נתניהו ספד למרכוס כץ: איש חזון ומעש

ראש הממשלה העביר מכתב תנחומים לבני משפחתו של הנדבן היהודי, אותו כינה ''ידיד ותיק, רחב-דעת ורחב-לב''.

ערוץ 7 , כ"ח בתמוז תשע"ו

נתניהו ספד למרכוס כץ: איש חזון ומעש-ערוץ 7
הנדבן מרכוס כץ
צילום: יח"צ

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר מכתב תנחומים לבני משפחתו של הנדבן היהודי מרכוס כץ ז''ל שהלך לעולמו בשבוע שעבר בגיל 89.

"אני חש כאב עמוק על לכתו של ידיד ותיק, רחב-דעת ורחב-לב, שאהבת ישראל הדריכה אותו בכל נתיבי חייו", כתב נתניהו. "מרקוס יחסר לי מאד".

את המכתב העביר לבני המשפחה היושבים 'שבעה' הסופר והעיתונאי שלמה קוק, עורך הספר האוטוביוגרפי על מרכוס כץ ז"ל, שיראה אור בחודשים הקרובים. בספר מספר כץ על שיחותיו עם ראשי ממשלות ונשיאים בשליחות ישראל.

בתחילת הספר יופיע מבוא מרתק שכתב ראש הממשלה נתניהו, ובו הוא מרחיב על הקשר האמיץ ועל פעילותו של כץ למען מפעלי ענק לתורה, חסד וציונות.

צילום: ערוץ 7

נתניהו מספר במכתב-התנחומים על היכרותו עם מרכוס לפני למעלה משלושה עשורים. "היכרותי עם מרכוס החלה בשנות ה-80 המוקדמות, בהיותי ציר ישראל בוושינגטון. פגשתי אותו בביקור שערך בארצות הברית, והתרשמתי מעוצמת אישיותו וממחויבותו העמוקה לעמנו.

"במרוצת השנים ידידותנו התהדקה, נפגשנו פעמים רבות ושוחחנו ארוכות על החובה להבטיח את קיומה ועתידה של מדינת ישראל. זכיתי לעמוד מקרוב על כושר המנהיגות הייחודי של מרכוס ולשמוע על קורותיו בפולין, ישראל ומקסיקו.

"מרקוס היה איש חזון ומעש – מוכשר, נמרץ ומצליח", ספד ראש הממשלה. ''הוא טווה עסקים חובקי עולם וידע למנף אותם לקידום החינוך היהודי והזהות הציונית בישראל, מקסיקו וארה"ב. הערבות ההדדית היתה נר לרגליו ואת תכלית חייו ראה במעשי חסד ונתינה. ומעל הכל, מרכוס היה איש משפחה מסור".

נתניהו גם מתייחס למכתב האחרון שהעביר לכץ לפני שבועות אחדים, לקראת הופעת הספר האוטוביוגרפי: "לפני כמה שבועות העברתי למרכוס מכתב ברכה פרי-עטי, כהקדמה לספרו האוטוביוגרפי שעתיד לראות אור בקרוב. לדאבון הלב, מרכוס נפטר בטרם הופעת הספר, אבל אני בטוח שקוראיו יקבלו תמונה נאמנה על מסכת חייו המרתקת, נדיבותו הראויה לכל שבח ומסירותו יוצאת הדופן לישראל.

"אני יודע", מדגיש ראש הממשלה בסיום מכתבו לבני המשפחה, כי "תשמרו את זכרו של מרכוס ותנציחו את מורשתו למען הדורות הבאים".