קריית ספר - המלצותיו של הרב יואל קטן

בעקבות 'מגילת חנוכה' ו'מגילת מלחמת ששת הימים', הגיע זמנה של מגילת המרד והחורבן.

הרב יואל קטן , ז' באב תשע"ו

הרב יואל קטן
הרב יואל קטן
אתר ישיבה

מְגִלַּת הַמֶּרֶד וְהַחֻרְבָּן.

לתשעה באב ולימי בין המצרים.

ד"ר חגי בן ארצי.

ירושלים,

ספריית בית אל, תשע"ו. 95 עמ'

(6427117‑02)

ימי בית שני מסתיימים באופן מר וקשה, כאשר לנושאי דגל התורה והיהדות מלחמה מפנים ומאחור, עם אחים קרובים ורחוקים ובעיקר עם מלכות רומי הרשעה.

ד"ר בן ארצי מתאר עשר מרידות נגד הרומאים מכיבוש הארץ על ידי פומפיאוס כמאה שנים לפני החורבן, עבור דרך ימי הורדוס הרשע, המרד הגדול והנורא, מרד התפוצות כארבעים שנה אחריו, מרד בר כוכבא אחרי עוד עשרים שנה ותוצאותיו החמורות, וימי הפריחה שאחריו עד להתפרצות האחרונה אחרי עוד מאתיים שנה, הפעם נגד רומי הנוצרית, ב"מרד ציפורי" או "פולמוס של גאלוס". הגבורה בשדה הקרב עלתה לנו בדם רב, אך לדורות הרוח ניצחה, גם בעזרתה...

תריסר פרקים ועוד נספחים בספר, כשהפרק האחרון עוסק בניצחון ההיסטורי של עם ישראל, ששרד את כל אויביו וחזר לארצו - ותורתו עִמו. מובן מאליו שמקור מרכזי לחיבור הם ספרי ההיסטוריון הנפלא יוספוס פלביוס, אך לא הודגש מספיק בספר שהוא בגד בעמו ובארצו, ועל זה לא יסולח לו לעולם.

*****

טוביה בארץ המובטחת.

בעקבות דמויותיו של שלום עליכם - טוביה החולב ובנותיו.

צבי פישמן.

מהדורה שנייה.

ירושלים, תשע"ו. 499 עמ'

(shoshanastreetprod@gmail.com)

איך אפשר להנגיש לציבור הרחב על גווניו השונים את המחשבות והרגשות והערכים השונים והמנוגדים שהובילו את עם ישראל להתחיל במהלך היציאה מהגלות ויישוב הארץ לפני מאה שנה? לצבי פישמן, לשעבר איש תעשיית הסרטים בהוליווד והיום יוצר וסופר ומחנך כאן בארץ, הפתרון היה כתיבת המשך דמיוני ליצירה היהודית-גלותית הבלתי-נשכחת 'טוביה החולב' מאת הסופר הידישאי שלום עליכם.

ההמשך פותח בדיוק בנקודת הסיום של הספר ההוא – הגירוש מהעיירה. בניגוד לחבריו מחליט טוביה להדרים לארץ הקודש יחד עם בנותיו כמובן (וגם עם ארון הקבורה של אשתו...) בחברת חבורת סטודנטים חילונים. המסע כולל אירועים שונים ומשונים וגם דיונים ערכיים ותיאולוגיים, שעליהם חופפת חוכמת החיים היהודית השורשית של טוביה.

בארץ מתחיל טוביה את גלגולו החדש כחלוץ ירא שמיים שנמצא בקשר קרוב עם החלוצים שהתרחקו מתורה. הסיפור האישי והמשפחתי והלאומי נמשך בשילוב מוטיבים מתוך סרטי המערב הפרוע מכאן, ודמויות כמו הרב קוק, הברון רוטשילד, טרומפלדור, בן גוריון וז'בוטינסקי מאידך.

משלב מסוים הסיפור מתחיל לזרום בשצף קצף. טוביה מצטרף לכוח סודי שאמור לעזור לאנגלים לכבוש את הארץ מידי הטורקים, ולא מעט ניסים גלויים קורים לו ולסובבים אותו עד הסוף הטוב הבלתי צפוי לחלוטין...

wso.shaalvim@gmail.com