שירה ראשוני. המודחת הישראלית הראשונה
שירה ראשוני. המודחת הישראלית הראשונה צילום: רויטרס

ברגל שמאל. פתיחה מאכזבת ביותר לחברי המשלחת הישראלית באולימפיאדת ריו 2016 שבברזיל.

אחרי טקס הפתיחה הרשמי של אולימפיאדת ריו 1016, עלו ראשוני הנציגים הישראלים להתחרות בענפי הג'ודו, שחיה והתעמלות קרקע, ובכולם נחלו אכזבה וכישלון.

הראשונה שייצגה את ישראל היא הג'ודוקאית שירה ראשוני. 2 דקות בלבד הספיקו ליריבתה של ראשוני, האוקראינית מרינה צ'רניאק, בכדי להדיח את הישראלית כבר בסיבוב הראשון של תחרות הג'ודו במשקל של עד 48 ק"ג.

ראשוני נוצחה בגלל החלטה שנויה במחלוקת של השופטים, שטענו לשימוש בלתי חוקי שלה במרפק המחייב פסילה, והעניקו את הניצחון לאוקראינית שדילגה לסיבוב השני.

למעשה, הפסדה של הג'ודוקאית הישראלית כבר בסיבוב הראשון מהווה עבורה את סיום המשחקים האולימפיים, כבר לאחר 2 דקות.

"אני עדיין קצת בשוק. הרגשתי שבאתי מוכנה, באתי לתת הכול וכואב לי לדעת שלא הצלחתי לתת את כל כולי ושזה נגמר לפני שזה התחיל", אמרה בסיום ראשוני. "לא הרגשתי שנגעתי לה ברגל, הופתעתי כשהשופט הכריז על זה, אבל אין לי מה לעשות עם זה. קשה להסביר במילים מה אתה נותן וכמה אתה מקריב וכמה אתה מדמיין את הרגע הזה, ובטח לא מדמיין אותו ככה. לא ציפיתי שזה ייגמר ככה. הרגשתי שפתחתי טוב, שפתחתי חזק, זו יריבה שניצחתי בשנה שעברה. ראיתי את עצמי מנצחת וממשיכה הלאה".

מאמנה של ראשוני, שני הרשקו קבל על החלטת השופטים להעניק ניצחון טכני ליריבה האוקראינית. "ההנחה היא שאם יש ספק, לא נותנים פסילה. לא היה שום מהלך של האוקראינית, גם המאמן האוקראיני היה בשוק. הקרב היה מאוד שקול, אם היו מפרקים אותה הייתי מרגיש רע. ידעתי שהיא יכולה לנצח ולהתעלות על עצמה, האוקראינית לא עשתה כלום ופתאום כזה מהלך שמסיים את הקרב. אין לי אפילו איך להסביר את זה. מרגיז, באיזשהו מקום זה עושה לא טוב לג'ודו. אנשי מקצוע פה לא מבינים למה היא הפסידה".

לא רק ראשוני הודחה באכזבה גדולה, כשגם המתעמל הישראלי המוביל, אלכס שטילוב, שנחשב למועמד בטוח להופעה בגמר תרגיל הקרקע, מעד בשלב הראשון של התחרות. שטילוב קיבל ציון נמוך ולא העפיל למשחק הגמר, דבר שמהווה אכזבה גדולה למשלחת הישראלית ובפרט למתעמל עצמו שהגיע למקום השמיני באולימפיאדת בייג'ינג 2008 ולמקום השישי באולימפיאדת לונדון 2012.

בהמשך גם בתרגיל המתח לא הצליח שטילוב, ולמעשה סיים גם הוא את דרכו במשחקים האולימפיים של ריו.

אחרי האכזבה בג'ודו ובהתעמלות קרקע, חברי המשלחת הישראלית קיוו כי מהבריכה האולימפית תבוא הבשורה המנחמת, אך גם שם הפסידו הנציגים הישראלים כשגל נבו שהיה השחיין הישראלי הראשון שמזנק לבריכה האולימפית סיים במקום ה-19 מתוך 27 ב-400 מטר מעורב אישי ולא העפיל לגמר, ועמית עברי שאמנם ניצחה במשחה שלה, סיימה רק במקום ה-27 מתוך 46 ב-100 מטר פרפר ולא הצליחה להעפיל לחצי הגמר.

אלכס שטילוב. אכזבה גדולה
צילום: רויטרס
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו