(אילוסטרציה)
(אילוסטרציה) צילום: iStock

בעל תפקיד בכיר בכוחות הביטחון וההצלה התאבד לפני כמה חודשים לאחר שיחת גישור שבה נאמר לו כי ייאלץ ככל הנראה לשלם יותר מסך כל משכורתו בדמי מזונות עבור אשתו לשעבר ושלושת ילדיו, ובהשתתפות בהוצאות שונות של האישה. כך נודע לערוץ 7.

המנוח הרוויח בין 9,000 ל-11,000 ש"ח לחודש. "הסכומים שהיה נאלץ לשלם היו מביאים אותו לפת לחם", אמרה לערוץ 7 אישה המקורבת למנוח. בנוסף, הוברר לו כי בהעדר הסכמה מאשתו, לא יקבל משמורת משותפת על הילדים.

אל כל זה התווספה סערת נפש עזה סביב נסיבות הפרידה מהאישה, שהיתה "אהבת חייו" כדברי המקורבת, והמחשבה על כך שילדיו יגדלו לצד גבר זר.

לאחר שהוברר לו כמה יידרש לשלם, התקשר המנוח אל אביו המבוגר ושאל אותו אם יוכל להתגורר אצלו למשך תקופה.

לאחותו אמר שהוא מנסה לחשוב איך יוכל להתקיים ולכלכל את ילדיו אם בית המשפט יחייבו לשלם סכומים כה גדולים, אבל אינו רואה שום פתרון. "לא אוכל אפילו לקנות לילדים ארטיק", אמר לה.

באותו ערב – שלח יד בנפשו.

התקשורת 'מכבסת'

לדברי המקורבת, התקשורת "כיבסה" את הדיווחים על המקרה ולא סיפרה שמדובר בהתאבדות. למשפחה חשוב דווקא שהציבור יידע את האמת על הרקע לטרגדיה, אמרה, כדי שניתן יהיה למנוע מקרים דומים בעתיד.

כידוע, בתי המשפט בישראל משיתים על אבות מתגרשים תשלומי מזונות ילדים שמותירים אותם ללא כסף בחשבון הבנק, וזאת כעניין שבשגרה. נהוג גם לעקל קצבאות שהאבות מקבלים מהביטוח הלאומי לטובת חובות המזונות.

בשנת 2014 תוקן החוק בישראל ביוזמת ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני), באופן שאינו מאפשר לכלוא אזרחים בגין חובותיהם. ואולם, אבות החייבים במזונות הוחרגו מהחוק והם ממשיכים להישלח לבית הסוהר בגין חובות.

מומחים ופעילים מעריכים כי בין מאה ל-150 אבות גרושים ומתגרשים מתאבדים מדי שנה. כלומר: מדובר בשניים או שלושה מקרים מדי שבוע.

בקרוב: החלטה בעליון

בית המשפט העליון אמור להחליט בקרוב אם להחיל את עקרונות השוויון על תשלומי מזונות במקרים שבהם ילדי גירושין מעל גיל שש נמצאים ב"משמורת משותפת" של הוריהם, כפי שנהוג לכנות הסדרי הורות שוויוניים.

מדובר בדיון עקרוני ומשותף בארבעה תיקים שונים בהם הגיעו הערעורים על פסקי דין עד לעליון. האבות המערערים דורשים כי בעת חישוב המזונות, יילקחו בחשבון המשכורות של האמהות והזמן שהילדים נמצאים אצל האבות.

בית המשפט צירף את היועץ המשפטי לממשלה כצד לערעור, וזה הגיש חוות דעת הלכתית המבוססת על ראש תחום משפט עברי במשרד, לפיה לפחות מגיל שש ומעלה לכל ילד, ניתן לקבוע את החיוב באופן שאין בו אפליה מגדרית.