"נתתי הנחייה והשגנו את הרשימה"

מנהל רשות המיסים על רשימת חשבונות שנחשפה בשוויץ: יש חשבונות קטנים עם מאות אלפי יורו, ויהיו גם חשבונות גדולים עם עשרות מיליונים.

ערוץ 20 , כ"ט בתמוז תשע"ו

מנהל רשות המיסים, משה אשר, מספר בראיון ל"כלכלי בלילה" עם שרון גל על חשיפת רשימת החשבונות בבנק HSBC בשוויץ.

אשר תיאר את האירועים שהובילו לחשיפת הרשימה, "כאשר נודע שיש כזאת רשימה נתתי הנחיה לפעול בערוצים שונים להשיג את הרשימה, גם בערוצים חשאיים וגם בערוצים פורמליים מול רשות מס מקבילה. בסופו של יום אחרי מאמצים רבים ואחרי דיאלוג מאוד משמעותי שלקח שנה וחצי הצלחנו להשיג את הרשימה ואנחנו מטפלים בה".

"מדובר בקבצים רבים של חשבונות בנקאיים של התכתבויות של הבנק עם הלקוחות שלו, אנחנו כמובן צריכים לעבור אחד אחד לראות האם אותו אדם דיווח בעבר לרשות המיסים בהצהרת הון, בדו"ח ההכנסות שלו, בנוהל הגילוי מרצון או שמא לא הגיש ואז נצטרך לרשום את ההכנסות ולעשות שומות בהתאם".

מנהל רשות המיסים מספר על הממצאים הראשוניים מהרשימה, "מעיון ראשוני ראינו שיש חשבונות קטנים עם מאות אלפי יורו או מיליוני יורו, ויהיו גם חשבונות גדולים עם עשרות רבות של מיליוני יורו או אפילו סכומים יותר גדולים מאלה כל דבר צריך לבדוק אותו לגופו. דרך אגב, יכול להיות שבחלק גדול מהמקרים אנשים דווקא דיווחו והכל יהיה בסדר".

נזכיר כי אתמול הודיע רשות המיסים כי לאחר מאמצים השיגה רשימה של ישראלים שהחזיקו חשבונות בנק HSBC בשוויץ.

בשנה וחצי האחרונות, מאז נחשף בתקשורת העולמית דבר קיומה של רשימת לקוחות של הסניף השוויצרי של בנק HSBC, עמדה רשות המסים בישראל בקשר עם רשות המס הצרפתית על מנת להשיג את הרשימה הנוגעת ללקוחות הישראלים של הבנק. לאחר מגעים ומאמצים בנושא, קיבלה בימים האחרונים רשות המסים את המידע הכולל למעלה מ-8,000 לקוחות ישראלים שהחזיקו חשבונות בבנק.

רשימה זו מצטרפת לרשימות נוספות של ישראלים המנהלים חשבונות בנק בחו"ל, עליהן הצליחה רשות המסים לשים את ידה בשנים האחרונות, שהידועה בהן היא רשימת לקוחות בנק UBS, שחשיפתה הביאה לחקירתם של עשרות לקוחות לא מדווחים ולאחרונה אף הוגשו כתבי אישום ראשונים בפרשה. גם בעקבות פרסום רשימות פנמה פעלה רשות המסים במישורים שונים ומחזיקה היום במידע מקיף על ישראלים שפתחו חברות בפנמה ובמדינות מקלט מס נוספות.