חוסל רוצחו של הרב מיכאל מרק הי"ד

העובדה שמחבלים ששוחררו מהכלא חוזרים לבצע פיגועים, קיבלה אישוש נוסף כשנודעו הפרטים על חשיפת חוליית הטרור שרצחה את הרב מרק הי"ד

חגי הוברמן , כ"ב בתמוז תשע"ו

חוסל רוצחו של הרב מיכאל מרק הי"ד-ערוץ 7
מבצע מתמשך ורחב היקף. הרס בית המחבל בכפר צוריף
צילום: דובר צה"ל

במהלך הפעולה בכפר צוריף שממערב לגוש עציון חוסל רוצחו של הרב מרק, מוחמד פקיה, בן 29.

פקיה, תושב חברון, היה כלוא בישראל בין השנים 2006‑2010 בעקבות מידע מודיעיני שחשף כי גויס לחולית הג'יהאד האסלאמי, ופעל להקמת מעבדת חבלה. הוא שוחרר אחרי שריצה את מאסרו, ארבע שנים בסך הכול. במהלך כליאתו עבר מהג'יהאד האסלאמי לחמאס.

כמה שבועות קודם לכן נעצר מוחמד עמאירה, תושב דורא כבן 38, ששירת במנגנון הביטחון הלאומי של הרשות הפלשתינית. מעצרו של מוחמד עמאירה שלושה ימים אחרי הרצח, בעקבות מודיעין של שב"כ שחשף היכן הוא מסתתר, היה המהלך הראשון שהוביל לחשיפת החוליה כולה. עמאירה הודה בחקירתו כי שימש נהג במהלך הפיגוע, בעוד פקיה ביצע בפועל את הירי הקטלני. עמאירה הוסיף כי פקיה תכנן לבצע פיגועי ירי נוספים באזור.

דבריו של הנהג הובילו לחשיפת אנשי החוליה. הם סייעו לפקיה להתחבא בדירות מסתור עד לקבלת "ידיעת הזהב" של השב"כ על אודות מחבואו בבית בצוריף שבנפת חברון.

לפני שבועיים פשטו כוחות גדולים של צה"ל ויחידות מיוחדות על העיירה דורא דרומית לחברון. הכוחות ביצעו חיפושים נרחבים בחלקים מסוימים בעיירה, כולל בביתו של מוחמד עמאירה. הכוחות פשטו על ביתו של עמאירה שנעצר כמה ימים קודם לכן, וביצעו בו חיפושים וכן בוואדיות שנמצאות באזור לא רחוק מביתו. במהלך המבצע הגדול התפתחו עימותים עם צעירים בכפר והכוחות נאלצו לנהל את החיפושים ולדכא במקביל את העימותים. בתום שעות ארוכות של מבצע יצאו הכוחות מדורא.

במהלך חקירתו של עמאירה בשב"כ, הוסגרו כלי הנשק והרכב שבאמצעותם בוצע הפיגוע. אחיו של פקיה, סהיב, נעצר והודה בחקירתו כי סייע למוחמד פקיה להסתתר ולהחביא אמצעי לחימה שהיה ברשותו של מוחמד פקיה. במקביל נעצר בן דודם של האחים, מועאז פקיה, שמסר בחקירתו כי סייע בהלנתו של מוחמד פקיה בימים שלאחר הפיגוע. כמו כן, נעצרו לחקירה קרובי משפחה נוספים אשר סייעו למוחמד פקיה להסתתר.

הבית נהרס על יושבו

שלשום בלילה, אור ליום רביעי, הושלם המהלך. לוחמי ימ"מ ודובדבן נכנסו לכפר צוריף, כיתרו את הבית וכרזו למחבל אל-פקיה לצאת. לוחמי גדוד חרוב מחטיבת כפיר שהעניקו את המעטפת לפעולה בשטח, התמודדו בינתיים בכפר עם מאות פלשתינים שיידו אבנים לעבר הכוחות, ומנעו מהם להתקרב לבית המחבל. לוחמי ימ"מ הם אלו שכיתרו את בית המחבל וירו עליו, ובמקביל לוחמי דובדבן פשטו על בתי הסייענים הסמוכים.

פקיה סירב לצאת מהמבנה, והחל לירות לעבר הכוחות מחלון הדירה. פלשתינית מבוגרת, ככל הנראה סבתו, יצאה מהבית כשהיא פצועה מרסיסים באופן קל. הכוחות החלו בנוהל "סיר לחץ" איטי ויסודי על הבית: תחילה ירו לעבר קירות המבנה ושיגרו כמה רימוני "סיימון" המשמשים לפריצת דלתות. כאשר ראו שהמחבל מתבצר וממשיך מעת לעת בירי, שיגרו לוחמי ימ"מ לעבר המבנה טיל נ"ט אחד מסוג לאו וחמש רקטות לפריצת קירות.

רק כעבור כמה שעות, שבמהלכן המחבל עדיין לא יצא מהבית, עברו לאמצעי הכבד ביותר: טרקטור שהחל להחריב את המבנה על יושבו. לפנות בוקר הכוחות סרקו את המבנה ההרוס, שם אותרה גופת המחבל ולצדה אפוד מצויד ברימוני רסס, רובה קלצ'ניקוב ומחסניות.

בסביבות השעה 6:00 בבוקר יצאו הכוחות מהכפר ללא נפגעים בקרב החיילים. הפעילות המבצעית חתמה שבועות ארוכים של מאמץ מודיעיני גדול מאוד של שירות הביטחון הכללי וצה"ל.

יצוין כי בשנים האחרונות נרצחו בידי מחבלים משוחררי עסקת שליט שבעה ישראלים: מלאכי רוזנפלד, ברוך מזרחי, דני גונן, ושלושת הנערים שנחטפו ונרצחו - גלעד שאער, נפתלי פרנקל, אייל יפרח.

משפחתו של מיכאל מרק הי"ד אמרה אחרי חשיפת חוליית הרוצחים: "הזדעזענו לשמוע על כך שמדובר במחבל מהרשות הפלשתינית, ועל כך שמדובר באנשים שהיו מוכרים לכוחות הביטחון, ישבו בכלא והשתחררו. אנו מצפים לתגובה ראויה בכל המישורים על עובדה זו".

המשפחה הוסיפה כי היא מודה לצה"ל, לשב"כ ולכוחות הביטחון "על שעשו לילות כימים למציאת הרוצחים".

להבדיל, משפחתו של המחבל מוחמד פקיה, האשימה את מנגנוני הביטחון הפלשתיניים בהסגרתו לידי ישראל. לדברי בני המשפחה, המנגנונים הם שמסרו למערכת הביטחון הישראלית את המידע על כך שפקיה מסתתר בצוריף.