חולדאי: אי אפשר להתעלם מהילדים

ראש עיריית תל אביב תוקף את החלטת שר הביטחון למנוע התנדבות חיילים אצל ילדים מסתננים. "ביום שאחרי תשעה באב - זה דבר איום ונורא".

רעות הדר , י"א באב תשע"ו

רון חולדאי
רון חולדאי
צילום: תומר נאוברג, פלאש 90

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי תוקף הבוקר (שני) את החלטת שר הביטחון אביגדור ליברמן להפסיק את התנדבויות החיילים אצל ילדי המסתננים בדרום תל אביב.

"אסור להתעלם מהמצוקה שם", אמר חולדאי לגלי צה''ל. "ביום שאחרי תשעה באב, היום שבו אנחנו מבכים על שנאת חינם זה נראה לי דבר איום ונורא. אי אפשר להתעלם מגורלם של ילדים שנמצאים כאן במדינת ישראל".

החלטתו של ליברמן זכתה לביקורת חריפה מצד השמאל. ח"כ מיכל רוזין (מרצ), לשעבר יו"ר הוועדה המיוחדת לבעיית העובדים הזרים, אמרה כי "שר הביטחון ליברמן שוב מנצל את תפקידו כדי להשליט את תפיסת עולמו ומשנתו הפוליטית על צה"ל".

לטענתה, "הניסיונות של ליברמן וסגנו, ח"כ אלי בן-דהן, לייצר היררכיה לסבל ולצרכים הומניטריים משקפים תפיסת עולם על פיה יש היררכיה לסבל ולצרכים הומניטריים על פי קבוצות לאומיות ואתניות, הוא היגיון שמקומו לא יכירנו במדינת ישראל ובוודאי שלא בצה"ל".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד) אמר כי ''באופן כללי, אני בעד שחיילי צה״ל יעסקו בשמירה על הביטחון והכנות ללחימה, ולא בפעילות התנדבותית. אבל האיסור שהטיל שר הביטחון אביגדור ליברמן על התנדבות חיילים בגני ילדים, שבהם יש ילדי עובדים זרים, ובעיקר הנימוק ״שילכו לעזור לניצולי שואה או לנזקקים, בבחינת עניי עירך קודמים״, מקוממים ומחייבים תגובה''.

אך לדבריו, גם ילדי העובדים הזרים הם עניי עירנו. ''צריך לקיים מדיניות הגירה ריאלית, וצריך מעל לכל לדאוג לתושבי דרום ת״א, לשם מתנקזת חלק גדול מההגירה הלא חוקית. אבל הילדים והוריהם כאן, החוק והמוסר אינן מאפשרים להוציא אותם מכאן, והם חלק ממערכות החינוך, הבריאות והרווחה בישראל''.

ח''כ שלח טוען כי ''אם חייל צה״ל מסייעים בגן - וכאמור, אני לא חושב שזה מה שהם צריכים לעשות, בלי קשר לזהות הילדים - גן שיש בו ילדי עובדים זרים הוא לגיטימי כמו כל מוסד אחד שזקוק לסיוע.

''כשליברמן נכנס לתפקידו אמרתי שייבחן לא על פי התבטאויותיו בעבר אלא על פי מעשיו בעתיד. כחבר ועדת החוץ והביטחון, אני מסייע להצלחתו ככל יכולתי. היה טוב יותר אם את ההתבטאות הזו, כמו את קודמתה על דברי הנשיא אובמה, היה שומר לעצמו'', הוסיף.