הנשיא לשופטים: אל תקלו ראש במילים

16 שופטים ורשמים בכירים הושבעו לתפקידם בטקס חגיגי בבית הנשיא. נשיא המדינה, שרת המשפטים ונשיאת בית המשפט העליון בירכו.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ב בתמוז תשע"ו

הנשיא לשופטים: אל תקלו ראש במילים-ערוץ 7
השבעת השופטים. היום
צילום: מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נשא דברים היום (חמישי) בטקס השבעת שופטים שהתקיים בבית הנשיא.

בטקס הצהירו אמונים בפני נשיא המדינה 16 שופטים ורשמים בכירים. ארבעה שופטים הושבעו לבתי המשפט המחוזיים, עשרה שופטים הושבעו לבתי משפט השלום, ושני רשמים הושבעו לבתי משפט השלום. בטקס השתתפו שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור.

"שופטות ושופטים יקרים, המעמד הזה בו אתם מצויים הוא מעמד מכונן", פתח הנשיא את דבריו והמשיך, "מהיום והלאה, אזרחי ישראל נושאים אליכם את עיניהם, נותנים בכם את אמונם. הם מציבים לשיקולכם את עברם ומפקידים בידיכם את עתידם. לא רק הפרטים המתדיינים עומדים בפניכם אלא גם רשויות השלטון והאינטרס הציבורי".

"לכלי העבודה העיקרי הנתון בידכם, המילים, כוח עצום ורב. אל נא תקלו ראש במילים, כשם שבכוחן לברוא חיים חדשים, באמצעות פסיקת פיצויים ראויה, הכרה בעוול שנעשה או פתיחת פרק חדש בחייו של אדם, כך ביכולתן לפגוע, בחרו את מילותיכם בקפידה, חישבו עליהן. ראו לנגד עיניכם את המתדיינים הניצבים מולכם ואת הציבור כולו ועשו את מלאכתכם מתוך כך, בכובד ראש".

הנשיא הוסיף, "אל תשילו מהם את אנושיותם, שמרו על צלמם. בבואכם לפסוק בעניינם של חוטאים כצדיקים, בני אדם, שאו עמכם את איזמל הדין החד והמחתך, אולם אל תתעלמו גם ממידת הרחמים". הנשיא סיים את דבריו באיחולי הצלחה רבה לשופטים המתמנים.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה לשופטים החדשים "בחרתם להצטרף לקבוצה מיוחדת. קיבלתם החלטה אמיצה, כי אתם ראויים ומתאימים להכריע בסכסוכי הציבור הרחב. להכריע משמע להשפיע על חייהם של המתדיינים. מצד אחד אני מקווה שתישנו טוב בלילה. מצד שני- אני מקווה שתתקשו להירדם. הכרעותיכם תגזורנה את גורלות המתדיינים לפניכם".

לדבריה, "לא אחת, עשויים אתם לחוש כי האמת העובדתית היא אחת, אך לאור החוק וסדרי הדין יהיה עליכם לפסוק בהתאם לאמת המשפטית האחרת. לא פעם הלב הרחום ייטה לצד אחד, אך הציווי 'ודָל לא תהדָר בריבוׂ' יחזיר אתכם חזרה אל כללי הדין והיושר. ביושבכם בדין, בקבלת ההכרעה, אין איש מלבדכם. זוהי אחריות כבדה וקשה מנשוא, שאין בלבי ספק שתעמדו בה בכבוד. לא בשמיים היא; באולם בית המשפט היא! לאחר שהכנסת אמרה את דברה וסיימה את הליך החקיקה העצמאי, עם ישראל כולו, הפקיד בידכם את משימת היישום וההכרעה. במעמד זה אנו מייפים את כוחכם לכך".

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, אמרה באירוע: "טקס ההשבעה הוא יום חג. יום חג לכם, השופטות והשופטים המצהירים היום אמונים, ולמשפחותיכם, אך הוא גם יום חגה של מערכת המשפט. כך במיוחד היום, שכן היום אנחנו מציינים את השבעתו של השופט המאה מאז החלה בעבודתה הוועדה בהרכבה הנוכחי בראשות שרת המשפטים. למעשה, מעבר לחגיגות המאה, אנו חוגגים כבר את חגיגת השבעתם של 124 שופטים".

"ביסוד ההליך ההוגן מונחות תפיסות שהן מאדני היסוד של שיטתנו המשפטית, ובהן עיקרון עצמאות השופטים היושבים בדין, והבטחה כי ישפטו משפט צדק, כפי שהצהרתם היום ויכריעו באובייקטיביות וללא משוא פנים. שקיפותו ופומביותו של ההלי המשפטי, וכן ניהולו בתוך פרק זמן סביר, חשובים אף הם לקיומו של הליך הוגן. הליך ההוגן מוצא את ביטויו לא רק באבני היסוד של השיטה, אלא יש לו גם ביטוי פרקטי בענפי המשפט השונים. כך, בכל הליך מינהלי נדרשת הרשות המנהלית לנהוג בהגינות. כפועל יוצא מחובתה של הרשות המנהלית לנהוג בהגינות, מכירים אנו בכללי הצדק הטבעי, בחובה לשמוע את הנפגע עובר למתן החלטה ובחובה לפעול ללא שרירות וללא משוא פנים", הוסיפה