האוטובוסים מתחממים מהר ונוסעים לאט

תושבי מזרח גוש עציון מלינים על התנהלות המועצה האזורית מול הורים המבקשים לשלוח ילדיהם לבתי ספר תורניים או ממ"דים.

רפאל לוי , ג' באב תשע"ו

האוטובוסים החדשים
האוטובוסים החדשים
צילום: דוברות מועצת גוש עציון

תושבי היישובים במזרח גוש עציון טוענים כי המועצה האזורית מקשה על שליחת ילדיהם לבתי הספר הממלכתיים-דתיים הפזורים ברחבי המועצה.

היישובים תקוע, נוקדים וכפר אלדד הם יישובים מעורבים, דתיים וחילוניים, ובתקוע ונוקדים קיימים בתי ספר מעורבים. הורים המבקשים לשלוח את ילדיהם לבית ספר ממלכתי-דתי טוענים כי מערך ההסעות שהמועצה מעמידה לרשות התלמידים מסורבל וכרוך ביציאה מוקדמת מהבית, נסיעות ארוכות עם תחנות רבות ואף חזרה מאוחרת הביתה.

ההורים סיפרו כי למרות התחייבות המועצה לשפר את מערך ההסעות המצב דווקא הורע, האוטובוסים העומדים לרשות התלמידים הם ממוגני ירי אשר נסיעתם איטית, רועשים ונוטים להתחמם יותר מאוטובוסים אחרים.

בעצומה שפרסמו ההורים הם כתבו כי "לעיתים האוטובוסים מתחממים והילדים נאלצים להמתין לאוטובוס חלופי בו ימשיכו את הנסיעה. כמובן שהדבר יכול לקרות גם באמצע כפר ערבי".

בעצומה הם מפרטים את הצעדים שהם מבקשים שיינקטו על ידי המועצה, "אפשר וצריך לרענן את מלאי האוטובוסים ולהקצות אוטובוסים חדישים יותר לנסיעות התלמידים. אנחנו יודעים שישנם אוטובוסים חדישים בנמצא אך לעיתים הם מופנים לנסיעות אחרות בשל סדרי עדיפויות שונים, לרבות כלכליים. אנחנו קוראים לשנות את סדרי העדיפויות ולשים את ילדינו בראשם".

"אפשר וצריך לפצל את היישובים השונים והדבר יקצר באופן משמעותי את זמן הנסיעה ובוודאי ישפר את החוויה הלא טובה. ויש עוד מה לעשות. למעשה, האג'נדה של דוידי (דוידי פרל - ראש מועצת גוש עציון) פוגעת בהתנהלות היום-יומית של כל תושבי מזרח הגוש".

ההורים טוענים שניסיונות ההידברות עם המועצה לא צלחו, על כן הם פנו לתושבים בבקשה לחתום על עצומה.

מהמועצה האזורית גוש עציון נמסר בתגובה: "כל תלמיד הנמצא מעל מרחק מסוים מבית הספר, זכאי להסעה (מבחינת משרד החינוך אין הבדל בין ממ"ד רגיל לממ"ד משלב ולכן המשרד לא מתקצב הסעה ממזרח הגוש אלא לבתי הספר בתקוע ונוקדים. וגם בנושא זה אנו פועלים מול משרד החינוך שיכיר בכך שבתי ספר משלבים אינם ממ"ד רגיל)".

"כתוצאה מכך, צי האוטובוסים הממוגנים באזור מזדקן, איננו מוחלף בהתאם לתקנות הבטיחות וקיימת סכנה בטיחותית מתמשכת.

"המועצה האזורית גוש עציון יחד עם שאר המועצות ביו"ש פועלת בשנים האחרונות ללא הפסקה על מנת שהממשלה תדאג לתלמידים ותתקצב כראוי את ההסעות. לאחרונה לאחר דיונים ארוכים, קיבלה החברה לפיתוח גוש עציון מספר אוטובוסים חדשים.

"לאור הרצון לשפר את רמת הסעות התלמידים, הורה ראש המועצה דוידי פרל לחברה לפיתוח, להפנות את האוטובוסים החדשים לטובת הסעות תלמידים גם אם משמעות הדבר צמצום השירותים החיצוניים אותם נותנת החברה לפיתוח", נמסר.