רבקה מיכאלי
רבקה מיכאלי Photo by Tomer Neuberg/Flash90

השחקנית הוותיקה רבקה מיכאלי סיפרה בראיון לעיתון "הארץ" על ביקורה ביישוב עתניאל במהלך ימי השבעה על הרב מיכאל מרק הי"ד, קרוב משפחתה.

מיכאלי, כזכור, היא חברת המועצה הציבורית של ארגון השמאל הקיצוני ''בצלם''. הרב מיכאל מרק שנרצח בפיגוע ירי בכביש 60, היה הבן של בת־הדודה של אמה של מיכאלי.

מיכאלי לא הכירה אותו כילד, אך היה לה קשר חזק עם אמו של מרק ועם אחותה — שהיא אמו של ראש המוסד יוסי כהן. הנסיעה לעתניאל כדי לנחם את עשרת ילדי משפחת מרק עוררה בה כאב גדול ותחושות סותרות.

"החלטתי שאני נוסעת לעתניאל, ארזתי את אחי ואת בן־דודי ונסענו בכביש 60, וכל הזמן לקחנו טרמפיסטים", היא מספרת בהתרגשות. "אספנו טרמפיסטים לשם ובחזרה כי הנשמה יוצאת. המקום הוא יפהפה, יפהפה, יפהפה.

''הם הרימו גבות כשראו אותי והסברתי שאני קרובת משפחה. להגיד לך שלא יצאה נשמתי כשראיתי את היתומים, את הילדים הנפלאים, וכששמעתי את הסיפורים על בן הדוד הנהדר הזה?

"הילדים אמרו לי: 'אם היינו יודעים שאת מסוגלת לבוא לפה וזה היה עוד בחייו של אבא, לא היית יכולה לעשות איש יותר מאושר ממנו'. זה ממש קורע אותי. מצד אחד אתה לוקח את הילדים, הטרמפיסטים, שלכמה מהם עשינו סיבוב מיוחד, ומצד שני אני חושבת שמוכרחים להפסיק את הכיבוש הזה: אתה רואה מחסומים איומים בכניסה לכל הכפרים הערביים שבהם הוטל עוצר".

מיכאלי בניחום האבלים בבית משפחת מרק
צילום: יח"צ

מיכאלי בת ה-78 מביעה צער על מצבם של הערבים באיו"ש. "זה כל כך טראגי, זה כל כך חייב פתרון דחוף. כי מה שלא יהיה — אי אפשר לחיות ב–50 שנות כיבוש ואי אפשר לא לקרוא לזה כיבוש. זה כיבוש! כשאנשים נטולי זכויות — כך קוראים לזה ואין לזה מלה אחרת".

לדבריה ''אם יחליטו על מדינה דו־לאומית שיביאו בחשבון את כל מה שאומר. אני יכולה להבין את החיבה שלהם למקום הזה, היישוב הזה על ראש ההר שם, עתניאל. אני רואה את עשרות הילדים ואת האימהות, הן נוגעות אלי. זו אני".

היא הסבירה את עמדתה, ''אם אתם חושבים שזה חבל ארץ שאנחנו רשאים לגור בו — תנו למי שגר לידכם זכויות שוות! מדינת ישראל תכריז שזאת מדינת ישראל, תחלק לכולם תעודות זהות, כולם יהיו רשאים לבחור ולא יהיה חוק שיגיד שאנשים בני דת כזו או אחרת לא יכולים להיבחר או לבחור".

השחקנית הוותיקה נשאלה האם ''אי ההתמודדות עם הסוגיה נובעת מפחדנות?'', והשיבה: "מנבזות, מעצימת עיניים, מלא לקרוא לילד בשמו. מה זה אם לא כיבוש? אמרתי את זה באיזו ארוחת צהריים עם אנשים מאוד מכובדים, אז אחת שואלת — 'למה את אומרת 'כיבוש'? את מקוממת חצי מהעם'".

לדברי מיכאלי, כל רצח הוא רצח - במגזר היהודי ובמגזר הערבי. ''כל רצח הוא רצח. באותה מידה ייללתי כשקראתי על השריפה של משפחת דוואבשה בדומא. כשאני רואה את הכתבה על התינוק שנשאר בתל השומר, אני רוצה לקרוע את הבגד ולשים אפר על הראש".

מיכאלי סומנה כ"שתולה" בקמפיין השתולים של תנועת אם תרצו. "מהשיימינג אני לא מוטרדת. אני אשה בת 78, תגידו מה שאתם רוצים. הפחד שלי הוא על התרבות בכלל, לא עלי בשר ודם אלא על התרבות היותר גבוהה ממני", אמרה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו