לני ולינה
לני ולינה צילום: צילום מסך

לינה אל-אריאן, מוסלמית תושבת בוסטון, פרסמה בפייסבוק תמונה משותפת שלה ושל בנותיה עם יהודי בן 90 בשם לני, שביקש להתנצל בפניה על סבלם של המוסלמים בארה"ב בימים אלה, כדבריו.

הפוסט הפך ויראלי, קיבל יותר מ-100,000 "לייקים" ועשרת אלפים שיתופים, והוליד כתבות ברשתות חדשות בינלאומיות.

מה שלא צוין בדיווחים ובשיתופים זה שלינה היא בתו של סמי אל-אריאן, פרופסור תומך טרור שנעצר ב-2003 בארה"ב והועמד לדין במשפט שקיבל כותרות רבות, לאחר חקירת ענק בחשד שעמד בראש רשת גיוס הכספים של הג'יהאד האיסלמי בארה"ב. לינה תמכה באביה באופן נלהב לאורך השנים.

אל-אריאן עמד בקשר קרוב עם רמדאן שלח, וסידר לו משרה של מרצה באוניברסיטת דרום פלורידה. שלח התמנה למזכ"ל הג'יהאד האיסלמי אחרי חיסולו של פתחי שקאקי, מייסד הג'יהאד האיסלמי.

בסרטון זה נראה אל-אריאן קורא "מוות לישראל", בנאום מ-1991.

כמאה ישראלים, חלקם נפגעי טרור ובני משפחות נרצחים, הוטסו ב-2005 לארה"ב בכדי להעיד נגד אל-אריאן ושלושה נאשמים אחרים, שהואשמו גם במעורבות בפיגועים שיזם ארגון הטרור בישראל. בסופו של דבר הורשע אל-אריאן בעסקת טיעון בסעיף אחד של סיוע לטרור, ונידון לארבע שנים ותשעה חודשי מאסר, אותם ריצה.

אחרי שהשתחרר הורשע מספר פעמים בביזיון בית המשפט, כאשר סירב להעיד במשפטים אחרים הנוגעים לפעילות טרור, ולבסוף הוגלה מארה"ב לטורקיה.

לדברי לינה, לני ניגש אליה ביום חמישי בחנות הספרים הגדולה ברנס-אנד-נובל, לשם לקחה את שתי בנותיה לחוג. הוא "הביע התנצלות כנה על הרגש האנטי-מוסלמי הכללי בחברה שלנו בימים אלה", כתבה.

"היו לו דמעות בעיניים והוא אמר לי שבטח כל כך קשה לצפות בחדשות, שהוא מרגיש נורא ואיום כשהוא חושב על הדעות הקדומות שילדי עלולים להיתקל בהן יום אחד, ושבתור יהודי שהוריו לא דיברו אנגלית כלל כשהיה ילד, הוא מבין באופן אישי כמה קשה כשמדירים אותך ומפלים נגדך."

לינה עם אמה, נחלה, בהפגנת תמיכה באביה המחבל
לינה עם אמה, נחלה, בהפגנת תמיכה באביה המחבל Reuters

"שאלתי אם אני יכולה לחבק אותו (הוא נראה כאילו הוא זקוק לזה יותר ממני, אבל כנראה שגם אני הייתי זקוקה לחיבוק) והוא ביקש להרגיע אותי, שרוב האמריקאים הם אנשים הגונים שלא שונאים אנשים כמוני ולא מאמינים למה שהם שומעים בחדשות", כתבה. לני קשישא הצטלם עם לינה ובנותיה ואף קנה לילדות מתנות לכבוד יום ההולדת ה-90 של עצמו.

בסרטון שרה לינה את שבחיו של אביה, שנאבק "למען פלשתין". האם לני היה מחבק אותה גם אילו ידע שהיא בתו של מחבל בכיר?