ריבלין בטקס
ריבלין בטקס צילום: קובי גדעון, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא הערב (חמישי) דברים באזכרה הממלכתית לזאב ז'בוטינסקי שהתקיימה בהר הרצל בירושלים.

"שמונה עשורים אחרי שגובשה תפיסת החד נס - המדיניות השתנתה. מדינת ישראל קמה, התבססה והשיגה הישגים אדירים. היום, אנחנו מניפים כמה דגלים בעת ובעונה אחת: דגל של עוצמה צבאית, דגל של עוצמה כלכלית, דגל של עוצמה מדינית ודגל של עוצמה רוחנית וערכית", אמר נתניהו.

הוא ציין כי "ז'בוטניסקי הנחיל לנו את עיקרון קיר הברזל. עיקרון שבעטיו יהיו אמורים להכיר במדינה שלנו. קיר הברזל הוא מדינת ישראל שמשמשת כחומת מגן של העולם החופשי מפני האיסלאם הקיצוני".

נתניהו דיבר על חשיבותה של מדינת ישראל כיום בעולם ואמר כי "ז'בוטינסקי האמין שעלינו ליצור בריתות. כל מדינה זקוקה לבריתות. מעצמות על זקוקות - וקל וחומר מדינה קטנה כשלנו. המפתח ליצור בריתות הוא מתוך אותה עוצמה כלכלית וביטחונית".

"ישראל נהנית מפריחה מדינית חסרת תקדים משתי סיבות: אחת היא המאבק הנחוש שלנו בטרור. מדינות שחוששות מהאיסלאם הקיצוני נעזרות בנו כדי להילחם בו. והשנייה – החדשנות שלנו. שני הגורמים הללו מסייעים לנו לכונן בריתות חסרות תקדים", הוסיף ראש הממשלה.

לדבריו, "יש לנו ברית הדוקה עם ידידתנו עם ארה"ב – יש לנו קשרים פורים באסיה, יחסים קרובים עם רוסיה ויחסים מתהדקים עם אפריקה ועם מדינות נוספות. גם מדינות באיזור מנהלות איתנו קשר יומיומי. אני רוצה להאמין שזה פתח לתקווה עתידית".

נתניהו אמר עוד כי "ישראל היהודית והדמוקרטית שמכבדת את הזכויות של כל אזרחיה שואפת להיות מגדלור לכל העמים".

הוא סיכם כי "על רקע המערכה בגייסות הטרור של האיסלאם הקיצוני בפתח המאה ה-21, לנוכח הטלטלה האזורית והעולמית תורת ז'בוטינסקי ממשיכה לחזק את אמונתנו בצדקת הדרך, לטעת בנו עוצמות ולנווט אותנו לחוף מבטחים''.

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נשא גם הוא דברים והניח זר בטקס האזכרה. "נהגנו הבית"רים שלא לשאת דברים מעל קברו של מורנו ז'בוטינסקי אלא לתת לכתביו לדבר בעד עצמם", פתח הנשיא את דבריו, והמשיך בציטוט מכתביו על דמות הבית"רי האידאלי: "איש בעל עיניים פקוחות, מוח צלול ולב רחב. איש היודע להתייחס בכבוד הרב ביותר אל כל השאיפות הנעלות של בני דורו.

''בייחוד מאחר שמיטב השאיפות האלו מקורן ביהדות- כמו הפציפיזם, או בייחוד, המלחמה לצדק חברתי. שניהם נובעים מהתנ"ך שלנו ותקוותינו החזקה שדווקא המדינה היהודית היא שתוֹרֶה לעולם את דרך האמת- לשלום עולם ולצדק חברתי", ציטט ריבלין.

''שניהם נובעים מהתנ"ך שלנו ותקוותינו החזקה שדווקא המדינה היהודית היא שתוֹרֶה לעולם את דרך האמת- לשלום עולם ולצדק חברתי. אולם, לפני הכול, צריך העם היהודי להקים את מדינתו ותפקיד זה כה קשה הוא וכה מסובך, שהוא תובע את כל כוחותיו של דור שלם- ואולי גם יותר מדור אחד. ועל כן, הדור הנוכחי של הנוער היהודי צריך להקדיש את עצמו כליל לתפקיד האחד הזה".

הנשיא סיים את ציטוט דברי ז'בוטינסקי ואמר, "מנקודת הזמן הנוכחית, ברור לכולנו שעוד דורות רבים של בני נוער יצטרכו להקדיש עצמם לבניינה ולחיזוקה של מדינת ישראל. ואני תקווה, שתנועת בית"ר, יחד עם כלל תנועות הנוער תמשיך ותציב את אתגר בניין מדינת ישראל כמטרה החשובה ביותר בדורנו. יהי זכרו של זאב ז'בוטינסקי ברוך ונצור בלבנו לעד".

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7