הרמטכ"ל איזנקוט
הרמטכ"ל איזנקוטצילום: דובר צה"ל

באתר ההנצחה "יד לשרון" בלטרון נערך הבוקר טקס החלפת מפקד זרוע היבשה במעמד הרמטכ''ל רא''ל גדי איזנקוט, מפקד זרוע היבשה היוצא אלוף גיא צור ומפקד זרוע היבשה הנכנס אלוף קובי ברק.

האלוף ברק מחליף בתפקידו את האלוף צור אשר כיהן בתפקיד זה במשך שלוש השנים האחרונות ועתיד לפרוש מצה"ל לאחר 36 שנות שירות.

איזנקוט התייחס בנאומו לתכנית הרב שנתית של צה"ל - "גדעון" - שיישומה החלה השנה. לדבריו התכנית המעמידה בראש את מוכנות צה"ל לחירום ואת יכולתו לממש את ייעודו: "להגן על המדינה ולנצח במלחמה".

"במסגרת התכנית הוצאנו לפועל תהליכים שמחזקים את זרוע היבשה ומבטיחים את מוכנותה ואת כשירותה. אנחנו מובילים מהלך חסר תקדים של מיזוג זרוע היבשה ואגף הטכנולוגיה, שיביא להסדרת תפיסת האחריות והסמכות ביבשה, יבטיח פיקוד לוגיסטי חזק וימקד את המטה הכללי במשימות על זרועיות''.

לדברי הרמטכ''ל, מהלך המיזוג טומן בחובו אתגרים רבים, אך בעיקר הזדמנות להשתפר, להתייעל ולהתפתח.

''קובי, אני רואה בך את האיש הנכון ביותר לעמוד בראש זרוע היבשה ולהוביל אותה יחד עם קציני החיל הראשיים ומפקדי הזרוע", אמר איזנקוט. ''על כולכם מוטלת אחריות גדולה- להביא את חזון תר"ש (תכנית רב שנתית) 'גדעון' לידי מעשה.

''גיא, אתה מסכם 36 שנות שירות בחוד העשייה המבצעית של צה"ל. בשלוש השנים וחצי האחרונות פיקדת על זרוע היבשה והובלת תהליכים מהותיים. בשמי ובשם צה"ל כולו, אני מבקש להודות לך על תרומתך החשובה לביטחון ישראל במשך שנים", הוסיף הרמטכ''ל.

מפקד זרוע היבשה היוצא, אלוף גיא צור, פנה למחליפו ואמר "קובי, אני מעביר לידיך את הפיקדון היקר אשר הופקד בידי לפני שלוש שנים וחצי. אין לי ספק שאתה האיש הנכון במקום הנכון ושתוכל להמריא מכאן למקומות נוספים.

''אני מעביר לך בגאווה גדולה ובתחושת סיפוק, זרוע עוצמתית, בולטת בנוכחותה בצה"ל, מונהגת על ידי מפקדים המוכיחים שהדור איננו הולך ופוחת, אלא הולך ומתווסף, זרוע שמובילה את היבשה תוך הבנה לאן צריך להוביל", כל צור.

מפקד זרוע היבשה הנכנס, אלוף קובי ברק, אמר כי "כאן, ליד קיר החללים של חיל 'השריון', אני מקבל את הפיקוד על בניין הכוח ביבשה בגאווה ובהתרגשות, זכות רבה ואחריות גדולה נפלו בחלקי לפקד על הזרוע בשנים הקרובות.

"גיא, לפני 12 שנים עמדנו אתה ואני במקום זה במסדר החלפת הפיקוד על חטיבה 401. אז כהיום, דמותך כמפקד וכאדם השפיעה על יחידתך והביאה אותה להישגים רבים. בהובלתך, קבעה הזרוע חזון צופה עתיד המושתת על חשיבה חדשנית חוצת גבולות וקיבועים, המסמנת כיוון ברור לאן צריכה היבשה להתקדם. בשמי ובשם כל כוחות היבשה אאחל לך הצלחה בכל אשר תפנה".