מהומה במליאת הכנסת

עדת האתיקה של הכנסת החליטה היום (שני) על עונש של נזיפה חמורה לח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) בעקבות התבטאויותיה הקשות בדיון שהתקיים לפני כחודש במליאה - ועסק בהסכם הפיוס עם טורקיה.

כזכור, זועבי עוררה פרובוקציה במליאת הכנסת כש"חגגה" את הסכם הפיוס עם טורקיה שכולל פיצויים למשפחות המחבלים שהיו על המרמרה. היא טענה עוד כי החתימה של ישראל על ההסכם מהווה ''הודאה ברצח'' המחבלים שהיו על המרמה.

הוועדה מציינת כי נגד זועבי הוגשו קובלנות רבות על ידי תשעה חברי כנסת לאחר שכינתה את חיילי צה"ל "רוצחים" - בהקשר של ההשתלטות על ספינת המרמרה.

זועבי מנגד, הגישה גם קובלנות מצידה - בעיקר נגד ח"כ אורן חזן שלטענתה צעק כלפיה ביטויים "מעליבים", כלשונה.

בשל כך ספג חזן גם הוא נזיפה חמורה, לאחר שלדברי הוועדה "אין ספק כי הוא זה שהצית את המהומה במליאה וליבה אותה ללא הפסקה, בניגוד לכל דפוס התנהגות הקובל במליאה, גם בדיונים סוערים".

חברי הכנסת מיקי לוי, נאוה בוקר, חיליק בר ועליזה לביא ספגו הערה בעקבות התנהלותם במליאה באותו דיון.

לעיון בהחלטת הוועדה

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הגיב להחלטת ועדת האתיקה ואמר כי "גידופם של חיילי צה"ל והסתה נגדם אינם יכולים להיות חלק מחופש הביטוי הפרלמנטרי של אף חבר כנסת. אין לי כל כוונה להתנצל על כך שהגנתי על כבודם ושמם של חיילי וקציני צה"ל".

"כחבר בכנסת ישראל וכאזרח המדינה לא יכולתי להשלים עם דברי הבלע שהשמיעה חברת כנסת תומכת טרור מעל בימת הכנסת כנגד חיילי צה"ל - וזאת בזמן שטייסים וקציני צה"ל יושבים ביציע הציבור ועדים להם. לא יכולתי שלא להגיב בבוטות ובהחלטיות על מנת לעצור את דבריה מיד ולא לאפשר לשונאת ישראל הזו להמשיך ולגדף מעל דוכן הכנסת את הבנים של כולנו המשרתים בצה"ל", הוסיף לוי.

לדבריו, "גידופם של חיילי צה"ל והסתה נגדם אינם יכולים להיות חלק מחופש הביטוי הפרלמנטרי של אף חבר כנסת. זהו מצב בלתי מתקבל על הדעת והיה צריך לשים לו סוף. היות ויושב ראש הישיבה לא קטע את דבריה מיד והוריד את חברת הכנסת המסיתה באותו הרגע מן הדוכן, פעלתי בעצמי מדם ליבי כדי לעצור את דבריה ולהגן על חיילי צה"ל כפי שמצאתי לנכון".

"הגם שאני מצר על ההתקרבות לדוכן שאיננה ראויה, אין לי כל כוונה להתנצל על כך שהגנתי על כבודם ושמם של חיילי וקציני צה"ל מול דברי הבלע וההסתה של חברת פרלמנט תומכת טרור שלא צריכה לשבת בכנסת ישראל", סיכם ח"כ לוי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו