג אותנו'', אמר גליק ושתק במשך חצי דקה.