למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעהצילום ארכיון: דובר צה"ל

בחודשים האחרונים סובל צה''ל ממכת גניבות קשה של רכבים צבאיים בעיקר מבסיסים הסמוכים לאוכלוסייה ערבית.

ממסמך שהגיע לידי ערוץ 7 עולה כי מתחילת שנת 2016 נגנבו מצה''ל 31 כלי רכב, 35% אחוזים ממספר הגניבות בתקופה המקבילה אשתקד.

נראה שלגנבים יש חיבה כלשהי לטנדרים שכן עיקר כלי הרכב שנגנבים הם מסוג זה. האזורים שמהם נגנבו הכי הרבה כלי רכב מתחילת 2016 הם פתח תקווה, כפר יונה, נתניה, קריית אונו ובאר שבע.

ראש חטיבת הלוגיסטיקה בצה''ל, תא''ל יורם אזולאי, כתב במסמך שהפיץ למפקדי היחידות כי מעבר לנזק הכלכלי, גניבת רכב צבאי עשויה לאפשר לגורמים פליליים וחבלניים לעשות בו שימוש כדי לחדור למחנות הצבא, לגנוב ציוד ואמצעי לחימה או לפגוע בחיילי צה''ל.

נציין כי החל משנת 2008 הוטלו הגבלות על חניית כלי רכב צבאיים שהביאו לידי ירידה חדה בהיקף הגניבות, בין ההגבלות שהוטלו - איסור מוחלט להחנות רכבים צבאיים ויחידתיים מחוץ לשטח מחנה צבאי.

תא''ל אזולאי מבהיר כי "באחריות כלל היחידות לתדרך את הנהגים, ובכלל זה את אנשי הקבע שיש להם כלי רכב אישי, להקפיד לנעול את הרכב בעת שאינו בשימוש - גם לפרק זמן קצר, לא לכתוב את הקוד הסודי בתוך הרכב, לא להשאיר רכב מונע ללא השגחה ולהימנע מחניה ממושכת בחניונים לא מוסדרים''.

"גניבת כלי רכב טומנת בחובה סיכונים ביטחוניים ופוגעת ישירות במשאבי הצבא. חובה עלינו לפעול לצמצום מתמיד של אירועים מסוג זה", מדגיש רח''ט הלוגיסטיקה במכתבו למפקדים.