ניו ג'רזי: 'חרדים משתלטים על שכונות'

תושבי עיירה שבדרום ניו ג'רזי טוענים שהחרדים מפעילים לחץ מאורגן על בעלי בתים ותיקים למכור לחרדים את בתיהם.

גיא כהן , כ"ג בתמוז תשע"ו

חרדים (אילוסטרציה)
חרדים (אילוסטרציה)
פלאש 90

עיירה בניו ג'רזי קוראת למשרד המשפטים האמריקאי לפתוח בחקירה נגד מנהיגים חרדיים, בחשד שהם מפעילים לחץ מאורגן על בעלי בתים ותיקים למכור את בתיהם לחרדים.

תושבים באזור לייקווד, בדרום ניו ג'רזי, טוענים מזה חודשים שסוכני נדל"ן המייצגים חרדים מפעילים לחץ אגרסיבי על בעלי בתים שאינם חרדיים להעמיד את נכסיהם למכירה. החרדים מכחישים זאת.

אולם השבוע אמר ראש ועד עיירת ג'קסון, רוב ניקסון, כי הגיעו לידיו סרטי וידיאו בהם נראים מנהיגים חרדיים שהגיעו לוועידה השנתית של אגודת ישראל באמריקה מעודדים את שומעיהם לקנות רכוש בלייקווד.

ניקסון הסביר כי הסרטונים מחזקים מאוד את מה שרבים חשבו וניסו להוכיח. כלומר: שאכן קיים מאמץ חרדי מאורגן ואחיד לראות בג'קסון "מקום שיש לכבוש".

ואולם, ראשי קהילה חרדיים טענו שהוועד פשוט לא הבין נכון את הדברים שנאמרו בווידיאו. באחד הסרטונים נראה הרב שמואל לפקוביץ', בכיר באגו"י באמריקה, קורא לעשות מאמץ לרכוש בתים בלייקווד ולשקול לקנות רכוש גם בשכונות לא-יהודיות. הרב אף אמר שמי שיתיישבו באזורים שאין בהם יהודים יהיו "א שטיקעל'ה חלוצים".

המקומיים סברו שכוונת הביטוי היא לקרוא למי שיתיישב בלייקווד "חלוץ מדרג נמוך" אך דובר אגו"י בניו ג'רזי, אבי שנאל, הבהיר כי הפירוש הנכון של "א שטיקעל'ה" הוא "קצת" או "טיפונת". כלומר – שמי שיתיישב בלייקווד יהיה "טיפונת חלוץ".