אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: Thinkstock

המהלך החדש של השמאל הקיצוני נגד המרקם המשפחתי של החברה הישראלית, אחרי כפיית חינוך חיצוני על פעוטות מגיל שלוש, הוא ניסיון להנהיג חינוך חובה במוסדות חיצוניים מגיל אפס.

כן, אפס.

מדובר בהגשמת החזון הטוטליטארי של הקומוניזם, כפי שבא לידי ביטוי ב"בתי הילדים" הזכורים לשמצה של הקיבוצים, בעשורים הראשונים לקיומם.

הלחצים ליישום הגזירה החדשה התבטאו אתמול (יום א') ב"מחאה" מהונדסת של ''הקואליציה לחינוך מלידה'' מול בית ראש הממשלה בירושלים. את המחאה אירגן גוף של "הקרן החדשה לישראל" הקרוי "אנו", המהווה המשך לגוף שנקרא "אג'נדה", בראשו עמדה אשת השמאל הקיצוני ענת סרגוסטי (הזכורה בין היתר מהביקור אצל יאסר ערפאת בביירות הנצורה בזמן מלחמת לבנון הראשונה).

ה"מחאה" התמקדה במה שכונה "המצוקה האדירה בתחום הגיל הרך בישראל" ו"המחסור במעונות והיעדר תקינה ופיקוח ראויים". במקביל התכנסה הוועדה לפניות הציבור של הכנסת לדיון פגרה מיוחד סביב "החֶסֶר הגדול הקיים במעונות היום ובמשפחתונים" (ומה חשבתם? "הקרן החדשה" עובדת מסודר!).

איך נוצרה המצוקה?

המצוקה עליה דיברו בכנסת והפגנה היא, מן הסתם, המשכה של אותה מצוקה שנוצרה, כצפוי, בעקבות יישום חוק חינוך חובה מגיל שלוש, שהתרחש בעקבות מחאה מהונדסת אחרת – "המחאה החברתית" של 2011. באותה מחאה, ש"הקרן החדשה" וגופים דומים לה בחשו בה כידוע, דרשו המפגינים בין היתר הנהגת חינוך חינם מגיל 3 (כי כך הכתיבו להם המארגנים), אבל לא שמו לב שליד המילה "חינם" יש גם "חובה".

החוק אכן יושם ולפתע גילו רבבות הורים מזועזעים שאין להם ברירה אלא לשלוח את הפעוטות לפעוטונים וגנים ציבוריים – חלקם כבר מגיל שנתיים ו-9 חודשים. עוד לפני כן יושמו תקנות שמונעות הוצאת ילדים מהמסגרות לפני שעות אחר הצהריים. על הפעוטונים הפרטיים שפעלו בישראל הוטלו גזירות שונות במטרה להביא לסגירתם.

כבר אז דובר על כך שבהמשך המאבק תעלה דרישה להחיל את החוק מגיל אפס, ואתמול אכן ראינו את מימוש האיום הזה. הכל מנוסח במניפולטיביות מחליאה, ובמסווה של איזה רצון לייצר "רצף" חינוכי מגיל אפס במסגרת משרד החינוך. "מפגינה" אחת הציגה זאת כך: "לפני המחאה החברתית המדינה חשבה שהילדים שלנו נולדים בגן חובה, מאז התקדמנו מעט לגילאי שלוש. אך לצערנו הממשלה טרם הפנימה שתפקידה המוסרי הבסיסי של המדינה הוא לקחת אחריות על החינוך והטיפול בילדים מגיל לידה".

אז... איפה הבית היהודי?

המחוקקים, העתונאים ובעלי המקצוע השונים שאמורים היו לבלום צעד שכזה כבר בהתהוותו, נראים כמי שלא מבינים בכלל את מה שמתרחש מתחת לאף שלהם ממש. קל יותר, כנראה, לגחך ולהגיד "תיאוריית קונספירציה, תיאוריית קונספירציה".

נשאלת השאלה, איפה מפלגת "הבית היהודי" היהודי בכל הסיפור הזה? השאלה מופנית לשר החינוך, שה"מפגינים" משום מה חושבים שייתן להם את מבוקשם. היא מופנית גם לח"כ בצלאל סמוטריץ' – שהוביל בזמנו מאמץ לבלימת חוק ניאו-קומוניסטי אחר, לנטילת האפוטרופסות ההורית על הילדים מהוריהם והעברתה בפועל לידי המדינה (חוק "הורים וילדיהם"). אנו מקווים לקבל את התייחסותו גם ליוזמה החדשה, בטרם יוקמו "בתי הילדים" החדשים.

בינתיים אנחנו מוסיפים לכם תמונה של תינוק עם אמא... לפני שנשכח איך הדבר הזה נראה...

אמא ותינוק
אמא ותינוק Office XP