משבר בפעילות הגרעינים

ועדת החינוך דנה במשבר הגרעינים המשימתיים: ''אם לא יעבור כסף לגרעינים בטווח הקצר, הם פשוט יימחקו מהמפה".

רעות הדר , כ"ח בתמוז תשע"ו

ועדת החינוך דנה היום (רביעי) במשבר החמור שנוצר בפעילות הגרעינים המשימתיים בשל התערבות משרד המשפטים ועיכוב התקציבים.

בדיון השתתפו יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי, שר החקלאות אורי אריאל, ח"כ בצלאל סמוטריץ', ח"כ איציק שמולי וח"כים נוספים.

השר אריאל הביע חשש מעתיד הגרעינים המשימתיים, ''הבעיה העיקרית היא לא הגרעינים עצמם אלא החברה הישראלית ובעיקר הפריפריה שהגרעינים עובדים לטובתם.

"הגרעינים הם הכלי שעושים עבודת קודש עבור האוכלוסיות היותר חלשות בחברה הישראלית. אסור לפגוע בפריפריה החברתית והגאוגרפית אלא צריך לדאוג להם ומדובר במאות אלפי אנשים".

אריאל פנה למשרד המשפטים, ''תנו לגרעינים לחיות אחרת זה יוביל למציאות קשה. המדינה הבינה את העניין הזה לפני כמה שנים וזאת חובתנו לסייע להם כלכלית. אני רוצה שנצא מכאן בידיעה שפותרים את העניין הזה תוך שבוע, וכך ניתן לאנשים הנפלאים הללו לעבוד עבור האוכלוסייה".

את הדיון יזמו חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואיציק שמולי שבעיקר דרשו תשובות מנציגי משרד המשפטים שהשתתפו בדיון. "אין כמעט פרויקטים שמקיפים מספר רב כל כך של אנשים כמו פרויקט הגרעינים המשימתיים" אמר סמוטריץ', "אני מבקש מאנשי משרד המשפטים לגבש תיקון לחוק על מנת לאפשר לגרעינים המשימתיים לתפקד כרגיל".

ח"כ שמולי אמר מצידו, "בעקבות עיכוב התקציבים יש פיטורים רבים וצמצום בהיקף הפעילות ויכול לצאת מצב שבו לא יתקיים דיון על התקציב ב-2017 כי לא יישארו קהילות. אם לא יעבור כסף לגרעינים בטווח הקצר, הם פשוט יימחקו מהמפה".

מנכ"ל גרעין קרן קהילות באור עקיבא, עמוס אליצור שהגיע למחות על המצב בדיון אמר כי "גם התמיכות לשנת 2015 ו-2016 לא הגיעו ולאף אחד אין מושג מה יהיה בשנת 2017".

"ההתנהלות הזו מקשה מאוד על פעילות הגרעינים ועלולה ליצור מציאות של התנקשות במפעל הגרעינים כולו. כשהתמיכות ל-2015 לא הועברו וגם 2016 מתעכבות אי אפשר לנהל תקציב ולקיים פעילות סבירה, המצב הזה עלול להביא לקבורת המפעל החברתי המיוחד הזה", הוסיף אליצור.

בסיכום הדיון התייחס גם יו"ר הוועדה מרגי להתנהלות משרד המשפטים בנושא. "הפקידות עושה עבודת קודש אך לפעמים שוכחת את האיזון הנכון בין הצורך לאפשר למדינה למשול לבין הרצון לקבוע דברים בצורה חד- צדדית".

ח"כ יעקב מרגי קבע כי למרות הפגרה הוא יכנס בעוד שבועיים דיון "שולחן עגול" בנושא על מנת למצוא את הדרך הנכונה לסיים את המשבר.