מיכאל איתן
מיכאל איתןצילום: עצמי

״הצל״ (יואב אליאסי) ותומכיו, ״האריות של הצל״, מיצבו את עצמם במפה הפוליטית הישראלית בין קבוצות ימין לאומני קיצוני.

הצל ופעיליו בלטו בפעילות בריונית ובהסתה לשנאה ולאלימות. בתקופת מבצע 'צוק איתן', הצל ותומכיו התמקדו במבצע מסוג אחר. ״האריות של הצל מחפשים בוגדים״, כך פנה הצל לפעיליו, ״טוב עכשיו אריות שלי, הגיע הזמן לזרוק לכם עוד בשר של שמאלן אפס שצריך לקבל חינוך מחדש״. הצל כיוון נמוך מאוד ופגע היטב. לדף הפייסבוק שלו הצטרפו מאז כרבע מיליון איש.

פתאום קם אדם בבוקר ומחליט שהוא רוצה להצטרף לליכוד: ״עשיתי את הצעד הראשון והתפקדתי לליכוד. אני לא עושה את זה כי אני מסכים עם דרכם של הליכוד״, כך מספר הצל כממתיק סוד לתומכיו בפייסבוק. אין ספק כי התבטאויותיו, עמדותיו ומעשיו של הצל במסגרת פעילותו הפוליטית מחוץ לליכוד מצביעים כי אינו תומך בדרכה.

הליכוד היא מפלגה דמוקרטית ופתוחה. הצל מבקר את עמדות הליכוד העכשוויות ומתגעגע ל״מפלגה שאבא שלי היה מצביע לה, המפלגה שגדלתי על ערכיה״. האם הצל יהיה מוכן לעמוד בנורמות הליברליות-לאומיות של מנחם בגין, שבין השאר נאבק בעד זכויות אדם ונגד עריצות שלטון הרוב, ובעד שוויון זכויות לערבים אזרחי ישראל? מורשת מנחם בגין היא בין השאר חתירה לשלום וחינוך לאהבת אדם ולאהבת ישראל.

הצל לא מאמין באידיאולוגיה הזאת. הוא רוצה לנצל את התשתית המפלגתית של הליכוד ואת יתרונותיה. הוא סוס טרויאני שבסופו של דבר יפגע בליכוד מבפנים. כדי שתנועת הליכוד תישאר מפלגה דמוקרטית, היא חייבת להתגונן מפני ניסיונות הניצול וההשתלטות העוינת עליה. התנועה אינה מחויבת לצל ולחבריו. המחויבות שלה היא בראש וראשונה לערכיה הבסיסיים הדמוקרטיים. הצל מייצג לאומניות קיצונית בלי קורטוב של ליברליות ואנושיות, ועל כן על שומרי הסף של הליכוד למנוע את כניסתו של הצל למפלגה. מצִדי שיקים לעצמו מפלגה שתואמת את השקפת עולמו, יתמודד בבחירות לכנסת והבוחר יקבע.