הכנס בשבוע שעבר
הכנס בשבוע שעבר צילום: יהודה פרל

מאות השתתפו בשבוע שעבר בכנס מיוחד של מוסדות "תורת חיים" בירושלים בנושא חינוך ילדים.

המוסדות, הכוללים גני ילדים, בית ספר לבנות ותלמוד תורה לבנים וישיבה קטנה, מונים כ-400 תלמידים, ומשלבים שיטה ייחודית של לימוד מקצועות חול על "טהרת הקודש", דרך התורה.

שיאו של הכנס היה בפאנל ייחודי בהשתתפות הרב יהושע שפירא ראש ישיבת רמת גן, אחיו הרב יצחק שפירא ראש ישיבת עוד יוסף חי, הרב גדי בן זמרה ראש אולפנת לבונה, והרב שמואל שטרן ראש מוסדות 'נחלי נצח' של חסידות ברסלב.

הקהל עצמו שיקף את משתתפי הפאנל וכלל ציבור דתי לאומי לצד בעלי תשובה ואף חרדים.

השאלה המרכזית בפאנל עסקה בהצבת הגבולות לנוער במציאות הקיימת היום. האם עונשים וכפייה נצרכים ומועילים? האם יש להסתפק באמון או גם להציב גבולות?

הרב יהושע שפירא הדגיש את הצורך בהצבת הגבולות דווקא בדור בו כולם נזהרים וחוששים מהצבת גבול. "נראה לי שאנחנו נתקלים יותר ויותר בתופעה של הורים הגורמים לאבדן דרך בכך שהם מצויים בחרדה, ובטוחים שעדיף לא להתערב לילד כדי לא להיות מפריע ופולש", אמר הרב שפירא.

"לא צריך לדבר הרבה על גבולות אבל בתנאי שזה מובן מאליו. התורה נצחית ויש בה יותר מצוות לא תעשה מעשה, וצריך להבין שלא תעשה זה חלק יסודי מהחינוך. הורים שמאוימים מהצבת גבולות ממש מפקירים את הפיתוח של הילד שלהם. נכון שהיום לא קל למצוא את הדרך להציב גבולות, והיסוד הוא בכך שהצבת הגבול צריכה להיות בשקט ונעימות וללא כעס".

הרב גדי בן זמרה אמר כי הצבת הגבולות מוערכת בסופו של דבר בידי הנוער, גם אם על פני השטח הדבר לא תמיד נראה לעין.

"אני קורא להורים לא להיבהל לומר לא בנושאים מהותיים ברוחניות ובגשמיות, גם כשזה מעורר התנגדות ואפילו חוצפה", אמר הרב בן זמרה. "צריך לדעת שהנוער בתוכם בינם לבין עצמם אומרים תודה על הצבת הגבולות. אמנם יש לעשות הבחנה בין הצבת לבין כפיה ועונשים - שלהם אין מקום בגיל ההתבגרות".

הרב יצחק שפירא נתן דגש על הקושי בהצבת גבול בדורינו דווקא מצד ההורים והמחנכים שלעיתים אינם מרגישים הצדקה פנימית להצבת גבולות עבור אחרים.

"לעיתים מחנכים והורים לא מרגישים שהם מספיק ישרים עם עצמם ובעלי זכות תביעה כדי להציב גבולות, ולכן כיום הרבה מההצדקה להצבת גבול חינוכי נובעת לא רק מהתוקף שלי ומתחושת ההצדקה הסמכותית לתת גבול לשני, אלא גם מהשפלות שיש בתוכי.

"איך אני משדר שגבול עוזר? כי גם אני מול עצמי צריך גבולות, ואם לא יהיה לי אותם יהיה לי קשה להתמודד. אני בא ואומר שאני חלש וגבול מאוד עוזר לי. באופן כזה ניתן לראות את הגבול כחסד וזה נותן הרבה הצדקה".

הרב שמואל שטרן לעומת זאת הדגיש את חשיבות האמון והאווירה הטובה כלפי הנער. "היום ילד הוא מבין ובעל דעה הרבה יותר מהדורות קודמים, ולכן כבר בגיל צעיר קשה להגיד לו מה לעשות, וממילא צריך הרבה אהבה ואווירה טובה", אמר הרב שטרן.

"צריך לתת בילד אמון והוא יצליח כמו שרבי נחמן מברסלב אומר לדון לכף זכות ולמצוא בו נקודת טוב ועל ידי זה מעלה אותו באמת לכף זכות", הוסיף.